Transmutation News -December 2025- Swedish

Transmutationsnyheter december 2025

Om du är medveten om vad som händer på denna planeten Jord, vet du att du nu behöver göra några större förändringar, annars kommer förändringarna att ske för dig. Mänskligheten är den enda arten på planeten som inte är i kontakt med hur att allt i naturen är i kommunikation. Vi har försatt oss själva utanför Naturen, i stället för att anamma att vi är Natur. Så till slut har vi kopplats ifrån vårt sanna jag och allt levande som är där uppe, där nere och runt oss.

Under de 26 åren som jag skrivit Transformationsnyheterna har jag försett er med en karta för att navigera genom de tider vi har levt i och nu lever i, och hur vi kan koppla oss tillbaka till sanningen om vilka vi är. Jag har delat med mig om övningar för att hjälpa att hela, utvecklas och djupt förena oss med naturen. Du kan ta vilken av utgåvorna i Transmutations-arkiven som helst och vilken kolumn du än väljer är den nu relevant för dig. Du kommer att hitta verktyg och övningar som hjälper dig nu.

Och i Transmutationsnyheterna denna november har jag listat upp några stora dyrgripar, som jag har delat med mig om under åren och resurser som du kan fortsätta att arbeta med för att växa, utvecklas och hela. Och naturligtvis beskrivs vissa i mina kungörelser.

Landskapet vi lever i är en helig trädgård. Och vi har suveräniteten och makten att skapa det liv vi önskar. Som jag fortlöpande skriver om, handlar allt om att använda sin föreställningsförmåga för att skulptera och fortsätta att återskapa våra liv. Men vad de flesta har gjort är att låta människor i ”auktoritet” använda deras föreställningsförmåga till att skapa en ohälsosam omgivning. Du har i denna livstid möjligheten att ta tillbaka din makt och göra ditt inre arbete!

Det är upp till oss att ta tillbaka vår makt och skulptera den värld vi vill leva i utan att ge bort vår styrka. Vi har sett så många mirakel som hänt och sjungits om, skrivits om alltigenom tidsåldrarna, och vi vet, att vi har fler möjligheter för vacker tillväxt och förändring, om vi gör vårt arbete.

Jag har läst esoteriska böcker sen jag var tonåring och officiellt praktiserad shamanism i 45 år. Vår enda begränsning är hur vi har glömt att vi är ett frö från Källan. Vi är det oändliga och kan skapa vad som helst till verklighet.

Som jag skrev i november är detta den sista utgåvan av Transmutationsnyheterna. Jag känner mig ledsen över detta, men på samma gång vet jag att det är dags. Jag följer mina resor och det som min själ leder mig till. Och det enda jag vid denna punkt i mitt liv vet är att min livscykel förändras på betydelsefulla sätt.

För de av er som känner att ni behöver fortsatt stöd:

Sök upp stödjande grupper och lokala resecirklar. Starta en lokal resecirkel. I min bok Shamanic Joureying: A Beginner’s Guide ger jag handledning om hur du kan skapa en resegrupp i gemenskapen du lever i. Och det finns en rikedom av resecirklar på www.shamanicteachers.com

När min cykel förändras, så även arbetet som jag har blivit ledd att praktisera och dela med mig om.

 

Den resegrupp som jag ledde för Shift Network varje vecka i 5 månader var livs-förändrande för cirkeln och verkligen livs-förändrande för mig. Så, jag vet att jag har mer att meddela er genom spontana kolumner och lektioner som jag skall spela in. Om du stannar kvar på min mail-lista, så kan du se vad jag gör. I själva verket ska jag adaptera 5-månaders-programmet till ett audio-program med en arbetsbok. Så ställ in er på det!

Jag har märkt, att när cyklerna i naturen växlar, blir det en viss nivå av kaos som uppstår innan den nya cykeln är på plats. Jag vill ge mig tid att komma tillrätta med hur jag nu kommer att bli kallad för att vara till tjänst och hur det skall bli.

Vissa av er har läst den här kolumnen i 26 år. Jag vill hedra alla i vår gemenskap, som kommit tillsammans antingen från början eller som nyare läsare. För ni har tillhandahållit utrymme för mig för att ge kraftfull inspiration i dessa tider och stor visdom från uråldriga tider. Och vi gav varandra utrymme. Vi utförde oändliga ceremonier tillsammans för elementen och allt i livsväven. Vi utförde ceremonier för att stärka vår gemenskap och flera delade med sig arbetet i sina egna gemenskaper. De ceremonier som vi genomförde berörde tiotusentals människor och kommer att fortsätta att göra det.

Jag känner verkligen, att det bästa sättet för att avsluta vår gemensamma tid med Transmutations-nyheterna, vore en ceremoni för att hedra andarna och Jorden, Vattnen, Elden (solen), Vinden, Månen, stjärnorna, galaxerna, Universum, Tiden och nebulosorna. De sjöng för oss i 26 år. Vi sjöng för varandra i 26 år.

Här är den ceremoni jag väldigt gärna vill att ni ansluter er till med mig. Detta är en utmanande tid för mig att släppa taget. Så jag vill gärna be om ert understöd. Jag skulle var glad, om ni ger er tid i tystnad och tackar för vad all undervisning, som jag delat med mig har betytt för er, och hur mycket energi Sylvia och våra översättare har bidragit med för arbetet.

När du läser Transmutationsnyheterna denna december, hoppas jag att du vill tillbringa viss tid i naturen och i tystnad och reflexion. Föreställ dig sitta i stillhet tillsammans med mig i naturen.

Jag älskar att lämna offergåvor i naturen som ett tack till allt jag får och all inspiration som hjälper mig att bära mig framåt i Livets Flod. Lämna några vackra blommor medan du sjunger, trummar, dansar, sjung i tacksamhet för allt du har fått. Låt din själ och inre Landskap inspirera till sånger och ord av tacksamhet för vår internationella gemenskap och förplikta dig att fortsätta sända ut välsignelser till oss alla och allt liv!

Sjung i tacksamhet och fortsätt att sjunga. Tänk på något värdefullt, som du har fått genom att läsa Transmutationsnyheterna när du är i naturen och tänk över hur det slutligen hjälpte dig att förändras på ett betydelsefullt sätt. Och om du delade med dig om det till andra, förändrade du deras livsupplevelse och inspirerade dem? Reflektera över hur arbetet vi tillsammans gjort gav med sig välsignelser till allt liv och till ställen på Jorden och i Havet, där levnadsformer kämpar för att överleva.

Reflektera över tacksamheten att vara del av en levande gemenskap, som kom tillsammans på sätt som gav möjligheten att höja sig över det svårbegripliga i det kollektiva och visa världen att ett nytt medvetandetillstånd kan uppnås, och vi kommer att fortsätta arbetet med att skapa en ny sundare värld för oss själva och allt liv.

Alltigenom skrivandet av Transmutationsnyheterna har jag meddelat att vi kanske inte ser helande eller omgripande positiva förändringar i världen under vår livstid. Men vi gör detta arbete för att bringa fram ljus till världen och in i framtiden.

Vi firar även Vinter/Sommar-solstånden den 21 december. Vilken ära att denna dag ge tack för våra liv och livet i alla spirituella gemenskaper från alla traditioner över hela världen, som gör det bästa de kan för att vara livet till tjänst. Vi beger oss inombords för vinterdvala och för att samla styrka och motståndskraft för den kommande tillväxttiden. För vissa kommer detta att vara sommartiden för att vakna upp och använda sommarens skapande kraft för att bygga en ny värld för alla.

Jag reste nyligen till den Sanna Jorden, och såg mig själv som en ljusvarelse och ansluten till allt på Jorden och medveten om att allt detta är gudomliga varelser och ljus.

Vi ska inte använda vår styrka för att strida, vi ska använda den kraften till att skapa skönhet. Smält  samman med jorden och elementen där du bor. Uppmärksamma tillståndet de beger sig in i för att förbereda och vara närvarande för den cykel vi befinner oss i och rör oss emot. Ta hand om dig själv som Naturen gör.

Sluta upp att inskränka dig och bred ut din ande så stort som möjligt. Föreställ dig att vara en flygande varelse, vilkens spännvidd omfamnar Jorden eller simma genom Havet, som inom eller utom inte har några gränser. Vi är enorma andar som kan göra vad som helst!! De gamla visade oss detta. Låt oss nu använda vår livstid till att minnas sanningen om vilka vi är, och alla de oändliga möjligheter vi har för att skapa vad vår själ och Ande leder oss till.

Fullmånen är den 4.e december. Då är det tid för oss att fortsätta göra arbetet med Creating a Human Web of Light, som vi tillsammans som en internationell gemenskap har anslutit oss till i så många år. Och låt oss alltid fortsätta med det.

Det skulle vara bra för dig att resa eller meditera för att verkligen uppleva Jorden som en levande trädgård. Och så snart du känner det, upplev hur ditt gudomliga ljus stiger inom dig och förbinder sig med Källans ljus och Jordens gudomlighet. Och tillsammans utstrålar vi vårt ljus, medan vi förblir anslutna till vårt inre ljus, Källans ljus och Jordens ljus. Och när vi gör detta, fyller vi allt i livet med livets ljus som finns bortom det fysiska. Detta ljus är från skaparen, utom och inom, och det är obegränsat i vad det kan göra. Ha förtroende till detta. Upplev det. Och stråla ditt ljus ut i världen vid fullmånen, men även dagligen. Shamanism är ett sätt att leva. Vi gör dagligen våra övningar och engagerar oss i större ceremonier när vi betraktar cyklerna i Månen, Solen, och planeternas inflytande på oss, som växlar alltigenom året.

Om du nyss kommit som ny läsare av Transmutationsnyheterna, kan du få information om Creating a Human Web of Light på hemsidan.

Jag har arbetat med Dr. Jeffrey Thomson’s frekvensspår och jag tycker att de hjälper mig att bryta loss från mina tankars begränsningar, tar mig inombords, och jag har fantastiska spirituella upplevelser med att se andra aspekter av livet, som jag tidigare utforskat. Mitt medvetande förändras.

När jag lyssnar och reser med ett spår, kan jag vid slutet märka att jag blivit ett träd. Inte gå samman med ett träd, utan att uppleva livet som ett träd. Budskapet jag fick medan jag gjorde detta, var att jag behöver utöka mitt arbete med ljus.

I spirituella traditioner sägs det att kroppen är själens Tempel och Ande. Men vad jag kände och visades under denna resan är att mina naglar är ljus och gudomliga, mitt skelett är ljus, mina muskler, senor, varje del av mig är helt enkelt ljus. Jag upplevde att ljus inte växer inom min kropp, men att min kropp är rent ljus.

Del av min växlande cykel är att jag ser att de gamla paradigmer, som vi alla trodde på, kanske begränsar när människor utvecklar nya medvetandetillstånd. Och jag tycker att det är spännande.

Jag känner djup tacksamhet i mitt hjärta för Sylvia Edwards, som i partnerskap med mig har arbetat för att förmedla Transmutationsnyheterna till er varje månad i 26 år och hon frambringade min websida. Det har varit en fantastisk resa och partnerskap. Jag har inte ord för att uttrycka min tacksamhet till Sylvia, vem hon är, och allt hon gör för mig och för världen utan att vänta någonting tillbaka. Hon är en verklig ängel!!

Och våra översättare har växlat under åren. Eva Ruprechtsberger i Österrike hade idén till översättningarna, och gjorde dem för lång tid, sedan tog Astrid och Barbara över. Alla våra översättare satte in sitt hjärta och själ för att få ut kolumnen till människor runt om i världen som hungrade efter spirituell visdom och inspiration. Så vi tackar för generositeten till våra tidigare översättare och till de nya. Deras passion att bringa detta arbete till sina gemenskaper har varit verkligt hjärt-värmande och bortom mina förväntningar. Tack så mycket är inte nog. Låt oss överflöda våra översättare med kärlek och tacksamhet!

Några av översättarna på denna listan, som Nello Ceccon, Astrid Johnen, Barbara Gramlich och Lena Anderheim har översatt sedan starten! Och några av våra andra översättare har nu gjort arbetet i så många år.

De nuvarande översättarna är:

Pavlina Goodman – tjeckiska
Els de Graaf- hollänska
Sandra Koning- holländska
Layla Morgan Wilde- finska
Karine Delabare- franska
Laurence Luye-Tanet- franska
Barbara Gramlich- tyska
Astrid Johnen – tyska
Nello Ceccon – italienska
Flavia Cavallaro – italienska
Dorota Madrzyk – polska
Christina Ferreira – portogisiska
Tatiana Starikova – ryska
Xandra Mongelos – spanska
Lena Anderheim – svenska
Simin Uysal – turkiska

Och till vår internationella gemenskap, tack för allt understöd och kärlek som ni har gett mig under alla dessa år!! Jag älskar er!! Jag ber er, när ni läser detta att vara lite i stillhet med mig, när vi tillsammans avslutar en cykel med skrivande, som gav näring till alla själar och fick oss att gå framåt.

Jag önskar er ett vackert solstånd, julfirande och ett briljant Nytt År! Låt oss tillsammans fortsätta att växa och utvecklas.

Kom ihåg: En sann spirituell krigare är den som kan se bortom skuggan och in i ljuset!

Om du vill ta del av Sandras kungörelser kan du göra det på den engelska originalsidan.

Mitt själsträd som föll den dagen jag utvecklade min hjärnsjukdom. Och vi båda håller dig innerligt kära!

Announcements: (In English)

Suzanne Giesemann is truly a brilliant teacher and she is back at the Shift Network teaching a new course! I really love her work. Registration is not open until December 4.

In Decode Messages & Miracles Across the Veil: The HARA Method™ for Healing, Hope & Guidance with Suzanne Giesemann, you’ll discover how to connect with loved ones and guides across the veil, receive clear messages, and experience healing and hope through the HARA Method™—a proven approach for intuitive guidance and spiritual transformation. For more information click on the link below:

 https://shiftnetwork.infusionsoft.com/go/dmav/ingerman

In Healing Toxic Overload: Safe, Effective Plant-Powered Detox Therapies for Clearing & Restoring Your Body’s Vital Systems with David Crow, you’ll discover how to safely and effectively detoxify your body using time-tested plant-based therapies, learn to identify and address sources of toxicity, and restore your body’s vital systems for greater health and resilience.

I have taken some of David Crow’s classes on creating a relationship with plants for healing and they are extremely informative.

 https://shiftnetwork.infusionsoft.com/go/hto/ingerman

Lisa Bonnice wrote such an amazing book titled Castle Gate: The Maxwell Curse Trilogy: Book 1.

Castle Gate is the true and tragic saga of a Scottish family whose dreams of finding their fortunes in the bountiful coal mines of Castle Gate, Utah, during the Prohibition era explode to one of the most devastating mine disasters in American history. Lisa did discover that one family was destroyed by a documented curse taking ha a been wreaking havoc in countless lives, all over the world and centuries. This book is such a fascinating read. She wrote some other books I have loved like Fairy Falls. I think this book might be dedicated to me. Check out her work on www.LisaBonnice.com.

As I am moving into retirement from teaching, I have recommended two amazing teachers from www.shamanicteachers.com to the Shift Network. One is Chetna Lawless, and the other is Helena Mazzariello. They do amazing work and when they teach in 2026, I will send out an email, and I will add a teaching or inspirational newsletter out at that time.

I have been taking classes from Trudy Scott for a few years now. She is known as “the neurotransmitter lady” and her work is extraordinary. Trudy does more research than anyone I know. I have always tried neurotransmitters for my mood and nervous system, but I did not understand how to use them correctly until I started working with Trudy. An example is I learned from Trudy how to use tryptophan to stop looping thoughts which has been so helpful in the times we live in.

Trudy Scott also wrote a wonderful book The AntiAnxiety Food Solution. And this is an amazing resource for people who struggle with mental and emotional states and don’t want to go the road of pharmaceuticals.

On the homepage of www.sandraingerman.com there are a list of Resources that include short articles I wrote on shamanism and Medicine for the Earth practices. I also have a lot of You Tube videos listed you can watch.

If you are looking for a summary of all the Medicine for the Earth and Healing with Light practices, they are all in my book Walking in Light which is available in multiple formats. And if you are looking at how to perform shamanic ceremonies The Book of Ceremony teaches how to perform ceremonies, and I also shared ceremonies you can do for all we experience in modern life. If you are looking for how to deal with your toxic thoughts How to Heal Toxic Thoughts is a short and powerful book I wrote.

“Polishing the Path of the Soul” (my audio book) is one of the best resources I have for walking through these times from a state of grace. I was in such a deep spiritual place when I spent a week recording this audio book. I don’t remember a recording I ever did that went this deep or far or embraced so much of the energy of unconditional love!

Llyn Roberts and I wrote such a beautiful book titled Walking Through Darkness, and then I recorded on my own “Polishing the Path of the Soul. Don’t be afraid to explore the maps I shared with you for walking through dark times. With my book and audio you are  provided a clear roadmap of how to keep walking forward, exploring the amazing territory of darkness and the healing it holds, and then how to emerge on a new path feeling empowered by your journey through the times we are living in and what you experienced in your past.

Of course I feel my two most powerful books I wrote are Soul Retrieval: Mending the Fragmented Self and Medicine for the Earth: How to Transform Personal and Environmental Toxins.

I did write other books that I really love and still hold so much wisdom for us. It is just I wrote 13 so I can’t list all of them. But all of my books and audio programs can be found and ordered through the Books and Audio section on the homepage of this site.

I am still consistently posting inspirational posts on my Authors Page on Facebook http://www.facebook.com/SandraIngerman  and @ingermansandra on Instagram. I have been doing this for over a year now and all the posts are still up. Reading and pondering what I am sharing is very inspiring. I hope you will check in.

And don’t forget to visit our Shamans are Gardeners of Energy Facebook page to post inspirational stories and images and also to be uplifted by what our community is sharing. To join the Facebook group Shamans Are Gardeners of Energy, go to: https://www.facebook.com/groups/991720834662313. The password is “Transfiguration”. “

I love going to Shamans are Gardeners of Energy to rest from life and take in so much of the beauty that people post. It is my sacred space for getting away from the conditioned world.

It is important to me to know that I created these FB pages and Instagram account to give inspiration. Yes, I do promote as I do have new books, audios, and courses to share about. But my reason for posting now is to help lift us all up in these challenging times. I don’t care how many people sign up for my FB pages or my Instagram account . I am simply trying to keep our community inspired and moving forward with our work- those who want some inspiration including myself!!

Sylvia Edwards has generously compiled a list of the ceremonies that have been shared so far on the Shamans Are Gardeners of Energy website. Below is a link to that page. This is a great way to find a ceremony you might need at this time!

Thank you, Sylvia, for gifting us with this list:

https://www.sandraingerman.com/shamans-are-gardeners-of-energy/ 

Renee Baribeau and I love recording our podcast The Shamans Cave. We are doing audio only. For more information, please visit www.ShamansTV.com.  We are having a wonderful time sharing!! And as I already wrote we just completed 250 shows!

I have some really great Evergreen courses to learn more about shamanic work. Here are some of my courses with links where you can buy a course that was once live but is now a recording you can watch in your own time.

Here are some courses I have available and it would be such a great gift to me if you are willing to buy one and sty current on the work I am teaching and just to stay inspired!!

Shift Network Courses:

Cultivate Spiritual Immunity with Shamanic Medicine of the Earth: https://shiftnetwork.isrefer.com/go/csiSI/ingerman/

The Ancient Practice of Shamanic Journeying (Evergreen): https://shiftnetwork.isrefer.com/go/apsjSI/ingerman/

The Dark Night of the Soul as a Portal to the Shaman’s Light: https://shiftnetwork.isrefer.com/go/dnsSI/ingerman/

Shamanic Practices for Spiritual Immunity: https://shiftnetwork.isrefer.com/go/spSI/ingerman/ This is actually my course Medicine for the Earth and Healing with Spiritual Light

Shamanic Journeying with the Spirits of Nature: https://shiftnetwork.isrefer.com/go/snSI/ingerman/

Shamanic Journeying for Guidance and Healing part 2: https://shiftnetwork.isrefer.com/go/sjcSI/ingerman/ This an audio only

Sounds True courses:

Through Sounds True I taught an in-person Medicine for the Earth and Healing with Spiritual Light Training that was recorded and is still for sale: https://www.soundstrue.com/products/healing-with-spiritual-light-online-course

Copyright 2025 Sandra Ingerman. All rights reserved. 

Transmutation News -November 2025- Swedish

Transmutationsnyheter november 2025

Planeten Jorden är en levande trädgård. Och vi har så mycket att uppskatta i livet om vi verkligen förstår Jordens Närvaro. Jag har haft några fantastiska och livs-förändrande upplevelser när jag lyssnade till olika musikfrekvenser medan jag anslöt mig till Månen.

Tillbaks i oktober hade jag några verkligt kraftfulla förändringar till en ny dimension av verkligheten. Jag uppfattade mig själv som nånting som växlade en tum till vänster och fann mig själv i en dimension, som jag kallar den Sanna Jorden. Jag upplevde hur Jorden är fantastiskt Närvarande, som ingen annan planet i solsystemet är. Jag blev visad att detta är varför billioner människor försöker inkarnera här bara för att uppleva Jordens Närvaro. Men vi alla glömde det när vi inkarnerade.

Det är bara lite av vad jag blev visad, förutom att när jag andades in luft, andades jag även in det Gudomliga och varje Träd var en inkarnerad Källa. Det var naturligtvis mycket mer som var högst personligt.

Under en av dessa upplevelser frågade jag Isis, varför naturen ofta presenterar sig som i spiraler. Och Isis svarade; därför att Jorden är i ett Gudomligt Tillstånd. Jag sa till henne, att jag inte känner det som att det kollektiva, som vi nu lever i är i ett Gudomligt Tillstånd. Och Isis svarade, att vi fortfarande är alltför fastlåsta i illusion.

Under min livstid har jag upplevt likadana fasor, som vi nu upplever. Och de ohyggligheter vi nu upplever är om igen en spiralslinga, som fortsätter att bli mera dramatisk tills vi vaknar upp ur den här mardrömmen. Vissa saker som vi nu upplever är värre än jag hade kunnat föreställa mig. Och att vakna upp är var och ens val.

Jag har fått mycket personligt helande eftersom jag känner att min cykel växlar till en ny fas i livet och till en ny väg.

Med detta meddelande vill jag låta var och en få reda på att i december kommer det att bli den sista kolumnen av Transmutationsnyheterna. Jag kommer att beskriva en ceremoni i december, som vi tillsammans kan utföra som en hängiven krets av internationella läsare för att avsluta de 26 åren med denna kolumn.

Transmutationsnyheterna startade för 26 år sedan. Och de har varit en gratis källa för människor över hela världen som varje månad har läst den. Jag missade inte en enda månad. Och innan kolumnen kallades Transmutationsnyheter, bar den namnet A Fall to Grace, som Bob Edgar och Carol Proudfoot Edgar hjälpte mig att distribuera till den internationella gemenskapen.

Avsikten med Transmutationsnyheterna har varit att dela med av det kraftfulla arbetet jag beskrev i Medicine for the Earth: Transforming Personal and Environmental Toxins. Jag har delat med mig så mycket kännedom under dessa 26-27 åren. Och denna visdom som jag delade med mig om är universell och så kraftfull att alla kan bege sig ur det nuvarande kollektiva och göra nya val om de så önskar.

Vissa år tidigare var kolumnen 11-14 sidor lång utan bifogade kungörelser. Jag bad Sylvia att be om ursäkt till översättarna för allt det arbete, som behövdes för att översätta varje månad. Men alla var lyckliga att göra det och läsarna absorberade vad jag skrev och var alltid sugna på mer.

Någon bad om en innehållsförteckning och Sylvia har varit generös nog och varje månad skrivit en sådan.

I vår kultur nu för tiden vill människor ha mycket korta meddelanden att läsa hellre än långa nyhetsbrev. Vi alla förändras med hur mycket vi kan absorbera och hur mycket vi vill läsa istället för att spendera tid med att leva för våra passioner.

Jag tycker, att när cyklerna i naturen växlar blir det ett visst kaos. På grund av den pågående gruppen jag undervisar på Shift Network i över 4 månader, är mitt medvetande på ett mycket nytt ställe. För Sandra Ingerman dör det förgångna, och jag är osäker om hur mitt nya liv kommer att se ut. Jag vet att jag beger mig in i en annan dimension än vårt nuvarande kollektiva. Sedan jag föddes har vi bara gått runt från en kris till en annan. Så för mig är det dags att skapa ett annorlunda liv och fortsätta att hjälpa andra att göra detsamma.

Jag är inte säker på, vart min själ eller gudomliga Ande kommer att föra mig, men jag har 1000% förtroende i vår själ och Ande, som vi alla just nu bör ha. Jag har haft verkligt översinnliga upplevelser och jag vet hur vi hur mycket kärlek vi blir hållna i och hur Jorden, Vinden, Elden Vattnet, Solen, Månen, Universum, Tiden, galaxerna och nebulosorna sjunger för oss just nu och ger oss plats.

Jag är väldigt spänd på att se till vad den shamanska gemenskapen kan höja sig. Möjligheterna är obegränsade just nu, om du inte väljer att stanna kvar i illusionen och flyga i den cirkel, som sedan tiotusentals år av gammal historia helt enkelt håller sig fast liksom en gammal grammofonskiva som stannar i samma spår och nålen är oförmögen att hoppa till ett nytt.

Tusentals av oss beger sig till nya platser och stiger upp till nya medvetandenivåer.

Så snart som jag får en känsla av vart mitt liv leder mig, kanske jag börjar en ny kolumn med en ny titel, som speglar det nya arbetet när jag fortsätter att utvecklas. Det är bara en annan nivå av allt det som jag har meddelat under 26 år.

Jag kanske bara skriver några korta paragrafer i ett email och ber Sylvia att skicka ut det i stället för att arbeta på ett sånt formellt sätt.

Jag lämnar er inte. Jag tar en paus och om något händer, som jag känner att det omedelbart behöver bli adresserat, kommer jag att skriva något och skicka ut det.

Under tiden hoppas jag att alla kommer att fortsätta med vår Creating a Human Web of Light-ceremoni varje månad, i vilken vi fortfarande kan komma tillsammans och vid varje fullmåne utföra. Kyrkor och Buddistiska kloster har tidigare anslutit sig till oss i denna kraftfulla ceremoni varje månad.

Och jag har böcker, lyssnar-program, Evergreen-kurser som kan köpas för att understödja ditt växande och spirituella utvecklingsarbete under denna tid. Alla mina böcker och audio-program är fortfarande relevanta nu och ger underbara verktyg, praktiska övningar och ceremonier. Jag kommer att lista upp dem igen i kungörelserna.

Att köpa en av mina skapelser är också ett sätt att säga tack, om du i ditt hjärt känner för det.

Renee Baribeau och jag fulländade 250 shower för Shamans Cave och vi går fortfarande vidare med dem. Du kan hitta oss på www.ShamansTV.com.

Och jag har 3 inspirerande Facebook-sidor och ett Instagram-konto @sandraingerman.com.

På Facebook finns The Shamans Are Gardeners of Energy som informerar massor om Jordens skönhet för att hålla er upplyfta och inspirerade.

Min Authors Page ger inspiration för att fortsätta vara i hjärtat, förbunden med Jorden och att förbli positiv, när vi tillsammans genomgår mycket utmanande tider. Och samma inlägg finns på Instagram @sandraingerman.

Med våra generösa frivilliga översättare har vi verkligen försökt att hålla er i kärlek under alla dessa år och ge uppmuntran och verktyg och praktiska övningar för att hjälpa att förändra era liv och fortsätta att utvecklas, som ni kom hit för att göra.

Fullmånen

Fullmånen är den 5 november. Låt våra hjärtan, själar och Andar hållas i perfekt harmoni och gudomliga tillstånd och tillåt våra spirituella ljus att cirkulera och bli absorberade in till alla celler och ge ljus och energi in i våra kroppar och sedan genom vårt spirituella hjärta låta vårt gudomliga ljus att stråla ut till varje levande varelse på denna stora Jord och till vår heliga livsväv.

Om du är ny läsare av Transmutationsnyheterna, kan du läsa ”Creating a Human Web of Light på denna hemsidan.

Under dessa år har Sylvia Edwards och våra frivilliga internationella översättare bringat Transmutationsnyheterna till er för att hålla er i kärlek och låta er veta hur mycket vi bryr oss. Och allt detta med otrolig passion och glädje i sina hjärtan. Det finns inga ord jag vet som har den kärleks-energin, som jag skulle vilja att vi alla delar med dem.

Och jag har låtit våra nuvarande översättare få veta om mina nyheter och de är sorgsna över att avsluta med kolumnen. De vill inte sluta att läsa och översätta den. Det har verkligen fyllt mitt hjärta med komplexa känslor.

Jag kommer naturligtvis i december att skriva upp allas namn och de kommer att ta del av avslutningsceremonin.

Det har varit viktiga teman som jag har delat med mig om under dessa år. För många att räkna upp.

Men jag skriver upp några av mina favoriter för er att arbeta med:

Transmutationsnyheternas tema är baserat på formeln för transmutation och förändring, som jag beskrivit i Medicine for the Earth. Och jag har beskrivit denna formel i så många år. För att verklig förändring ska kunna ske, behöver du använda dessa principer, som jag tycker är själva kärnan för universella mirakler.

Avsikt + Kärlek + Union + Harmoni + Fokus + Koncentration + Föreställning = verklig  Transmutation och Transformation som leder till mirakler.

Isis meddelade mig i en kristid under 1990-talet: ”Enda vägen ut är igenom”.

Gudinnan Inanna var ett tag min lärarinna, men hon talade aldrig till mig. Hon bara visade mig en bild av hur världen blir förstörd. Hon instruerade mig att undvika att titta till vänster eller till höger. Fortsätt att gå framåt och hålla ögonen på det som är din fokus och ge inte upp din fokus ens för en millisekund.

Den här resan upprepades över ett hundratals gånger innan Innana lämnade mig. Fokusera på det du vill för att skapa är lösningen för att komma igenom med det.

Från Neville: ”Hela världen är du själv utskjuten”. Fortsätt att göra ditt inre arbete, så att reflexionen du får tillbaka ifrån världen är vacker.

Emmett Fox: Om du planterar ett körsbärsträd, kommer det inte att växa till ett äppleträd. Som betyder att det vi planterar och ger näring växer. Så fortsätt att göra ditt inre arbete, så att den trädgård du vill leva i växer.

Allt detta leder till:

Shamaner är trädgårdsmästare för energi

De frön du planterar och ger näring kommer att växa!

Orden du använder skapar din verklighet. Denna sanning beskrivs på alla möjliga sätt i världens alla spirituella traditioner.

Din föreställningsförmåga är den största gåvan du föddes med. För allt i denna världen är skapt ur vår inre föreställning.

Varje spirituell tradition i universum undervisar att allt som skapats på Jorden skapades först i de osynliga världarna. Detta är hur vår föreställningsförmåga spelar en stor roll i skapandet.

Ditt sätt att se skapar din verklighet.

Du är ett frö ur Källan!

Du kom hit för att bidra med din unika energiska signatur till det heliga livsnätet. Och allt liv behöver att du ger uttryck för de gåvor du kom hit för att dela med allt liv. Så dra dig inte tillbaka och känn det inte som om du inte har något ändamål här. Vi har alla vackra pusselbitar som vi kom hit för att bidra med.

Jag vet att jag kommer att minnas några fler dyrgripar. Och jag skall meddela dem i december och senare, om jag känner att det är viktigt att fokusera på.

Och fortsätt att skapa skönhet. Vi kom hit för att vara i Jordens gudomliga närvaro som är så underbar. Låt oss bidra till denna fantastiska närvaro med att skapa samma skönhet som Jorden helt naturligt visar oss varje dag och varje moment i våra liv.

Jag håller dig i kärlek, vår internationella krets håller dig i kärlek, de hjälpande andarna håller dig i kärlek, elementen håller dig i kärlek. Du lever på planeten Jord, en planet med Gudomlig Kärlek. Allt där är Kärlek, om du väljer att stiga in i den och i ditt sätt att leva.

November är månaden när människor fokuserar på vad de är tacksamma för. Jag är ytterst tacksam för möjligheten att kunna dela med mig om andarnas visdom till er alla. Och jag känner djup tacksamhet för alla våra liv!

Om du vill ta del av Sandras kungörelser kan du göra det på den engelska originalsidan.

Copyright 2025 Sandra Ingerman. All rights reserved. 

 

Transmutation News -October 2025- Swedish

Transmutationsnyheter October 2025

Jag såg ett otroligt foto i en nyhetsberättelse. Jag tittar och läser inte mycket nyheter. Men jag tycks vara nyfiken.

En dag bestämde jag mig för att klicka på ”the top stories” på nyheterna. Och mina ögon möttes av en sådan otrolig syn. En kvinna i Ukraina visades framskynda färdig att föda och hade precis blivit tagen ur striden i kriget mot Ryssland. De ukrainska kvinnorna strider tills de är i 7:e månaden av graviditeten. Jag kan inte ens föreställa mig att vara tvungen att göra detta om mitt liv var så hotat. Hur kan något sådant förändra dig, få dig att växa, mogna? Skulle vi vara så sensitiva om vi var tvungna att stå upp och kämpa för vår frihet och våra liv, vilket kanske kommer för oss alla vid ett visst tillfälle.

Vad som nu händer är en oerhörd summa av utåtvänd projektion. För vissa av oss känns det som om vi är i konstant strid med varandra. Som amerikaner har vi aldrig haft upplevelsen av bomber som släpps på hus och städer. Men flera av våra förfäder har berättat om liknande händelser i andra länder. Och i vår läsekrets finns naturligtvis berättelser om krig i hemlandet, eftersom våra läsare är utspridda över hela globen.

Det känns som om bomber släpps på oss nu pga så mycket rädsla, ilska, och ledsamhet som människor fortsätter att projicera eftersom olika nyhetsbitar marscherar in i vårt inre landskap från våra vänner,  älskade, lokala- och världsnyheter.

Jag brukade vara en stor nattlig drömmare, men plötsligt slutade jag drömma de sista åren. Jag har börjat drömma igen och det är fantastiskt hur jag kan spåra hur många av bilderna i mina drömmar stammar från något jag såg i en TV-show, eller på nyheterna, eller från ett foto jag sett. Det är häpnadsväckande för mig hur mitt omedvetna absorberar vad som visas. Och det intressanta är att Winston Churchill förekommer i alla mina drömmar. Sade han inte, ”vi skall aldrig ge upp!!”

Jag vet att jag fortgående talar om att lämna ifrån sig, men jag litar på att ni förstår att detta är en annan kontext.

Jag undrar hur många av er, som läser denna kolumn, är medvetna om bilderna som ni tar in, och som har en inverkan på de budskap som ges till din hjärna, och slutligen påverkar din emotionella, mentala, fysiska och spirituella hälsa.

Varje månad försöker jag att förmedla uppmuntran att undersöka vad du håller i ditt psyke, så att du kan släppa bindningarna till vad som inte är sant om dig och ditt nuvarande liv. Så mycket människor säger adjö till sitt förflutna, som ju är en del av det personliga helandet, men även helar det kollektiva.

Denna månaden vill jag uppmuntra dig att resa och meditera och fortsätta undersöka vad ditt hjärta försöker säga till dig om vad du tar upp, vad du känner, och hur du känner. Du kanske upptäcker att du håller energin av rädsla i ditt hjärta, men försöker ute i världen bete dig som om allt är bra. Eller du har kanske ett tungt hjärta fyllt med sorg och ledsamhet, men du gömmer det i dina kommunikationer.

Det är mycket viktigt att fortsätta känna in i din kropp för att upptäcka vad du håller tillbaka och undertrycker, så att du kan överleva och visa världen att du lever ett normalt liv. Jag vet inte hur många som lever vad som kan kallas ”ett normalt liv”, men jag tror att flera av oss rör sig mot djupare inre upptäcktsfärder och lyssnar till vad som har varit gömt och undertryckt. Pga att vara villig att se på vad vi gömmer, och arbeta igenom dessa svårigheter, kan många nu verkligen öppna sig för att verkligen ovillkorligen ta in naturens skönhet och livet. Så mycket människor upptäcker en ny livsdimension.

Men för det behövs det mycket inre arbete och ärlighet med dig själv. Känn dig inte rädd för att lära känna dig själv på på ett intimt sätt, och ha medkänsla för allt du har gått igenom, när du skulpterade ditt liv för att finna en väg att passa in och överleva i denna världen. Gåvan med att göra detta är att du förstår, hur mycket du älskar dig själv och hur mycket du bryr dig och värdesätter dig själv. Och sedan leder det till en öppning i vilken du hittar inre frid och förhoppningsvis en dag ovillkorlig glädje. Jag tror att detta är vår rättighet i livet. Vi har glömt att det som är den mest fördelaktiga delen i livet är att engagera sig i – kärlek, ljus, inre frid, inre glädje och allt ovillkorligen.

Och för de av er som känner att energin som vi får ta emot är alltför intensiv och smärtfylld, påminn dig om den kraftfulla praktiken med transmutation och transfiguration, som vi nu har arbetat med i över 25 år! Absolut allt kan bli förändrat till ljusets och kärlekens energi. Allt! Du har en styrka som du fick med dig när du kom in i den här världen och föddes ur Anden och du är gudomlig Ande. Du har kraften att förändra allt som du tar in i livet och allt som du delar med dig i ditt liv till det mest vackra gudomliga ljus, som lever inom dig. Din Ande bär dig igenom eldarna och livets tumult, som har all vetskap om det gudomliga och de skapande krafterna i universum. För du föddes till en gudomlig varelse, som väljer att sätta på sig en viss kostym och roll i livet. Men du kan släppa allt detta och minnas vem du verkligen är. Och detta skapar helande för alla eftersom allt i den yttre världen helt enkelt är en reflektion av vår inre värld.

Som Neville Goddard lärde: ”Hela världen är du som kastats ut.”

Fullmånen är den 6. oktober. Det är skördemånen och även en supermåne. Vilken enorm styrka att arbeta med när vi kommer tillsammans som en kärleksfull tusentals-gemenskap för att ära och utstråla det inre ljuset, det gudomliga som vi är och kan dela med oss av det till oss själva och hela världen. Det är vår rättighet ifrån födseln. Utöka ditt gudomliga ljus och låt det stråla inom dig, drick det, absorbera det, bli det, och var det ljuset i världen. När vi tillsammans gör detta, skapar vi en kraftfull styrka för gudomlig förändring för allt i livet i vår heliga livsväv.

Om du är ny läsare av Transmutationsnyheterna, kan du läsa ”Creating a Human Web of Light på denna hemsidan.

Jag gick på en Blues-konsert. Sångaren sa ”jag känner mig som att få en panikattack, det är bättre att jag börjar sjunga”. Vilket bra råd för oss alla.

Jag önskar er alla en vacker oktober fylld med gudomligt ljus och kärlek!

Om du vill ta del av Sandras kungörelser kan du göra det på den engelska originalsidan.

Copyright 2025 Sandra Ingerman. All rights reserved.

 

 

Transmutation News -September 2025- Swedish

Transmutationsnyheter September 2025

Vi genomgår fortfarande mycket utmanande tider. Och varje månad vill jag påminna dig om att verkligen lämna över till din själ och Inre Källa, som vet hur du kan klara dig genom elden.

Ha förtroende i dig själv, din suveränitet och din egen kraft. För du är faktiskt mer förberedd och starkare än du vet för att stå emot nuvarande tider och fortsätta att gå igenom dem.

Jag har alltid sedan begynnelsen av mitt skrivande och undervisande meddelat att det är vår själ som bär vetskapen om vår bestämmelse och har planen för vår hälsa. Det är vår själ som beslutar om det är dags att hela och leva eller om nästa steg för helande är döden. Jag meddelar detta även med alla mina klienter.

Så det är vår själ och naturligtvis vårt inre ljus som bär oss genom alla initiationer och alla eldar som uppstår i livet och som vi måste gå igenom.

Med alla dessa utmaningar, som vi nu står inför, är det vår själ och inre Ande som kommer att hjälpa oss igenom detta. Om du känner att du behöver hämta tillbaka själsdelar, för att återuppliva ditt viktigaste ”spirituella organ” eller bli kallad tillbaka, skulle det vara bra om du låter göra en ”soul retrieval”. Om du inte har någon favoritpraktiserande har jag en lista med av mig tränade praktiserande på www.shamanicteachers.com.

Eftersom jag är i mina äldre år, är det naturligt för mig att känna mig kallad invärtes till mitt inre landskap. Denna förändring i livscykeln är naturlig och har pågått i alla tider. Så jag undrade om jag skulle uppmuntra människor att bege sig invärtes och arbeta utifrån sitt inre landskap, eftersom det är det jag gör.

Och när man tittar på allt skapande arbete, ser man att skapande föds inifrån och inte utifrån. Bebisar uppstår inte bara så i världen. De föds inifrån, som allt som skapas ur Källan.

Det är en sådan viktig tid att verkligen resa djupt in i vårt inre landskap, vår inre trädgård, vår InreVärld och utöka det inre rummet istället för att se kraften hållas tillbaka av din kroppsform. För så som ovan så nedan, är allt i den yttre världen också redan inom dig. Så ju mer du utökar din Inre Värld och upplever hur alla dina sinnen breder ut sig i din inre trädgård, ju mer spirituell energi kommer du att känna när du gör ditt egna helande-arbete och undersöker vilka förändringar du behöver göra i ditt liv, så att du kan leva ett autentiskt liv. Genom att göra detta arbete kommer du att finna ut hur du kan börja stega in i den obegränsade kraften, som Källan sått inom dig när du kom in i denna tiden och i världen du föddes in i. Du har mer spirituell kraft än vad samhället låter dig kännas vid. Du har födslorätten att vara fri och med dina hjälpande andar göra det underbara manifestations-arbete som jag har undervisat om i tidigare utgåvor av Transmutationsnyheterna.

Om du inte har tränats i det arbete med Imagination och Skapande, som jag undervisar, så beskriver jag utförligt om kraftfulla manifestationstekniker i båda mina böcker Medicine for the Earth och

Walking in Light. Det är dags för oss att stiga in i en annan dimension av verkligheten. Isis har meddelat mig att vi alla har en smal stig att gå igenom just nu. Men kom ihåg alla öppningar, dörröppningar och portgångar, som tidigare generationer har använt sedan tidernas begynnelse för att skapa en bättre livsdimension fylld med kärlek, ljus, harmoni, fred, och alla goda ting. Vi kan också skapa ett gott liv!

Höst/vårdagjämningarna är den 22 september. Som ni alla vet är hösten min favorit-årstid att fira.

Förlåt jag vet att de flesta av er älskar vår och sommar. Jag är en höst- och vinterindivid, eftersom jag under dessa årstider är i min fulla fysiska och spirituella styrka. Jag undrar vilken tid på året som har den sorts kraft för er?

Tidigare har vi hemma utfört ceremonier och fysiskt arbetat med elementen jord och vatten. Vi hämtade en liten handfull jord eller vatten till vår plats, begav oss in i ett transfigurerat tillstånd och tillförde budskap med kärlek, ljus, harmoni, och fred. Efteråt returnerade vi dessa offergåvor till landet eller ett vattendrag, och tillät dessa välsignelser fördelas och delas ut i jorden och vattnen runt om på planeten.

För denna dagjämning vill jag inbjuda er att gå ut i naturen och samla lite jord och ta med hem. Och gå till ett vattendrag för att ta hem vatten. Och sedan utföra era transfigurations-ceremonier och vid dagjämningen låt oss alla ge tillbaka vår bit jord till en plats i naturen och det transfigurerade och gudomliga vattnet till något vattendrag där du bor.

Och om vi utför våra ceremonier vid samma tidsperiod adderas kraften av budskapen med kärlek, som jorden och vattnet bär med sig runt om på planeten och berör varje livsform i vår heliga livsväv. Och det ger även känslan av att vara del av en vacker global gemenskap, som arbetar tillsammans för allt liv.

Jag önskar er en vacker höst eller vår beroende på om ni bor på den Norra eller Södra hemisfären. Och vår underbara internationella gemenskap kommer tillsammans och önskar er och allt liv detsamma.

Lycklig dagjämning!

Fullmånen är den 7 september. Låt oss förena våra hjärtan och Inre Källor när vi utför vår transfigurations-ceremoni för allt liv. Som vi gjorde vid dagjämningen, så låt oss fortsätta att inifrån utstråla ljus och låta det flyta genom Livsfloden så att detta ljus och denna kärlek berör varje varelse i vår heliga livsväv.

Om du är ny läsare av Transmutationsnyheterna, kan du läsa ”Creating a Human Web of Light på denna hemsidan.

Om du vill ta del av Sandras kungörelser kan du göra det på den engelska originalsidan.

Copyright 2025 Sandra Ingerman. All rights reserved. 

Transmutation News -August 2025- Swedish

Transmutationsnyheter Augusti 2025

Innan denna kolumn kallades Transmutationsnyheter, fanns det en annan som med namnet A Fall to Grace, som stammade från min visionära novell. Jag publicerade den boken innan folk gjorde själv-publiceringar. Jag har faktiskt fortfarande ca 1000 kopior på lager. Jag har inte energin att skicka dem till Amazon eller Barnes eller Noble eller någonstans för att fortfarande sälja den.

Det var en mycket älskad bok i många år, särskilt av tonåringar. Den blev som en klassisk kult för dem.

Temat i boken var liksom självbiografisk. Och huvudmetaforen i boken är att lära sig att flyta utmed Livets Flod. För de av er som följer mitt nuvarande arbete med horisontellt resande, detta är metaforen jag använder. För i en flod behöver du röra dig framåt, du kan inte röra dig baklänges.

Och ett av teman i boken är att Livets Flod tar dig till många platser, en du måste lära dig att ta hand om dig själv på resans väg.

Vi lever i utmanande tider, som flera av oss har gått igenom tidigare. Jag ber om ursäkt att jag måste upprepa detta i varje kolumn, men vi rör oss i en sluten krets. Under min livstid har vi sett tider lika utmanande som nu. Drama, makt över, girighet och korruption var bara annorlunda. Men energierna var desamma.

Så när vi går neråt i Livets Flod och vaknar upp i den slutna krets som det kollektiva är fast i, är det DITT val att fortsätta röra dig framåt. Och detta kan vara en kraftfull meditation eller resa att göra för dig denna månaden, om hur vi kan fortsätta att röra oss framåt. För jag tänker, att alla ni som är fast i den nuvarande illusionen som nu utspelas, realiserar att det på känslomässig och mental nivå är en farlig plats. Så det är ditt val, när och hur du väljer att gå framåt.

De kommer att hjälpa dig. Be månen, solen, elementen, stjärnorna, galaxerna, nebulosorna, universum och kontakta dem och även dina hjälpandar. Och Tiden är en fantastisk hjälp-ande att resa till.

Dessa resor har varit så hjälpsamma för mig och mina studenter, som med mig deltar i att resa till dessa stora krafter.

Jag har flera licenser i olika terapiformer, men har fokuserat så mycket på att arbeta med trauma.

Jag hade välsignelsen att av mitt kraftdjur bli undervisad om Soul Retrieval (att hämta tillbaka själsdelar), som har hjälpt tiotusentals människor. De studenter som jag nu arbetar med, ser hur de har tillåtit sig själva att splittras till olika delar i världen, och fokuserar på alltför många svårigheter, och hur detta skadar dem på djupa sätt när de gör det. Vi människor har inte varit menade att ha vår uppmärksamhet på så mycket folk, så många platser i världen, så mycket skrollande på en skärm.

Det skadar våra hjärnor att göra det. Jag undervisar nu att det är dags att ropa hem dig själv. Kalla tillbaka alla dessa utspridda delar du har, som flyter runt om i världen. Och ta dem tillbaka till ett centrerat DU. Ingen utom du själv kommer att ta hand om dig.

Just nu använder jag bara EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) är en behandlingsmetod som är inriktad specifikt på att behandla personer som lider av posttraumatiskt stressyndrom (PTSD) men den kan också vara bra hjälpsam vid andra psykologiska problem och besvär som depression, ångest och förluster.) för positiva budskap som jag vill ge till min hjärna och kropp.

För flera månar sedan blev jag auktoriserad för EMDR, när EMDR först blev känt i världen. Jag använder EMDR bara för att ge min hjärna positiva budskap. Och varje dag jag gör det, uppstår en lyckokänsla, som tycks växa ut från ingenstans. Med den hjärnstörning jag har och får orka med och smärtan och obehaget jag har haft i nu över 10 år, är detta ett sant mirakel. Så våra hjärnor kan förändras. Vi kan ge näring med goda budskap till våra hjärnor och de lyssnar och samarbetar med vår ande och själ för att skapa ett bättre liv för dig själv och slutligen hjälpa till att på global nivå nu ge näring för goda energier till det överjordiska.

EMDR är ingenting för människor, som inte har gjort trauma terapi, eftersom det kan väcka upp ett trauma. Jag har spenderat åratal med att få bukt med trauma genom EMDR, så jag kan använda metoden enbart på de sätt jag nu använder den. Men om du går i terapi, kan du be din terapeut att försöka detta med dig för att nära och programmera din hjärna med nya budskap och instruktioner, hur du kan skapa en bättre verklighetsdimension för dig själv. 

Spendera tid i Naturen, som vi har gjort. Naturen visar SANNINGEN, när vi behöver höra den och uppleva den naturliga världen istället för den artificiella värld vi har skapat.

Vi behöver vår energi till att förändra utsläppen i element som ger oss livet, så genom att använda spirituella metoder kan vi absorbera bra näring från maten och vattnet vi dricker och luften vi andas.

Det finns ingen vetenskaplig metod som kan få bukt med utsläppen för oss i vår livstid, så detta är ditt arbete att göra för dig själv och dina familjer.

Jag har mycket mer att säga och dela med mig om, men jag realiserar att vår kapacitet att absorbera just nu är begränsad. Så jag slutar här och fortsätter nästa månad.

Du behöver inte krascha nu. Var är de spirituella verktygen, som du har utvecklat för dessa tider? 

Hitta dem och använd dem! Ha förtroende i dig själv och ditt arbete. Detta är så viktigt nu. Jordens upplösning kommer att fortsätta tills mer människor vaknar upp. Så vi har ett sätt att gå genom svårigheter i Livets Flod om du väljer att leva igenom det kollektiva dramat. Ta hand om dig själv, så att du inte drunknar. Livets Flod kommer att t dig till många ställen, men du måste lära dig hur du kan ta hand om dig själv på resans väg.

Fullmånen är den 9 augusti. Detta är en tid att fördjupa ditt arbete med att minnas sanningen om vem du är, den eviga ande som du är, den kärlek du är, ljuset du utstrålar. Under kostymen du bär i denna kropp och i denna livstid, finns bara en ljusvarelse. Om du har arbetat med transfiguration vet du redan detta. Så om du släpper kostymen, behöver du inte ens göra någonting nu. För du är bara sant gudomligt ljus och låt det ljuset vara fritt att gå vart än din kropp behöver och ut i Jordens energifält, som lyfter upp själva livet.


Om du är ny läsare av Transmutationsnyheterna, kan du läsa ”Creating a Human Web of Light på denna hemsidan.

Om du vill ta del av Sandras kungörelser kan du göra det på den engelska originalsidan.

Transmutation News -July 2025- Swedish

Transmutationsnyheter Juli 2025

Sedan år 2000 har jag använt formeln: Avsikt + Enighet + Kärlek + Harmoni + Koncentration + Fokusering + Föreställning = mirakler och förändring.

Jag arbetar fortfarande med dessa element som nyckeln till Medicine for the Earth-arbetet. Jag menar, att lägga till Förbindelse till dessa, kan ses som del av elementen i denna formel. Men jag talar eller skriver inte om Förbindelse på det sätt som vi verkligen skulle behöva för att förena oss just nu.

Jag betonar alltid att den viktigaste praktiken inom shamanismen är att skapa en okrossbar förbindelse och bindning till dina hjälp-andar, hjälpande förfäder och också de i ens omgivning.

Detta är något som jag tycker fattas idag inom shamanismen. Människor tror fortfarande, att det är ”de” som gör arbetet, när vi egentligen bara är som ett ihåligt ben för de hjälpande andarna, och ju djupare och starkare vi förbinder oss med dem, ju mer mirakler får vi uppleva i vårt shamanska arbete och i våra liv.

Inom shamanismen är det känt att allt som existerar är levande och har en ande. Vilket betyder Jorden, Luften, Elden, Vattnet, Solen, Månen, Universum, Galaxerna, Stjärnorna, Rymden och Tiden. Dessa är alla levande varelser och om vi förbinder oss tillräckligt med dem för att känna deras styrka, kraft, visdom, kärlek och ljus i våra egna kroppar, kan vi helt enkelt använda vår föreställnings-förmåga för att att känna styrkan, kraften och fridfullheten inom oss. Så har du en otrolig källa till makt som utstrålar alltigenom dig, och fyller upp varje känsla av tomhet, rädsla, illamående, depression, ångest osv. Föreställ dig hur det känns att fylla dig själv med dessa livsformers energi.

Jag vill uppmuntra dig att resa till dessa enorma krafter, som finns utom och inom oss för att få reda på mer om visdomen och kärleken som de delar med sig av vid denna tiden i ditt liv och i denna tiden på Jorden.

Allt detta får oss att lära hur vi kan använda shamanismen som ett sätt att leva, vilket är det som för oss till att leva i nya dimensioner fyllda med all skönhet och visdom i det liv vi vill leva.

Jag känner att det jag nu meddelat, gör att jag inte behöver säga mer denna månad. Jag känner och vet att om du använder denna praktik och fortsätter med den, kommer ditt liv att förändras på sätt som du aldrig ens kommer i närheten av i detta livsstadium. Allting kommer att ändras för dig på vackra och oväntade sätt. Och lägg även till att förbinda dig med dina förfäder och shamanismens förfäder.

Fullmånen är den 10. juli. Detta är en underbar tid till att känna förbindelsen med naturens alla krafter inom och utom dig för att ge styrka till ditt transfigurationsarbete. Med så mycket som händer i våra personliga liv och på planeten är det en välsignelse att ha en internationell gemenskap, som kommer tillsammans spirituellt vid fullmånen för att utstråla sitt spirituella ljus som lyser så brilliant inom oss. Kom ihåg att först absorbera detta ljus in i alla dina celler, och sedan utan möda tillåta detta ljus att flöda alltigenom vår otroliga Heliga Livsväv.

Om du är ny läsare av Transmutationsnyheterna, kan du läsa ”Creating a Human Web of Light på denna hemsidan.

Om du vill ta del av Sandras kungörelser kan du göra det på den engelska originalsidan.

Copyright 2025 Sandra Ingerman. All rights reserved. 

 

 

Transmutation News -June 2025- Swedish

Transmutationsnyheterna  juni 2025

Nu när jag förbereder för min nya Shift Network Journey Group Membership Circle, har jag reflekterat över vad som känns viktigt att fokusera på. För vi vet att det finns många samhällen och gamla glömda civilisationer som fann vägar att skapa harmoniska sätt att leva och utvecklas ut ur de mörka kollektiva sätten att tänka. De lärde sig att leva på mer harmoniska sätt. Vi kan göra samma sak genom att använda våra tankar och vår energi och lägga det till att göra det djupa inre arbetet med våra egna olösta emotioner.

Detta leder oss till att skapa en karta för ett sundare sätt att leva. Så jag är spänd på att fokusera på denna aspekt i vårt arbete under 3 månader med en grupp människor, som har tränats för att göra shamanska resor till de tre världarna.

Jag har ju meddelat om Isis budskap, att vi är i en cykel av att antingen sjunka eller simma, och jag älskar idén av att simma tillsammans i gemenskap.

Jag har återigen läst i några av mina äldre böcker, i vilka jag skrev om likadana teman, inte för att inspirera gruppen jag ska leda, men för att inspirera mig själv. Jag vet att det kan verka underligt, men jag tycker att när jag var yngre undersökte jag verkligen några fördjupande ämnen, vilka jag inte längre skriver om eller undervisar. När vi fortsätter att göra förändringar, absorberar vi mycket av den visdom vi har lärt oss på vår väg genom livet. Och jag tycker att några av böckerna jag skrev när jag var yngre innehåller visdom som är så viktig för mig nu. Det är som att mitt yngre jag lär mig hur jag kan skapa och leva ett bra liv.

Jag får verkligen mycket styrka och motståndskraft genom att läsa berättelser från mitt yngre jag, när jag var ny på stigen med transmutation och transfiguration.

Jag minns en historia jag brukade dela med mig om när jag skrev och undervisade. Och det är en sådan viktig information för de tider vi nu lever i. Det är så mycket inom politiken och världshändelser, som får allmänheten att kasta ilska på människor med makt. Men vi måste förstå, att människor i maktpositioner vet hur de ska använda energi för att fortsätta att ge näring till sin makt. Och det betyder att de kan använda hat-energin  till att bli starkare.

Här är en berättelse som jag brukade dela med mig om i alla mina kurser för att demonstrera detta. På jorden har vi att göra med separation och i de osynliga världarna har vi att göra med sammanhållning, i vilka allt ses som neutral energi. I mina Medicine for the Earth-kurser, meddelar jag att även om all energi kan ses som neutral, måste vi ändå ta ansvar för vilka energier vi skickar ut i det kollektiva och hur vi kan arbeta med detta. Jag tycker att det är viktigt att ta ansvar för de energier vi bär på och utstrålar. Så bli inte förvirrade, för att jag tar upp att all energi är neutral.

Jag meddelar i undervisningen om hur människor med makt kan bli närda av vilken som helst energi, om det är kärlek eller hat. I några av mina böcker delar jag med mig om denna kraftfulla praktik med att se all energi som neutral.

På det tidiga 1990-talet undervisade jag på ett avlägset ställe om shamanism och vi hade ingen undervisning på kvällarna. Vårt centrum låg i ett skogsområde, så det fanns ingenstans att gå till på kvällarna. Så vi lekte shamanska lekar, berättade historier, och dansade på kvällarna, vilket var ett underbart sätt för vår grupp att sammanfogas och lära sig mer om varandra.

En kväll efter undervisningen lärde jag ut ett shamanskt spel, hur man kan iaktta med att använda ben. Det finns två team i spelet.

Två personer i det ena teamet håller ben i sina slutna händer. Ett ben är omarkerat och det andra har en cirkel som karvats in i det. Detta team kallas ”Gömmar-Teamet”.

 Det andra teamet kallas ”Seende-Teamet”. En person i Seende-Teamet ska försöka att se igenom de stänga händerna och peka ut den hand som gömmer benet med en cirkel. För detta behövs det en mängd koncentration.

Människorna i Seende-Teamet lägger sina händer på den seendes skuldror och skickar energi, som ska hjälpa den seende att hålla shamansk koncentration och fokus. Under tiden gör ”Gömmar-Teamet” så mycket illalåtande oväsen så att den seende ska bli störd i sin koncentration.

Jag gjorde det här spelet med grupper i åratal. Och det är ett svårt spel inom vår kultur, där koncentration alltid har varit en svårighet. Så när när någon kunde se bra och vann spelet för sitt team på kort tid, ville jag ha en konversation om deras strategi. För det var alltid någon strategi som användes. Jag märkte att tur inte var det som behövdes för att vinna detta spel.

Vid ett av dessa spel, var där en kvinna som steg in för att vara den seende och hon vann spelet på mindre än 15 minuter, vilket är extraordinärt. Jag tog ut henne och frågade  om hon ville meddela vilken strategi hon använde. Och det gjorde hon. Hon var musiker i en symfoniorkester. Och hon märkte vid konserterna att människor kom och var upphetsade, trötta, arga efter deras dag, deprimerade, och med alla variationer av känslor, som vi bär på från vår dag och tar med vid ett event på kvällen.

Du kan fortfarande vara försjunken i ilska, även när du lyssnar till vacker musik.

Denna student lärde sig hur hon kunde förändra och absorbera all energi, som sändes ut i rummet från publiken till den mest positiva energi, vilket tillät henne att göra sitt absolut bästa under en konsert. Hon förstod att energi är energi och att den kan bli använd till att ge mer styrka, om vi vet hur vi kan förändra och använda den.

Och det var så hon vann spelet med benen. Allt oväsen från ”Gömmar-teamet” var mer energi, som hon kunde absorbera och använda till att bli den bästa musikern hon kunde bli.

Så föreställ dig, hur mycket de människor du hatar kan använda den energin för att ge styrka till sin egen makt. Det är något att fundera över. Ger vi faktiskt de med makt en enorm mängd energi, som de kan använda för att skapa fler utmaningar? Det är ett intressant koncept att tänka på.

Fullmånen är den 11 juni. Detta är en tid att komma tillsammans som ett andetag,  hjärtslag och ljuspunkt. Låt oss sammanföra våra kraftfulla energier och transfigurera till våra mest lysande ljus, när vi fortsätter att hela oss själva och ge mer och mer ljus och kärlek till allt liv på denna stora Jord.

Om du är ny läsare av Transmutationsnyheterna kan du få instruktioner till fullmåns- ceremonin under Creating A Human Web of Light på denna hemsidan.

 

Vi firar och välkomnar sommarsolståndet  20 juni. På den norra hemisfären är det den längsta dagen på året och Jordens poler har sin maximala lutning mot solen.

Inom shamanismen har detta setts som en tid till förnyelse. Och att fira solens kraft för vårt bestående är sådant viktigt arbete att göra. Ge dig tid att vara i naturen vid din älsklingsplats eller i ett landskap utomhus. Och fokusera på ditt hjärta och din kropp. Gå inom dig och fråga vilka praktiker du behöver för din egen förnyelse, när du fokuserar på din förbindelse med solen och allt liv. Detta är en viktig resa att göra.

Kom tillsammans med mig för att fira solstånden, om du lever i den norra eller den södra hemisfären – vi hälsar en ny cykel att stiga in i medan vi fördjupar vår relation med vår livgivande Sol!

Och välkomna och välsigna Dorota Madrzyk tillsammans med mig , som är ny översättare för oss. Vi är tacksamma att hon är beredd att översätta transmutations-nyheterna till polska. Tack Dorota, detta är en stor gåva!

Du kan ta del av Sandras kungörelser på den engelska originalsidan.

I am leading a 3-month journey circle where we meet once a week for 3 months to journey on ways we can work and live in harmonious ways during this time. The group starts June 3 and goes through August. I will choose journeys before each week that speak to the work we need to do for the times we are in for each group meeting. We will have a chance to share in breakout rooms and on social media. And we work as a strong community to support each other and the planet. There will be journeys that have you be transparent about your own issues you need to be working on now too and exploring how some lost civilizations found a way to create a dimension to live in separate from the general collective to live a life of beauty and grace.

When I used to teach in person workshops on Experiencing the Shamanic Journey, we would do a divination journey to pose a question to the spirits to answer a question for another participant in the group. I could have 100–150 people in a workshop or less. But for over 40 years, I went around the room and helped each person in the role of shamanic practitioner word their question in behalf of their partner correctly. So I learned so much about asking the correct questions to the helping spirits that give us our best and deepest answers.

There are some really great questions I have, to ask to the spirits on how to unpack the lives we are living and our ways of thinking to create a new personal dimension of reality to step into. And I am so excited in helping in asking the right questions, so the helping spirits can guide us with more power and focus.

This is not a course on shamanism. It is a practice group for people who already journey who want to see what we can do together in community.

Please note that due to my movement disorder all online work I am doing is audio only. This includes the podcasts I have been invited to share on too. I have retired from video presentations.

For more information or to register for this circle:
https://shiftnetwork.isrefer.com/go/ccsirSI/ingerman/

The sessions begin on Tuesday morning June 3 10AM – 11AM MDT and runs every Tuesday morning until August 19.

Again, I am looking for a wonderful community to swim with during these times!

I just re-read How to Heal Toxic Thoughts. I am so happy I wrote this book. Even I forgot about some of the amazing tools I shared for transmuting energy that I don’t wish to absorb.

If you are looking for a summary of all the Medicine for the Earth and Healing with Light practices, they are all in my book Walking in Light which is available in multiple formats. And if you are looking at how to perform shamanic ceremonies The Book of Ceremony teaches how to perform ceremonies, and I also shared ceremonies you can do for all we experience in modern life.

“Polishing the Path of the Soul” (my audio book) is one of the best resources I have for walking through these times from a state of grace. I was in such a deep spiritual place when I spent a week recording this audio book. I don’t remember a recording I ever did that went this deep or far or embraced so much of the energy of unconditional love!

Llyn Roberts and I wrote such a beautiful book titled Walking Through Darkness, and then I recorded on my own “Polishing the Path of the Soul. Don’t be afraid to explore the maps I shared with you for walking through dark times. For those are the times we are in. With my book and audio you are provided a clear roadmap of how to keep walking forward, exploring the amazing territory of darkness and the healing it holds, and then how to emerge on a new path feeling empowered by your journey through the times we are living in and what you experienced in your past.

I am still consistently posting inspiration posts on my Authors Page on Facebook http://www.facebook.com/SandraIngerman  and @ingermansandra on Instagram. I have been doing this for a year now and all the posts are still up. Reading and pondering what I am sharing is very inspiring. I hope you will check in.

And don’t forget to visit our Shamans are Gardeners of Energy Facebook page to post inspirational stories and images and also to be uplifted by what our community is sharing. To join the Facebook group Shamans Are Gardeners of Energy, go to: https://www.facebook.com/groups/991720834662313. The password is “Transfiguration”. “

I love going to Shamans are Gardeners of Energy to rest from life and take in so much of the beauty that people post. It is my sacred space for getting away from the conditioned world.

It is important to me to know that I created these FB pages to give inspiration. Yes, I do promote as I do have new books, audios, and courses to share about. But my reason for posting now is to help lift us all up in these challenging times. I don’t care how many people sign up for my FB pages. I am simply trying to keep our community inspired and moving forward with our work- those who want some inspiration.

Sylvia Edwards has generously compiled a list of the ceremonies that have been shared so far on the Shamans Are Gardeners of Energy website. Below is a link to that page.

Thank you, Sylvia, for gifting us with this list:

https://www.sandraingerman.com/shamans-are-gardeners-of-energy/

 

Renee Baribeau and I are excited to be back on The Shamans Cave. We are doing audio only. For more information, please visit www.ShamansTV.com.  We are having a wonderful time being back!

I have some really great Evergreen courses to learn more about shamanic work. Here are some of my courses with links where you can buy a course that was once live but is now a recording you can watch in your own time.

Here are some courses I have available:

Shift Network Courses:

Cultivate Spiritual Immunity with Shamanic Medicine of the Earth: https://shiftnetwork.isrefer.com/go/csiSI/ingerman/

The Ancient Practice of Shamanic Journeying (Evergreen): https://shiftnetwork.isrefer.com/go/apsjSI/ingerman/

The Dark Night of the Soul as a Portal to the Shaman’s Light: https://shiftnetwork.isrefer.com/go/dnsSI/ingerman/

Shamanic Practices for Spiritual Immunity: https://shiftnetwork.isrefer.com/go/spSI/ingerman/ This is actually my course Medicine for the Earth and Healing with Spiritual Light

Shamanic Journeying with the Spirits of Nature: https://shiftnetwork.isrefer.com/go/snSI/ingerman/

Shamanic Journeying for Guidance and Healing part 2: https://shiftnetwork.isrefer.com/go/sjcSI/ingerman/ This an audio only

Sounds True courses:

Through Sounds True I taught an in-person Medicine for the Earth and Healing with Spiritual Light Training that was recorded and is still for sale: https://www.soundstrue.com/products/healing-with-spiritual-light-online-course

Expanded States of Consciousness Mega-Summit 

Are you ready to explore the many ways to access expanded states of consciousness? At the Expanded States of Consciousness Mega-Summit, you will learn directly from world-renowned experts in meditation, breathwork, psychedelics, plant medicines, shamanism, music, chanting, and more—an opportunity that could lead to deep healing, profound transformation, and spiritual awakening.

I’m very inspired to be among the presenters for the Expanded States of Consciousness Mega-Summit, from June 17 – June 26, 2025, which features cutting-edge research and practical techniques for accessing and integrating expanded states.

The Expanded States of Consciousness Mega-Summit is not just an event—it’s an opportunity to learn directly from 90+ world’s leading experts in Psychedelics and Psychedelic-Assisted Psychotherapy.

Over ten transformative days, you’ll have access to groundbreaking research, expert guidance, and a supportive community to help you explore the relationship between our understanding of consciousness, mind, and the human brain.

Presenters include:
Sharon Salzberg, Deepak Chopra MD, Marie Mbouni MD, Stan & Brigitte Grof, Dan Siegel MD, Gita Vaid MD, Steven Kotler, Grandmother Flordemayo, Thomas Hübl PhD, Atira Tan, Pedram Shojai OMD, Matthew Johnson PhD, Marisa Peer, Sara Reed, DaeEss 1 Drea Pennington Wasio MD, Robin Carhart-Harris PhD, Sandra Ingerman, A. H. Almaas, Sunny Strasburg LMFT, Christina Pratt, Sue Morter DC, Rosalind Watts PhD, Amoda Maa, Stephen Porges PhD, Grandmother Moetu-Taiha, James Fadiman PhD, Kathleen Booker, Dennis McKenna PhD, Katherine MacLean PhD, Kien Vuu MD, and many more…

Please click this link for more information and to register:

https://www.heartmindpartners.co/expandedstatesworldsummit_com/singerman/verified

Copyright 2025 Sandra Ingerman. All rights reserved.

Transmutation News -May 2025- Swedish

Transmutationsnyheterna maj 2025

Det är viktigt att förstå, att pga att våra översättare ska ha nog tid att översätta kolumnen, skriver jag den tidigt månaden innan. Så denna månads transmutations-nyheter skrevs i början av april.

Jag skriver detta eftersom sakerna i världen händer så snabbt. Jag har ingen aning om var vi kommer att vara i maj. Så det kan hända att jag missar händelser som jag skulle ha viljat kommentera om.

Men jag har massor att meddela denna månad.

En av mina favoritpraktiker inom shamanismen är att bära regalier när jag
sammansmälter med och är ett medium för en hjälpande ande. Det betyder att göra en mask och kostym, som representerar din hjälp-andes kraft. För mig finns det inget liknande denna praktik och jag undervisar den i mina Teacher Trainings.

Jag hade en mask och kostym för Isis på 1980-talet, men använde dem inte som var avsett, även om arbetet jag gjorde var kraftfullt. Men i mina Teacher Trainings bär jag masken och kostymen för att hedra Isis och göra ceremoni-arbete med henne under några timmar. Jag har haft möjligheten att klä mig och sammansmälta med Isis 9 gånger nu sedan jag började leda Teacher Trainings. Naturligtvis finns det flera möjligheter att bära hennes mask och kostym närhelst jag vill göra spirituellt arbete. Men jag har reserverat detta för de gånger jag vill göra det djupaste arbetet.

Jag hörde en gång en kanadensisk infödd äldre tala om att bära regalier lyfter oss ut ur vår mänsklighet, så att vi helt kan förena oss med andens värld.

Masker och kostymer används alltigenom Centralasien, Sydostasien, och listan går vidare.

För mig är bärandet av Isis mask inte jämförbart med något annat arbete jag har gjort inom shamanismen. Att använda medicin i mina tidigare år tog mig till platser i det osynliga, som visade mig det sanna djupet i min styrka. Jag kan inte finna någon praktik som är så kraftfull som att se genom Isis ögon när jag bär masken. Jag tänker att det är därför som jag inte bär masken så ofta, eftersom den är så speciell och jag vill inte att det ska bli ett vanligt sätt att arbeta, för arbetet skulle kunna förlora dess kraft.

När jag arbetar på detta sätt är jag inte helt ett medium, utan jag ser mig själv stå bredvid Isis och hör hennes budskap, men styrkan ligger i att jag helt kan se igenom hennes ögon och se vad hon ser. Och att verkligen så se genom en andes ögon är obeskrivligt!!

Allt detta är en inledning till det arbete jag gjorde i mars med en av mina grupper, när jag bar alla mina regalier för en avslutningsceremoni. Med varje grupp som jag arbetar med tycks det finnas ett tema som Isis ser. Det gör mig alltid förundrad över magin som för vissa människor samman till att forma en cirkel i träningen.

Vad jag nyligen såg i denna ceremoni, är något som jag tänker att de flesta av oss i den spirituella gemenskapen tar itu med. Isis såg den sanna kraften och ljuset som finns i oss alla. Men samtidigt såg hon att mycket i det spirituella kollektivet är sammantryckt som i en boll med skyddande hållning.

Budskapet som kom ur denna ceremoni är att vi behöver expandera och låta oss själva se, beröra, känna, lukta. smaka hela livets omfattning som är så enormt. Men vi har ännu inte satt oss vid livets bord. För vi försöker inskränka oss för att vara säkra.

Genom Isis ögon kunde jag se denna enorma kraft och ljus utstråla från varje person, men positionen som människor höll var sammandragning.

Isis ser dessa gigantiska andar i allas kroppar. Men det var som att böja sig och kontraktera våra muskler för att inte låta vår expansiva energi och kraft bara flöda ur våra kroppar på ett naturligt sätt. Vi håller tillbaka vår styrka och vår energi. Vi behöver verkligen befria vår energi och vara likt en flod som flyter tillbaka till havet.

Hon såg den enorma skönhet och styrka som har givits in i oss. Jag gissar att detta är en process som vi går igenom som människor på jorden, särskilt om vi har blivit misshandlade eller försökt anpassa oss till normer.

Som en person som har haft att göra med nervsystems-problem en längre tid, hade jag en uppenbarelse. I den spirituella gemenskapen håller vi på med att undersöka praktiker som höjer vår frekvens. Till exempel, när vi gör transfiguration är det övningen att uppleva ditt inre ljus, fröet till Källan, och utstråla det fullt inom och utom din kropp.

Men om din kropp är sammandragen när du gör detta, kanske din kropp har det svårt, eftersom energin är större än det du låter expandera ut ifrån dig. Så dessa motsatta krafter av kontraktion och expansion kan skapa ett tillstånd med nervsystemssvårigheter. För du kan inte göra båda dessa samtidigt utan mycket stress i ditt nervsystem. Att undertrycka skapar spänning.

Vi behöver tillåta oss själva att fullt expandera som de stora krafter vi ser i Naturen och i världen runt oss. Tänk på människor och krafter i Naturen som inte drar sig samman men är i ett expanderat tillstånd och föreställ dig hur långt vår egen energi skulle kunna nå, om vi kände oss säkra nog att tillåta den att flöda som floden som strömmar tillbaka till Källan. Floden stannar aldrig upp och bara rör sig vidare runt alla hinder. Och detta är en rörelse för sann hälsa.

Jag undervisar alltid i mitt Medicine for the Earth arbete, att låta energin flöda är ett hälsotillstånd. Allt i naturen är i rörelse.

Min man Woods praktiserar Ramana Marhashis arbete. Han har nyttjat meditation sedan han var 19 och har haft många lärare och gurus, som har influerat hans eget arbete. Han meddelade en dag i en grupp att Ramana Marhashi dog när han var 70 år. Innan han dog hade han stark tremor och hans anhängare var så oroade och frågade honom ständigt, vad kan vi göra för dig? Hans svar var: ”Detta händer när du stoppar en gigantisk elefant i en liten hydda!”

Och jag måste bara undra hur många av oss som gör spirituellt arbete för att expandera men stänger ner våra kroppar, så de blir små skakande hyddor? Detta är något nytt att undersöka för mig.

Men vad jag ser är ingen kontraktion av krafterna i världen, som skapar splittring, hat och nedbrytning i samhället. Vad skulle kunna hända om vi stod spirituellt starka i enhet för att vara en styrka för förändring? Jag har alla dessa 26 år, som jag har skrivit denna kolumn frågat detta. Jag har alltid vetat vad som är möjligt.

Vi vet att det finns så många sätt att vara en förändringskraft, genom att vara socialt aktiv med protester, skriva brev, ringa till kongressens representanter och listan går vidare.

Men om vi kunde nyttja någon psykisk energi och tillåta våra kroppar att expandera tillräckligt, så att vi fullt kunde utstråla den utan nummer 1 skada oss själva och ha mera inflytande för att skapa våra önskade resultat? Detta kräver en kolossal mängd koncentration, fokus och förtroende.

Jag skrev om förtroende förra månaden.

Dion Fortune beskrev i sin bok The Mystical Qabala några berättelser om att komma tillsammans med en mycket erfaren grupp mediterande under andra världskriget och hur de kunde känna hur deras arbete förändrade riktningen i vissa kommande strider och händelser.

Står vi helt i vår fulla potential? Gömmer vi oss, så vi kan känna oss säkra? I vilken process är du just nu med ditt spirituella arbete? Söker du säkerhet, försöker du hitta fler sätt att expandera och vara en styrka för förändring? Det är nu en kraftfull tid för att fundera över var du står i livet och vad för slags arbete som understöder din hälsa.

Vissa människor säger mig nu, att de är alltför utmattade i sitt nervsystem för att expandera. Vila då!

Det är nu dags att välja hur vi kan göra en skillnad i våra egna liv och för allt liv på Jorden. Vi kom hit för att vara till tjänst och uppleva rikedomen som Jorden producerar vad som än sker politiskt . För våra shamanska förfäder handlade allt om att skydda landet.

Var villig att vara tydlig med dig själv och undersök var du nu står och hur du kan sätta foten på gaspedalen för att förstärka ditt shamanska arbete? Hur utvidgad känner du dig? Märker du om du drar dig inåt som en sköldpadda under förändringens tider?

Vi säger alla att vi vill ha förändring. Men vilka handlingar eller spirituella praktiker är du öppen att göra i full expansion, så att de har styrkan att vara en förändringskraft? Detta är en viktig fråga att ställa dig själv och hedra din kropp och hjärta och vara villig att göra arbetet du kan med hälsan i behåll.

På min hemresa dagen efter ceremonin jag hade gjort, var det fantastiskt att se skönheten och landskapets vidd och det var så närande för mig. Och att se hur vibrerande färgerna är.

Vi missar så mycket av livet när vi drar oss samman. Jag förpliktigar mig nu att resa och lära mig hur jag kan tillåta min ande att flyga under min dag och i livet. Jag dansar och gör yoga och alla dessa underbara praktiker. Men detta är ett utvidgande på en nivå jag aldrig sett. Det är nytt för mig. Och jag vill lära mig mer.

Kanske vi kan bli jättarna från uråldriga tider igen, som myter och legender berättar om.

Fullmånen är den 12 maj och det är blomstermånen. Se verkligen till att du ger dig tid att förbereda dig för fullmånsceremonin. För om du verkligen gör det nödvändiga arbetet för att fullt förbereda dig för det ceremoniella arbetet, kommer du naturligt in i  en mer expansiv energi. Stanna i din kropp och var verklighetsförankrad. Att transfigurera till ditt fulla gudomliga ljus involverar inte att lämna kroppen. Du gör denna övning fullt förkroppsligad och bara känner styrkan i ditt sanna jag som blir likt själva livet. Och då när vi sammansluter oss som en internationell gemenskap ber alla så starkt för fred och goda ting för allt liv. Vi kom hit för att uppleva jordens härlighet, inte bara lite. Tillåt dig själv att finna det bästa sättet för att gå så djupt du kan in i ditt eget spirituella ljus, som aldrig kan bli förstört eller skadat, men har kraften att stå igenom sjukdom och disharmonier på alla nivåer. Vi är ett ljus. Vi är en kraft. Vi är ett! Vi är Källans frön.

Om du är ny läsare av Transmutationsnyheterna kan du fåns- ceremonin under Creating A Human Web of Light på denna hemsidan.

Du kan ta del av Sandras kungörelser på den engelska originalsidan.

Copyright 2025 Sandra Ingerman. All rights reserved.

Transmutation News -April 2025- Swedish

Transmutationsnyheter april 2025

Jag vet att människor känner sig otroligt utmanade i denna tid med så mycket destruktiva förändringar som pågår runt om på planeten. Och varje förändring är ett döende och en initiation, som betyder att någonting i vårt sätt att leva dör ,men att något nytt  med tiden kommer att födas, vilket kräver tålamod och att vi dyker djupare i oss själva med våra shamanska resor, ceremonier, böner och särskilt med att arbeta med naturen.

Som jag upprepat meddelar, tittar jag inte mycket på nyheter. Men jag läser vissa artiklar, som undervisar mig om vad jag behöver veta för att fortsätta vara till tjänst i min gemenskap. Något av det jag nyss läste, vet jag att ni kommer att uppskatta.

Jag vet inte mycket om berömda skådespelare, författare eller sångare. Men jag hittade ett stycke skrivet av en väldigt berömd person. Han hade tydligen ”gått in i väggen”, som så många som lever ett stressat liv har gjort, och som inte speglar eller fullföljer sitt sanna mål. Han bröt samman, vilket är ett tema jag har skrivit om i tidigare artiklar.

Han tog ledigt ifrån sitt arbete under ett år och bara satt och betraktade fåglarna och blev frisk. Han skrev en artikel om alla de små detaljerna i fåglarnas liv, speciellt deras beteende och sätt att leva som vi människor aldrig ser, eftersom vi inte ger oss tiden att betrakta naturens detaljer minut för minut. Vi tenderar att fokusera på det stora hela och vad vi ser på ytan. Denne man spenderade ett helt år med att undersöka magin som människor missar om naturen och livet.

Vilket fantastiskt budskap och hur inspirerande att läsa om den här mannens helande-resa med att fördjupa sig i naturen, istället för det ytliga sättet att bara fotografera eller se en viss skönhet men genast gå vidare, som att för snabbt vända blad i en bok och inte se magin bakom orden.

Jag inbjuder er att denna månad utöka er praktik och ta den faktiska tid som behövs för att spendera en dag eller åtminstone en timma i naturen och fördjupa er själva i dess livscykler, i stället för att bara fotografera vad ögat lätt kan se, men missar det subtila och hur allt i naturen är förbundet, vilket understödjer varje varelse och kommunicerar med allt liv och förbinder sig så elegant med allt som existerar i livet.

Vi kan helt enkelt bara vara betraktare av livet, i stället för att själva gå in på djupet. Ja, vi är nu utsatta för så många stora utmaningar, men naturen inbjuder oss att förena oss med alla naturvarelser, som genomgår livshotande förändringar och vi har möjligheten att alla förena oss och lära av varandra, som de kreativa krafterna i universum har åsyftat.

Vi är invävda i ett nät och ingen av oss är avskild. Livet kan få en djupare mening för dig och hjälpa dig att hela från livets traumatiska upplevelser, genom att ge sig in på varje nivå och uppleva Jordens intensiva helande.

Vi ser att så många nu lämnar Amerika, för platser som verkar vänligare och ett bättre ställe att leva på just nu. Det är en verklig exodus, och tro mig jag förstår det. Jag undrar vad jag skulle gjort om jag vore yngre. Tillbaka på 1980-talet var jag en nykomling i Santa Fe. Jag flyttade hit 1983. Efter att jag mött Isis i en visionquest på sena 1980-talet, gav hon mig en dag ett sådant kraftfullt meddelande. Isis brukade ge mig spontana meddelanden med information, som jag inte hade bett om. Hon gav dem frivilligt till mig medan vi utvecklade vår gemensamma relation.

Vad hon meddelade mig var, att det inte finns någon säker plats på planeten att leva på. Hon rådgav mig och mina studenter att hitta en plats att leva på, som vi älskar och stanna där och stå emot utmaningarna. Detta var under en tid när jag hade massor med klienter som bad mig att resa och be om besked för ett säkert ställe att flytta till. Och Isis sade att det finns ingen säker plats. Stanna i landskapet du älskar. Jag ville dela med mig om detta i denna tidens kaos, när folk gör intressanta snabba beslut. Kanske talar detta budskap till dig på en viss nivå.

Och angående min sista gåva för denna månaden, så hade jag en värdefull lektion om förtroende. Jag befinner mig på ett annat ställe än många av våra läsare, även om jag vet att flera av er har haft långvariga utmaningar på alla möjliga sätt. Som ni vet, så har jag en sällsynt sjukdom och att jag har mycket smärtor och utan möjlighet att fullt leva livet. Det är svårt för mig, att fungera på det sätt jag skulle älska att fortfarande kunna göra.

Förtroende var inte det ord jag ville höra och tyckte att det skulle tas bort från vårt språk. Ja, det har retat mig rätt så mycket. eftersom det känns ”unfair” och har starkt påverkat mina möjligheter för vad jag kan och inte kan för att komma igenom min dag.

Men vid en viss punkt i denna 10-åriga resa, lärde jag mig att ha förtroende utan att förstå varför, hur, eller att jag inte hade någon orsak att förtro. Jag förlorade mitt förtroende, när jag upplevde min far gå igenom demens. Och jag förlorade förtroendet, när jag inte längre kunde leva det liv jag ville.

Förtroende har en lömsk väg att hitta tillbaka till våra hjärtan. För jag tror att det är ett essentiellt verktyg för att överleva. När vi förlorar hoppet och förtroendet, förlorar vi vår vägledningskarta.

Så här är en enkel berättelse om förtroende, som jag vill lämna till er. En dag när jag städade i min bokhylla. Som så många ger jag bort mycket av mina saker till andra, som kan använda dem och ha nytta av dem. Jag tog ut en massa böcker, som jag visste att jag inte skulle läsa igen i detta livet, men skulle vara underbara för andra att läsa.

När jag var färdig rengjorde jag platsen och allt var klart. Nästa dag när jag gick in i kontoret, låg där en gammal påse med runor och en bok om runor som jag hade behållit. Flera av böckerna jag ville ge bort handlade om att läsa runor. Även om jag brukade älska att läsa runor är det inte min väg, så jag har inte läst runor på över 15 år.

Så här var min gamla påse med runor och en runbok jag hade behållit.  Jag tog ut en runa ur påsen, när jag på mystiskt vis satt där på golvet. Och jag drog den perfekta runan, som sade mig precis var jag nu var i min cykel, beskrev det komplett, och delgav mig vad jag behövde göra!!!

Jag vet inte, alltför många saker händer under min dag, som ger mig förtroende i mina hjälp-andar, universums kreativa krafter, och naturen, det är det som jag kan räkna med. Och jag har lärt mig att förtroende, mer än hopp nu för tiden, är den energi som lyser upp min väg.

Fullmånen är den 13. april- den Rosa Månen. Låt oss fördjupa oss i det gudomliga inom och omkring oss. Livet är ett skådespel och allt som händer är del av en stor illusion. Men det gudomliga är ingen illusion. Och ljuset som lever inom alla är ingen illusion. Det är det enda du kan ha förtroende i liksom visdomen i ditt hjärta och din själ.

Så låt oss resa djupt inom oss och ännu djupare än tidigare till ljuset som kan transmutera allt som händer inom och utom oss, om vi väljer att gå tillräckligt djupt

och har förtroende i vårt ljus precis som vi förtror att solen går upp igen varje dag.

Låt oss sammansmälta våra inre ljus tillsammans och utstråla det på ett sätt som rensar och möjliggör pånyttfödelse till ett liv i vänlighet, medkänsla, nåd och förbundenhet.

Om du är ny läsare av Transmutationsnyheterna kan du få instruktioner till fullmåns- ceremonin under Creating A Human Web of Light på denna hemsidan.

 

Du kan ta del av Sandras kungörelser på den engelska originalsidan.

Copyright 2025 Sandra Ingerman. All rights reserved.

Transmutation News -March 2025- Swedish

Transmutationsnyheter mars 2025

Jag vet att de flesta av oss raglar från ett kaotiskt moment till det nästa och förlorar känslan av hur vi kan grunda oss från alla de kaotiska känslorna som vi upplever. Det här är väldigt tuffa tider för så många i vår internationella krets. Utmaningarna är nu överallt, inte bara i Amerika. Även om Amerika visserligen skapar sin del i kaoset för hela planeten.

Men jag vill tala om att arbeta med kaotiska energier för de är så förhärskande nu när vi alla blir kastade ur vårt centrum.

Jag är på Facebook. Och när valresultaten var klara, var det mängder som lämnade Facebook i protest. Jag ville inte heller vara på Facebook längre. Men jag stannade för att jag ville dela med mig inspiration och helande för att försöka hjälpa människor att ändra sina perspektiv och få tillbaka sin hälsa, som så många förlorat.

Men vad som hände, åtminstone med Facebook, var att människor genast gick ur utan att tänka igenom saken. Så nu har vi en spirituell gemenskap som är splittrad på olika sociala medier och ingen vet hur de ska hitta gemenskap och vänner.

Och det är det jag vill meddela. Handla inte innan ni verkligen har övervägt konsekvenserna av era val. Vi behöver alla tillbringa mer tid i naturen. Vi är nu i en tid där så mycket förändring och kaos överflödar våra energifält att vi behöver försäkra oss att använda varje praktik vi känner till för att komma tillbaka till vårt centrum. Vi behöver förtvivlat centrera oss själva just nu.

Jag vet att det verkar banalt, men jag fortsätter att dela med mig samma budskap, som jag skrev om i min bok Welcome Home:

När vi ställs inför utmaningar:

förbli fokuserad

förbli positiv

förbli centrerad

Jag har mina egna utmaningar, inte bara med vad som händer i världen, men med att ta itu med sorgen att åldras och allt jag inte längre kan göra. Varje förändring vi upplever i livet är en död. Vi konfronteras med en kollektiv död just nu med de växlande energierna vi nu ställs inför. Och så har vi våra egna initiationer och ”avskalanden” som pågår och leder till så mycket förändring. Många av mina studenter känner sig som att de dör utan att förstå hur mycket förändring som behöver ske på varje nivå av vårt väsen, när vi lever i kaos och stress.

Vi alla blir på flera sätt ”omskapta” för kommande tider.

Jag kan framgångsrikt arbeta om jag bara frågar mitt hjärta och min kropp vad de känner och vad de behöver. Vårt jäktade sinne distraherar oss bara ifrån att inte känna oss säkra. Varje terapeut och nervsystems-program lär oss detta.

Att gå ut i naturen och igen fokusera på livets skönhet, i stället för på det mörka ifrån olika dimensioner som samtidigt kolliderar med varandra. Det finns så många verklighets-dimensioner vi just nu skapar, så vi behöver verkligen välja vilken realitet vi vill leva i. Sen åratal har jag skrivit om detta i Transmutationsnyheterna. Isis har upprepat påmint oss, att om vi fortsätter att hoppa fram och tillbaka mellan den realitet vi vill uppleva och alpdrömmen ur andra verkligheter, kan vi slutligen fastna i den felaktiga.

Jag vill inte skapa rädsla i någon, inklusive mig själv. Men jag vill säga, att det är dags att fokusera på vad du är tacksam för och spendera mer tid med att fokusera på livets skönhet i stället för det dramatiska som pågår runt om oss. Ja, flera av oss ställs inför förluster på olika områden, från boende, arbete, hälsa, nära och kära som dör eller har dålig hälsa. Dagens utmaningar känns sannerligen brutala för våra sensibla hjärtan. Men vår själ är stark och har all den motståndskraft vi behöver för att frodas och inte bara överleva.

Som många av er vet, har jag att göra med en väldigt sällsynt sjukdom som inte kan helas. Jag har haft att göra med detta i 10 år. Och jag har lärt mig så mycket om att gå livsvägen med smärtor och att hitta sätt att ändå arbeta, kontakta vänner, och mest av allt är jag fortfarande i förundran över skönheten jag varje dag ser i naturen.

Idag när jag skriver detta, har jag fruktansvärde problem med datorn, men ett lodjur passerade just mitt fönster och detta är ett omen, som för mig betyder att hjälp-andarna vet att jag har problem och skickar hjälp. Det dröjde flera år för mig att förstå, att när jag ser ett lodjur vid mitt hus är det ett tecken, som visar mig att allt kommer att bli ok.

Så jag vet var några av er befinner er – ha förtroende i att jag vet. Och vad jag har lärt mig är att förtroende är en av de mest viktiga verktyg vi har. För om vi hade förtroende i våra hjälp-andar, som fick oss att komma så här långt, varför skulle vi tro att de inte kan fortsätta att hjälpa oss nu?

Och är vi alla medvetna om de positiva förändringar som pågår bakom kulisserna av kaoset i den nya illusoriska teatern, som utspelas inför hela världen, för att se tokigheten vi har skapat med vårt eget medvetande?

Det är dags att förändra vårt medvetande till en ny akt i spelet. Och du behöver välja

denna nästa akt, som du önskar inta en roll i. Vilken roll vill du spela? Offret som gömmer sig i isolation och gråter? Leva i ängslan varje dag? Eller minnas att du är ett frö ur Källan, som kom hit för att lära sig att vara en människa i andens värld. Du är Ande! Du  är Gudomlig!

Om du har glömt detta, är det dags att komma tillbaka till djupare arbete genom att spendera mer tid med att återuppta dina spirituella praktiker och tillbringa mer tid i naturen. Du har lärt dig så många praktiker från mig och andra lärare. Sätt dig ner och begrunda de mest kraftfulla praktikerna som förändrade ditt medvetande och din hälsa på varje nivå och fokusera bara på några av dessa. Överväldiga dig inte med att försöka göra alltför många spirituella övningar samtidigt, för de leder dig alla till detsamma. Så fokusera på det som tidigare under årens lopp har fungerat för dig.

Jag har blivit inspirerad att om igen läsa Medicine for the Earth, eftersom det är den mest esoteriska bok jag har skrivit och som kan hjälpa mig själv och oss alla att elegant komma igenom dessa tider. Jag vill fördjupa de övningar som jag sedan över 40 år har praktiserat. De har fört mig till en bra plats i livet, inte utan stora initiationer och mödor, men jag har fått mycket helande, växte, utvecklades och hjälpte andra att göra detsamma. Och nu, som de gamla shamanerna och alkemisterna gjorde, är det dags att ta arbetet till en komplett ny nivå.

Min bön är att ni är villiga att göra detsamma.

Fullmånen är den 14. mars. Fullmånen är den underbara tid, när vi i så många år nu har arbetat som en internationell krets för att utstråla vackert gudomligt ljus från vår innersta ande. När vi gör detta bringar vi mera ljus och kärlek in i energi-fältet inom och runt om våra kroppar och till själva planeten.

Det är nu dags att fortsätta fördjupa vårt arbete. Försök ett annat sätt att transfigurera vid  fullmånen denna månad och se om det kan ta dig ännu djupare till att utstråla ditt ljus så som stjärnorna, månen, galaxerna och solen gör till oss. Låt oss möta styrkan i deras ljus.

Om du är ny läsare av Transmutationsnyheterna kan du få instruktioner till fullmåns- ceremonin under Creating A Human Web of Light på denna hemsidan.

Och ja, den 21 mars, hälsar vi en förändring av årstiden i vår livscykel och går in i våren/hösten beroende på var du bor. Solståndet påminner oss om balansen mellan ljuset och mörkret. Och att våra cykler alltid är i förändring precis som naturen varje år gör.

För att hälsa en ny säsong i livet kan du utföra en tacksamhets-ceremoni för det som du har lärt dig under vintern eller sommaren. Släpp de hopp och drömmar som inte gått i uppfyllelse för dig och föreställ dig att stryka bort det som inte fungerar för dig ur ditt inre hem och huset där du bo.

Jag rekommenderar alltid att göra en shamansk resa för att smälta samman med Jorden, för att känna de förändringar som landskapet där du bor upplever. Det spelar ingen roll om du lever i en stad eller på landet. Jorden ändrar sig inom och utom dig, vilken omgivning du än befinner dig i. Detta är ett sätt att finna balans. När du verkligen känner  energi-förändringarna av våren/hösten, kan du få balans i din egen kropp, vilket vi alla just nu behöver.

Känn förändringarna i luften – fuktigheten och hur vindarna växlar. Känn hur vattnen där du bor förändras. Uppmärksamma solens och natthimlens förändringar. Förena dig helt och fullt med dig själv och elementen, för att uppleva dig själv som ett med Naturen igen och hur det växlar i enlighet med dess egna naturliga cykler.

Och sen sätter vi fröna för en god vår och sommar eller släpper det som behöver bli borttaget och lämnas tillbaka till Jorden för bli komposterat under höst och vinter.

Och livet fortsätter och förändras som det har gjort alltigenom tiderna. Vi går helt enkelt runt genom olika cykler.

Jag hoppas ni alla står starka tillsammans och vet att vad vi än ser just nu, förändras vår framtid med förändringarna i vårt beteende och våra handlingar i nuet.

Jag önskar er en glädjefylld vår eller höst och låt oss minnas att vi kom hit för att lära oss hur vi ska älska.

Du kan ta del av Sandras kungörelser på den engelska originalsidan.

Copyright 2025 Sandra Ingerman. All rights reserved.