Dönüşüm Haberleri Aralık 2015

Zaman doğrusal olmamasına rağmen, hepimizin içinden yıl sonunda geçmiş yıl içinde neler olduğunu derinlemesine düşünmesi doğaldır. Gerçekte yıl bitmez. Fakat mevsimlerin değişmesi gibi yaşamın yeni bir zamanına atım atarız.

Gezegende 2015’te pek çok şey meydana geldi. Ve hepimizin gezegende şu anda olanlar ve gelecek konusunda endişeli olduğunu biliyorum. Ve hepimizin kendimizi derin biçimde hizmet etmeye adamasının nedeni de bu. Terörizm ve iklimsel değişimler artıyor. Kasım ayında Paris’te gerçekleşen gibi terörist faaliyetler insanların yaşamın ne denli değerli olduğunu unuttuğunu gösteriyor. Ve terörizm tüm dünyanın her yerinde artmaya devam ediyor ama trajik öykülerin bazıları medyada yer bulamıyor. Yaşama gösterilmeyen saygı yüzünden hepimizin nasıl kalp kırıklığı hissettiğini biliyorum. Ve bazen korku ve ümitsizlğe kapılmak da kolay. Buna rağmen, böyle zamanlarda spritüel çalışmamıza odaklı kalmamız ve herkes için alanı tutmamız kritik önemde. Dışsal değişimlerin meydana gelmeden önce görünmeyen dünyada şekillendirilmesi gerekir.

Bu yıl 31 Ekim’de şamanik yolculuk yapmayı öğrenmemin 35. Yılını kutladım. Çocukluğumdan beri ışıklı ruhlarla çalışıyor olsam da koruyucu ruhum ve diğer yardımcı ruhlarımla aldığım ilk şamanik eğitimimde tanıştım. Yaşamımda ruhun yolunda ilerlerken bana ışık tutan onlar oldu.

Ve bu yıl Dönüşüm Haberlerini yazdığım 16. Yıl. Pek çok yazımda paylaşmış olduğum gibi, tarot ile çalışmak bana yetişkin yaşamım boyunca beni destekleyen bir spritüel harita sağladı. Tarottta 16 sayısıyla ilişkili olan kart Kule’dir. Ve bu da parçalanmanın kartıdır. Yeni formların oluşabilmesi için eski yapıların parçalandığı zamanı işaret eder.

Kişisel yaşamımda Ölüm/Yeniden Doğuş yılındayım. Ve kim olduğuma dair eski öyküyü bırakmak ve yaşamım yeni bir döngüye girdiğinden yeni kimliğimi bulmaya davet edildim.

Yardımcı ruhlarıma ve Yeryüzü için Şifa (Medicine for the Earth) ve Işıkla Yürümek (Walking in Light: The Everyday Empowerment of Shamanic Life) kitaplarımda yazdıklarıma şükran duyuyorum. Çünkü yazdıklarımın hepsi içimde ve dışımdaki daha önce seyahat etmediğim yerlerde seyahat ederken sürekli yol haritam oldular.

Ve bu iki kitapta yazdıklarım son 16 yıldır yazdığım Dönüşüm Haberlerinin konusuydu. Şimdilik bu yılın Dönüşüm Haberlerinin formatının bir döngüsünü tamamladığını hissediyorum. Çünkü yaşadığımız eski düşten nasıl uyanacağımız ve yeni düşe nasıl adım atacağımıza dair sizinle paylaşmam için bana rehberlik edilen tüm araçları size verdim. Ve şimdi yıllar boyunca sizinle paylaşmış olduklarımı almak, çalışmayı kendinizden bir parça haline getirmek ve onu yaşamak size düşüyor.


Çünkü aslına bakarsanız insanlar olarak doğa kanunlarını çiğnedik. Fakat bunu tersine çevirme olanağımız da var. Milyarca yaşında bir gezegende yaşıyoruz. Ve Yeryüzü kendisini insanların vermiş olduğu zarardan nasıl iyileştireceğini biliyor.

Ama insanlar bütün bu zarardan kendilerini iyileştirebillir mi? Bunu yapabileceğimize inanıyorum. Fakat bu dünyada nasıl yaşadığımızı belirleyen derin kolektif düşten uyanmamız şart. Ve şimdilik bu düşten uyanmamız ile ilgili olarak paylaşabileceğim herşeyi paylaşmış olduğumu hissediyorum. Elbette yeni içgörülere sahip oldukça bunları sizinle paylaşacağım. Fakat benim için aynı materyali tekrar etmeyi bırakmanın zamanı geldi.

Aylık yazıları yazmayı bırakmanın zamanı gelip gelmediği üzerine düşündüm ve spritüel çalışmanıza odaklanmanız için ilham veren bir ses olmayı istediğim için devam etmeye karar verdim. Dönüşüm Haberlerinin formatını değiştirmek üzerine çalışmayı ise istiyorum. Çünkü, dediğim gibi, size çalışmanız için pek çok araç verdim. Şimdi bu araçları nasıl kullanacağınızı sizin seçmeniz gerekiyor.

Dönüşüm Haberlerinin yeni okuyucuları için, 2000 yılından bu yana yazmış olduğum tüm yazılar arşivlenmiş durumda. Bir yılın üzerine tıklayabilir ve gözlerinizi kapayarak bir ayın üzerine tıklayabilirsiniz. Ve bilgi alma okumaları gibi, seçtiğiniz bu ayın yazısı size o anda ihtiyacınız olan desteği ve araçları sağlayabilir. Yıllar boyunca paylaşmış olduğum zengin bilgiler mevcut.

İçsel dünyam radikal biçimde değişmeye devam eder ve ben de yeni toprağı olan yeni bir bahçeye yeni tohumlar ekerken, aylık sütunun ne yöne doğru gelişeceğini söyleyemiyorum.

Fakat şimdilik hayalim Dönüşüm Haberlerini küresel bir topluluk olarak yapacağımız seremonilere yönelik biçimde değiştirmek. Çünkü kişisel çalışmanıza hep birlikte seremoniler gerçekleştiren bir topluluğun parçası olmayı eklediğinizde, içsel ve dışsal değişim gerçekleşir. Siz seremoni ile değişirken kolektif alanın enerjisi de değişir.

Her ay ya da üç ayda bir, bir seremoni yazmayı umut ediyorum. Her ay yazmayı sürdüreceğim fakat belki de yazılarımı kısaltacağım. Yazmayı ve sizlerle iletişim kurmayı seviyorum. Hep birlikte yaratmış olduğumuz sanal topluluğun gerçekliğini hissediyorum!

Seremonileri taze tutmak istiyorum. Anlayabileceğiniz gibi, hayat benim için büyük ölçüde değişiyor ve yaşadığım dönüşüm öylesine derinlerde süren bir çalışma ki yalnızca anda kalabilir, olana ve içimden geleni paylaşmaya teslim olabilirim.

Söyleyebileceğim tek şey bunun hepimiz için bir uyanış zamanı olduğu. Ve eski düş ve öykülerimizi tümüyle bırakmadan yeni bir düşe uyanmamız mümkün değil. Kendi yaşamımdaki öykülerimin geçmişte kim olduğum ile ilgili olduklarını biliyorum. Renkli ve çılgın bir yaşamım oldu ve bu hayatta aynı anda pek çok hayat yaşamış gibi hissediyorum. Ve şimdi benim için tüm eski öyküleri kenara bırakmanın ve şimdi ve şu anda kim olduğum ile ilgili yeni bir öykü yaratmanın zamanı geldi.

Gündönümüne ve yeni bir yıla girerken sizler için de bırakmanız gereken eski öyküleri derinlemesine düşünmenin zamanı olabilir. 2016’da hangi yeni kimliği meydana getirmek ve beslemek istiyorsunuz?

Bu ay için sizi gündönümünde gelecekteki seremonilerimiz için hazırlık yapmaya başlamaya davet etmek istiyorum. Lütfen “İnsanlardan Oluşan Bir Işık Ağı Yaratmak” yazısının hemen altındaki “Seremoni Çalışmalarına Hazırlık” yazımı okuyun.

Dönüşüm Haberlerini okuyan bazılarınızın şamanik yolculukta deneyimli olduğunu biliyorum. Ve bazılarınızın da şamanik uygulamalara ilgi duyduğunu ama henüz şamanik yolculuk yapmaya adım atmadığını da biliyorum. Bu durumda, hazırlık çalışmanızı yapabilir ve basitçe meditatif bir duruma geçebilirsiniz. Seremonilerimizde yer almak için şamanik yolculuk yapmanıza gerek yok.

Şimdilik, seremoni çalışmalarımızı gerçekleştirmek için görünmeyen alemlerde biraraya geleceğimiz bir alan yaratmakla işe başlayacağız. Bu yerin ruhunu ve yardımcı ruhları onurlandırmak için bu yere getirebileceğiniz armağan ve sunuların ne olabileceği hakkında bir yolculuk yapabilirsiniz. Hep birlikte kutsal alan yaratırken, kalp alanınıza odaklanarak grubumuz için neler getirip bırakabileceğinizi düşünmek isteyebilirsiniz.

Hazırlık çalışmanızdan sonra gözlerinizi kapayın ve görünmeyen almelere yolculuk yapmaya başlayın. Meditasyon ya da yolculuk yaptığınız odadan başlayan bir yol yaratmaya başlayın. Kendinizi uzun, güçlü ve sağlıklı ağaçlarla çevrili bir yolda yürürken bulabilirsiniz. Üzerinde yürüdüğünüz toprak ince, zengin ve koyu renkli. Ayaklarınızın toprakta bıraktığı izi hissedebiliyorsunuz. Yürümeye devam ederken doğadaki seslerin güzelliğini dinleyin ve çevrenizdeki ağaçlar, bitkiler ve bize yaşam veren havanın paylaştığı muhteşem kokularını içinize çekin. Çimenler var mı? Bu yerde başka hangi doğa varlıkları var? Hatta havanın tadının nasıl olduğuna bile bakabilirsiniz. Bu yerde bir su kütlesi olup olmadığını ve akan suyun sesini duyup duymadığınızı farkedin. Batan güneşin gücünü ve parlamaya başlayan ışıklarıyla ay ve yıldızları hissedin.

Yürüdüğünüz sırada kalbinizin atışını hissedin ve neler hissettiğinizi farkedin. Yıllardır sanal gerçeklikte, dünyanın dört bir yanındaki insanlarla birlikte çalışıyorsunuz. Kalplerimizi şükran ve sevgiyle birbirbirimize açmak için zamanımız oldu. Aynı zamanda, diğerlerine ve Yeryüzü’ne hizmet edebilmek için mümkün olan herşeyi yapan benzer düşüncelere sahip bir ruhsal aileye bağlı olduğunuzu hissetmeniz de önemli. Böyle bir ruhsal ailenin parçası olmak kalbinizde hangi duyguları uyandırıyor? Ve seremoni çalışmamızı yaparken her birimize ve çalışmamızda bizimle birlikte olmaya devam eden yardımcı ruhlara olan sevgi, şükran ve saygınızı nasıl ifade etmek istersiniz?

Yürümeye devam ederken, büyük bir açıklığa varıyorsunuz. Bu açıklık yerde dururken çevrenizde bulunanları görmek, duymak, koku ve tatlarını hissetmek için imajinasyonunuzu kullanın. Yolculuk/meditasyon/hayalinizi bir film gibi seyretmek yerine bu açıklığa bütünüyle adım atın. Şimdi burada olun. Şimdi çemberimizin birer parçası olan, çalışmalarınızı sürdürdüğünüz tüm yardımcı ruhlara teşekkürlerinizi sunun.

Açıklığa girerken sizi spritüel düzeyde arındıracak olan bir koruyucu ruh tarafından karşılanacaksınız. Bu şefkatli ruh sizi tütsü ya da bir tüyle arındırabilir, ya da şarkı söylebilir, saçınıza dokunabilir ya da kulağınıza bir mesaj fısıldayabilir. Açık olun ve bu yardımcı ruhların sizin olağan düşünce ve endişelerinizden kurtulmanızı sağlamanızı arzuladıklarını bilin.

Arındırıldıktan sonra açıklığa adım atın. Armağan ve sunularınızı hatta kendiniz, diğerleri, tüm yaşam ve Yeryüzü için dualarınızı bırakabileceğiniz bir sunağın olduğunu farkedin. Sununuzu buraya bırakın ve buranın istediğiniz zaman dua etmek ya da rahatlamak için ziyaret edebileceğiniz bir yer olduğunu bilin.

Armağanınızı bıraktıktan sonra ortada koruyucu ruhlarca yakılmış olan ateşe doğru bir adım atın. Çemberdeki yerinizi alın. Bunu yaparken davul ya da çıngırak çalabilir, şarkı söyleyebilir ya da dans edebilirsiniz. Paylaşılan sevgi ve olumlu enerjiyi hissedin. Ve çemberde bulunan topluluk üyelerimizin gözlerine bakmaya başlayın.

Haydi birbirimize hoşgeldin diyelim ve gülümseyelim ve kalplerimizden yayılan sevgiyle birbirimizi selamlayalım. Ayaklarınızın altında sizi destekleyen toprağı hissedin. Yeniden tüm duyularınızı açın. Ve konuşma ya da güzel düşünceler yayma yollarından hangisini seçerseniz onlarla çemberimizi sevgi, barış, şükran, onur, saygı ve herkes için iyi dileklerin gücünü taşıyan sözcüklerle hep birlikte kutsayalım.

Ateşten yükselen dumanın kokusunu alın ve ateşin çıtırtılarını dinleyin. Zihinlerimiz yerine daima kalbimizden geçenleri okuyan ateşin güzelliğine bakın. Ateşin size mesajını kalbinizde hissedin.

Şimdi herkese sevinçli bir gündönümü dileyelim ve ayrılmaya başlayalım. Gelecek seremonilerimiz için başlangıç yerimiz var. Grubumuza, ateşe, tüm elementlere ve yardımcı ruhlara hoşçakal deyin. Yardımcı ruhlara çalışmamızın şimdilik sonlandığını bildirin.

Bu yere ulaşmak için geldiğiniz aynı yoldan geri dönerek içinde bulunduğunuz odaya dönün.

Gözlerinizi açın ve kendinizi Yeryüzü’ne derinlemesine köklenmiş olarak hissedin ve birkaç derin ve topranlandırıcı nefes alın. Işıltıyla ve çemberimizin kutsamalarıyla dolu olarak geri döndünüz.

Tekrar hoşgeldiniz! Seremoni çalışmamız başladı ve çalışmamızı sürdürmek için sevgi dolu bir enerji alanı yaratmaya devam ederken de gelecekte de sürecek.

25 Aralık’taki dolunayda kalplerimizi birleştirelim ve ruhsal alana gerçekten girebilmek için hazırlık çalışmamızı yapalım. Gezegendeki bu önemli değişim zamanında Yeryüzü’nün ışığını beslemeyi sürdürmeliyiz. Yaşamlarımız ve bu güzel Yeryüzü’nde yaşama fırsatı için şükretmeyi sürdürmeliyiz.

Işığınızın yayuldığını ve yaşam ağındaki herşeyin ışığına dokunduğunu hissedin. Haydi ışığımızı hep birlikte güzel Yeryüzümüzün içine ve çevresine yayalım.

Dönüşüm Haberlerine tıkladığınızda İnsanlardan Oluşan bir Işık Ağı Yaratmak ile ilgili tüm yönergeler mevcut. Ve Yeryüzünün içi ve çevresine ışık yaymak için yaptığımız bu güçlü seremoniyi de sürdüreceğiz.

Ve “Seremoni Çalışması için Hazırlık” adlı bir bölüm eklediğimi anımsayın. Çünkü zaman zaman tekrarladığım gibi, eğer olağan dünyanızdan olağan dışı dünyaya geçmek için zaman ayırmazsanız seremoni çalışmanızın bir gücü olmayacaktır. Çünkü yaparsanız ruhsallık bilinciyle geçerek yapılan seremoni çalışmasıyla yaratacağınız sihri yalnızca hareketleri yaparak yaratamazsınız.

Her yılın sonunda Dönüşüm Haberlerini küresel topluluğumuzla paylaşmaya yardımcı olan herkesi onurlandırmayı seviyorum. Haydi kalplerimizi açalım ve www.sandraingerman.com ‘un yöneticisi olan ve bana sözcüklerin ötesinde yardımcı olan Sylvia Edwards’a sevgi ve derin şükranlarımızı gönderelim.

Ve haydi harika çevirmenlerimize büyük şükranlarımızı sunalım ve hayır dualarımızı gönderelim:

Lena Anderheim, İsveççe

Katalin Abrudan, Macarca

Fabio Braga, Brezilya Portekizcesi

Nello Ceccon, İtalyanca

Eleni Evangelinou ve Rallou Gromitsari, Yunanca

Ines Fermoso, İspanyolca

Sofia Frazoa, Portekizce

Els de Graaff-van Meeteren ve Sandra Koning, Flemenkçe

Annie Idrissi, Fransızca

Miriam Kisssova ve Jan Lenc, Slovakça

Irina Osechinskaya, Rusça

Eva Ruprechtsberger Almanca. Eva da diğer pek çok çevirmen gibi, yıllardır çalışıyor. Onun için çevirmenliği bir başkasına bırakma zamanı geldi. Astrid Johnen ve Barbara Gramlich bu ay ve 2016’da çevirmenliği devralma cömertliğini gösterdiler. Haydi onlara bu cömert önerileri için hayır duaları gönderelim.

Tea Thum, Fince

Simin Uysal, Türkçe

Bu yıl çevirmeyi sonlandıran birkaç çevirmenimiz var. Çevirmenlik her ay yapılması gereken çok fazla iş demek. Dönüşüm Haberlerinin geniş bir küresel topluluğa ulaşmasında geçmişte ulaştıran, şu an halen çevirmenlik hyapan ve gelecekte yapacak olan tüm çevirmenlere şükran ve teşekkürlerimizi sunmamızı rica ediyorum.

21 Aralık’ta kuzey yarukürede kışa ve güney yarıkürede yaza gireceğiz. Haydi küresel bir topluluk olarak kalplerimizi birleştirelim ve herkese sevinç ve barış dolu bir gündönümü dileyelim!

Copyright 2015 Sandra Ingerman. Tüm hakları saklıdır.

Recommended Posts