Transmutation News – December 2022 – Czech

Zprávy o proměnách - prosinec 2022

Zjistila jsem, že je pro mě v poslední době těžké při psaní a při učení nacházet slova. Když cestuji, moji duchové mi sdělují, že je nyní čas regenerace a léčení po tom všem, co se na světě událo během pandemie. Samozřejmě, problémy lidstva a planety jsou děsivé. A stejně tak i covid tu nadále zůstává.

Moji duchové však říkají, že je čas vyčkat. Informace o tom, co podniknout či kam se posunout, totiž zatím nejsou k dispozici. V tuto chvíli mnoho informací nedostáváme.

Jak jsem se onehdy svěřila známým, věnovala jsem tolik pozornosti všem válkám, které po světě zuří, že jsem si nevšimla války, co zuří v mém nitru. Klíčovým učením práce podle Léku pro Zemi je Jak nahoře, tak dole, a Jak uvnitř, tak venku. Vše, co zažíváme okolo sebe, je odrazem našeho vnitřního stavu.

Mám pocit, jako bych měla za sebou nějakou událost typu války, s obrovským množstvím spadu nějakého snad až jaderného materiálu. Přivedlo mě to k článku o Černobylu. Psalo se tam o tom, jak rychle se po katastrofě vrátily rostliny a stromy. Je velmi zvláštní se dívat na dnešní fotografie tamního lesa, přestože krajina je stále poničená. Ve článku se taky zmiňuje, že rostliny a stromy nemohou získat žádnou pomoc zvenčí, protože jsou stále na stejném místě, takže vše, co potřebují k léčení, mají v sobě, zatímco nehybně stojí. Rostlina může vyhnat svůj stonek do větší výšky, aby se dostala ke slunci, nebo zapustit kořeny hlouběji do země. Aby přežily a prospívaly, používají rostliny všemožné vnitřní pohyby.

Při pohledu na oblast, jako je Černobyl, je klíčová potřeba odpočinku, regenerace a všech živlů, jež ji vyživují a navrací do života.

Ačkoli tu stále máme covid a mnohé globální problémy jsou čím dál ničivější, mám pocit, že jsme svým způsobem prožili válku.

Také zjišťuji, že potřebuji na všechno více času. Práce a pomáhání tolika lidem mě natolik zahltily, že moje tělo nakreslilo do písku čáru a oznámilo, že došlo k vyčerpání, teď je čas na odpočinek a až potom může práce pokračovat.

Stejnou zprávu jsem četla už tolikrát i od dalších lidí na sociálních sítích. Mnozí z nás se dostávají do bodu, kdy nastal čas přestat hledat odpovědi a řešení. Potřebujeme k tomu trochu samoty a ticha. Vyčerpání je třeba doléčit.

Jsem ráda, že právě žiju na severní polokouli, kde zrovna nastává čas, kdy můžeme splynout s přírodní fází, jíž je zde zima. Je to čas na cestu dovnitř, čas nechat semena, jež budou klíčit na jaře, aby je v tomto období vyživila země a její teplo.

Vy, kteří žijete na jižní polokouli a začíná vám jaro, se možná nacházíte v jiné fázi života, na niž se nyní zaměřujete. Jsme součástí přírody a abychom ve svých životech našli harmonii, musíme splynout s plynutím ročních období a měsíčními fázemi.

Zde je několik cvičení, která mi předal můj strážný duch a jež pomáhají se soustředit na tvorbu léčivé vnitřní krajiny naplněné láskou – pro léčbu jakéhokoli typu vyčerpání či zahlcení, které se objeví:

Před mnoha lety se mi objevily problémy se spánkem. Mám je stále. V té době jsem si představovala, že jdu spát do jeskyně s jedním z mých mazlivých silových zvířat. Fungovalo to. Cítila jsem se jistě a bezpečně. Během noci jsem absorbovala léčivé energie. Můj strážný duch mi to nyní navrhuje znovu.

Také mi připomněl, že všechno je energie. Když pracuji na své vnitřní krajině, používám k získání léčivých frekvencí, které potřebuji, až příliš moc formy. Duch mi řekl, že jelikož mám tak ráda barvy, měla bych s nimi pracovat – mají totiž spoustu léčivé energie, kterou mohou předat. A já barvy opravdu miluji. Některé z nich jsou tak krásné, že se mi z nich dokáže i zatočit hlava.

Řekl mi, že si mám představit energii barvy, u níž mám pocit, že je pro mě léčivá, a naplnit v představě jejím léčivým světlem všechny svoje buňky.

Dalšímu nástroji, který mi strážný duch dal, jsem se musela smát. Řekl, že mám víc pracovat s aplikací Healing Your Thoughts. Prý u ní vždy pouze přerámuji svoje myšlenky, když mi co dvě hodiny cinkne upozornění. Je však ale třeba přečíst i uvedené slovo, požehnání, citát, fotku a vtáhnout do sebe energii slov, obrazů a barev. Duch řekl, že mám opravdu aplikaci používat tak, jak byla zamýšlena.

Tento měsíc se na cestách podívejte na nástroje, které vám mohou pomoci, pokud se cítíte vyčerpaní či energeticky zahlcení vším, co se ve vaší mysli děje, aby se vaše tělo mohlo zotavit.

Naše mysl se někdy poněkud vymyká kontrole při vší své snaze najít řešení k vyléčení světa, který zrovna moc nefunguje. Země je ale v pořádku. To lidské vědomí zápasí, a toto rozdělení je tím, co nás zahlcuje.

Používáním praktik, které jsem právě popsala, můžete utišit válku, jež se uvnitř vás odehrává.

Pro zimní/letní slunovrat 21. prosince bych nás chtěla podpořit v propouštění toho, co už nám neslouží a je nám přítěží. Do roku 2023 opravdu nechceme vstupovat obtěžkáni břemeny. Je čas se zbavit starých zranění a setřást ze sebe vše, co brání kráse života, aby k nám mohla proudit.

Obřad budeme tento měsíc pořádat jako ceremonii ohně, abychom společně propustili vše, co by překáželo vstupu do nového roku. Tomu, abychom do něj vstoupili připraveni na nové zážitky a lekce, které nebudou poznamenané zraněními a traumaty minulosti.

Chcete-li se zúčastnit našeho obřadu, klikněte na tento odkaz – Zbaveni břemen vstupujeme do nového roku: https://www.youtube.com/watch?v=TBM9zlud_WA 

Jelikož pracujeme mimo čas, nezáleží na tom, kdy se připojíte. V neviditelných říších čas neexistuje.

V roce 1997 jsem napsala svou vizionářskou novelu A Fall To Grace (Pád do milosti; česky nevyšlo). Vydala jsem ji vlastním nákladem, což v té době nebylo nic jednoduchého. Prodávala se dobře; stále tu ještě mám nějaké výtisky, které prodávám distributorské firmě New Leaf, je také na Smashwords. Svého času byla mezi teenagery kultovním hitem.

Nicméně průběžným tématem, které se v knize objevuje, jsou mé rozhovory s Lao-c´em o Řece života.

Předtím, než byla tato rubrika pojmenována Zprávy o proměnách, byl jejím názvem Pád do milosti a já jsem v ní sdílela úryvky ze stejnojmenné knihy. Až v roce 2000 se tyto texty staly Zprávami o proměnách.

Pokud moji práci už nějakou dobu sledujete, víte, že Řeka života je mou nejpoužívanější metaforou.

Tento měsíc mi řekla Isis, abych se na své cestě vydala plavat v Moři života. Dosud jsem to nikdy nezažila. Můžete to na svých cestách vyzkoušet a uvidíte, jaké to bude.

Prosincový úplněk je letos osmého. Propojme vzájemně svoje zářící vysokovibrační duchovní světlo, ať je pro svět silou dobra a lásky. Provádějme svoje transfigurační obřady, které nám umožní ještě hlouběji než dříve prociťovat ono světlo a jeho proudění nejen skrze nás, ale skrze celou naši nádhernou planetu Zemi.

 Jste-li novým čtenářem Zpráv o proměnách, přečtěte si prosím text Tvoření světelné sítě lidí na mých stránkách, abyste se dozvěděli něco o našem každoměsíčním úplňkovém obřadu.

Je úžasné, s jakým zápalem a odhodláním naši překladatelé zprostředkovávají Zprávy o proměnách svým anglicky nemluvícím krajanům. Je to spousta práce, někteří překladatelé nás opustili a jiní překládají už téměř 20 let.

Také samozřejmě máme Sylvii Edwards, mou skvělou přítelkyni, která spolu se mnou a překladateli pracuje na tom, aby k vám Zprávy o proměnách každý měsíc dorazily.

Jsou to opravdu skutky lásky. Pošlete prosím spolu se mnou překladatelům a jejich rodinám požehnání, ať mají pevné zdraví a hojnost všeho dobrého.

Toto jsou naši překladatelé. Pohlédněme nyní na každého z nich v celém jejich božském světle a vyjádřeme jim svou vděčnost.

Překladatelé, kteří přispívali v roce 2022, a naše webmasterka:

Sylvia Edwards – naše báječná webmasterka
Veronika Kucharská – čeština 
Petr Němčanský – čeština  
Sabine Menon – francouzština
Catherine Meyer –  francouzština
Barbara Gramlich  – němčina
Astrid Johnen  – němčina
Flavia Cavallaro – italština 
Nello Ceccon – italština 
Miha Masuda – japonština 
Ai Suzuki – japonština 
Els de Graaff – nizozemština
Sandra Koning – nizozemština
Sofia Frazoa – portugalština
Tatiana Starikova – ruština
Ines Fermoso  – španělština
Lena Anderheim – švédština
Simin Uysal  – turečtina 

A chci tu také poděkovat všem, kteří Zprávy o proměnách čtou a nechávají se jimi inspirovat a buď je nechávají hluboko v sobě, aby tam byly přítomností světla a lásky ve světě, anebo svou práci sdílí s ostatními.

Připojuji se k našemu celosvětovému společenství a přeji vám a vašim rodinám krásný slunovrat!

Uvidíme se v novém roce!

Copyright 2022 Sandra Ingerman. All rights reserved.

Transmutation News – December 2022 – Italian

Notizie di Trasmutazione Dicembre 2022

Oggi mi ritrovo a lottare per trovare le parole mentre scrivo e insegno. Quando viaggio, il mio spirito mi dice che questo è un momento di rigenerazione e guarigione dopo che tanto è successo in tutto il mondo a causa della pandemia. I problemi che abbiamo di fronte a noi e al pianeta sono soverchianti.

E, naturalmente, il Covid è ancora presente.

Ma quando viaggio, i miei spiriti aiutanti mi dicono che questo è un momento di attesa, poiché le informazioni riguardo alle azioni e ai movimenti da intraprendere non sono ancora note. Non ci sono molte informazioni da ottenere in questo momento.

Ho condiviso con un conoscente che mi sentivo come se mi fossi concentrata così tanto su tutte le guerre in corso che non ho guardato il conflitto in corso dentro di me. Un insegnamento chiave nel lavoro di Medicina per la Terra è “come sopra, così sotto. Come dentro, così fuori”. Tutto ciò che stiamo vivendo al di fuori di noi stessi è un riflesso del nostro stato interiore.

Mi sento come se avessi attraversato un evento simile a una guerra in cui c’è stato un enorme fallout di  materiale similmente nucleare. Sono stata condotta a un articolo su Chernobyl: l’articolo descriveva la velocità con cui piante e alberi sono ricresciuti dopo il disastro. Guardare alcune delle foto delle foreste oggi, sebbene la terra sia ancora devastata, è piuttosto straordinario. L’articolo menzionava come piante e alberi non possono ricevere aiuto da fonti esterne per la guarigione mentre si trovano in quel posto. Ciò significa che hanno dentro di loro tutto ciò di cui hanno bisogno per guarire. Una pianta può far crescere uno stelo più lungo che raggiunge il sole o inviare radici più profonde nella terra. Tutti i tipi di movimenti interiori sono fatti per sopravvivere e prosperare.

La cosa essenziale che si percepisce nell’osservare un’area come Chernobyl è il suo bisogno di riposo e di rigenerazione e tutti gli elementi che contribuiscono per nutrirla e riportarla in vita.

Sento che, sebbene il Covid sia ancora qui e i nostri molteplici problemi planetari stiano diventando sempre più distruttivi, abbiamo già attraversato una specie di guerra.

E scopro che ho bisogno di più tempo per tutto. Sono stata sopraffatta dal lavoro e dall’aiutare così tante persone che il mio corpo sta tracciando una linea nella sabbia e dicendo che questo è il momento di rigenerarsi dopo l’esaurimento, prima che possa continuare qualsiasi altro tipo di lavoro.

Ho letto questo stesso messaggio da altri, tantissime volte attraverso i social media. Molti di noi stanno scoprendo che questo è un momento reale per smettere di cercare risposte e soluzioni. Abbiamo bisogno di un po’ di solitudine e silenzio per farlo. Dobbiamo sanare qualsiasi esaurimento.

Sono felice di vivere nell’Emisfero Settentrionale in questo momento, dove ci stiamo muovendo verso un periodo in cui possiamo fonderci con la fase della natura che, qui, è l’inverno. È il momento di entrare e permettere ai semi che germoglieranno in Primavera di essere nutriti dalla terra e dal calore durante questo periodo.

E coloro di voi che si trovano nell’Emisfero Australe e che si spostano verso la Primavera, potrebbero scoprire una fase diversa della vita su cui potrebbero concentrarsi. Poiché siamo natura, dobbiamo diventare tutt’uno con le fasi delle stagioni e della Luna per trovare l’armonia nelle nostre vite.

Ecco alcuni esercizi che il mio spirito guardiano mi ha dato per concentrarmi sul continuare a creare un paesaggio interiore curativo pieno di amore, per curare qualsiasi esaurimento o sopraffazione che provo:

Molti anni fa, ho iniziato ad avere problemi di sonno. Anche ora. Ma in quel momento mi immaginavo di scendere in una grotta e dormire con uno dei miei affettuosi animali. Ha funzionato. Mi sentivo al sicuro e assorbivo energie curative per tutta la notte. Il mio spirito guardiano mi ha costretta a farlo di nuovo ora.

Il mio spirito guardiano mi ha ricordato che tutto è energia e che quando lavoro sul mio paesaggio interiore, uso un po’ troppa forma per ottenere le frequenze di guarigione di cui ho bisogno. Ha detto che, poiché amo così tanto i colori, dovrei lavorare con loro data la loro immensa energia curativa da condividere. Amo davvero i colori, alcuni colori sono troppo belli e possono farmi svenire.

Mi ha detto di immaginare l’energia di un colore che mi sembra essere guaritore per riempire tutte le mie cellule con la sua luce curativa.

Poi non ho potuto non ridere per quest’ultimo strumento che il mio spirito guardiano mi ha dato: mi ha detto di lavorare di più con la mia app “Healing Your Thoughts”. Ha detto che tendo a riformulare i miei pensieri non appena sento suonare i campanelli di allerta ogni due ore, ma ha anche aggiunto che devo leggere con attenzione le parole, le benedizioni, le frasi, guardare la foto e assorbire l’energia delle parole, delle immagini e dei colori. Ha detto che ho davvero bisogno di lavorare con l’app come era inteso.

Questo mese, esplorate alcuni strumenti che possono aiutarvi se vi sentite esausti o sopraffatti energeticamente da tutto ciò che accade nella vostra mente, in modo che il vostro corpo possa guarire.

Le nostre menti stanno andando un po’ fuori controllo cercando di trovare soluzioni per guarire un mondo che non funziona in questo momento. La terra sta bene, ma la coscienza umana sta soffrendo e la divisione in questo momento è davvero schiacciante.

Se lavorate con pratiche simili a quelle che ho appena descritto, potete guarire il conflitto interiore dentro di voi.

Per il Solstizio d’Inverno/Estate del 21 Dicembre, vorrei incoraggiarci tutti a lasciar andare ciò che non ci serve e che ci appesantisce. Non vogliamo davvero entrare nel 2023 pieni di fardelli. È tempo di lasciar andare quelle vecchie ferite e di sbarazzarci di tutto ciò che non consente la bontà della vita.

Per la cerimonia di questo mese eseguiremo insieme una cerimonia del fuoco per lasciar andare ciò che ci impedisce di camminare nel nuovo anno pronti verso nuove esperienze e lezioni che non siano influenzate da ferite o traumi passati che stiamo portando con noi.

Se desiderate partecipare a questa cerimonia, potete fare clic su questo link:

Entrare nel nuovo anno senza fardelli

https://www.youtube.com/watch?v=TBM9zlud_WA 

Dato che stiamo lavorando al di fuori del tempo, non importa quando vi unirete. Non esiste il tempo nei regni invisibili.

Nel 1997 ho scritto la mia fiction visionaria “A Fall To Grace”; l’ho auto-pubblicata, cosa che all’epoca non era facile. Il libro ha venduto bene. Ho ancora delle copie qui che vendo al distributore New Leaf. È presente anche su Smashwords. Il libro ha venduto bene ed è stato per un po’ un classico cult tra gli adolescenti.

Ad ogni modo, un tema ricorrente nel libro sono le mie conversazioni con Lao Tze sul fiume della vita.

E prima che questa newsletter fosse intitolata “The Transmutation News” (Notizie di Trasmutazione), si chiamava “A Fall to Grace” dove condividevo estratti dal libro. E poi nel 2000 la rubrica divenne le Notizie di Trasmutazione.

Se seguite il mio lavoro da un po’, sapete che il fiume della vita è la metafora che uso più spesso.
Questo mese Iside mi ha detto di viaggiare per nuotare nel Mare della Vita. Non l’ho ancora sperimentato per me stessa, ma vi invito a provarlo in un viaggio per percepire come ci si sente.

La Luna Piena è l’8 Dicembre. Uniamoci alla nostra vibrante luce spirituale ad alta frequenza per essere una forza di bontà e amore nel mondo. Eseguiamo le nostre cerimonie di trasfigurazione, permettendo a noi stessi di sentire la nostra luce ancora più profonda di prima, mentre fluisce dentro di noi e anche dentro e attraverso il nostro bellissimo pianeta Terra.

Se siete nuovi lettori delle Notizie di Trasmutazione, vi invito a leggere le istruzioni per la nostra cerimonia di luna piena “Creare di una Rete Umana di Luce” sulla homepage.

È sorprendente per me quanto siano appassionati e dedicati i nostri traduttori nel portare le Notizie di Trasmutazione alle persone nei loro Paesi e alle persone che non parlano Inglese. È molto lavoro, alcuni traduttori se ne sono andati e altri traducono da quasi 20 anni.

Stiamo cercando qualcuno che aiuti Veronika Kucharská a tradurre la newsletter in Ceco. Se desiderate aiutare, potete contattare info@sandraingerman.com

E naturalmente abbiamo Sylvia Edwards che è la mia più cara amica e lavora a stretto contatto con me e con i traduttori per portarvi le Notizie di Trasmutazione ogni mese.

È un vero atto d’amore: per favore unitevi a me nell’inviare ai nostri traduttori e alle loro famiglie benedizioni per la buona salute e l’abbondanza di tutte le cose buone.

Ecco i nostri traduttori. Unitevi a me nel visualizzarli tutti nella loro luce divina mentre rendiamo loro la nostra gratitudine.

Traduttori che hanno contribuito nel 2022 e Webmaster:

Sylvia Edwards – la nostra meravigliosa webmaster
Veronika Kucharská – Ceco
Petr Němčanský. – Ceco
Sabine Menon – Francese
Catherine Mayer – Francese
Barbara Gramlich – Tedesco
Astrid Johnen – Tedesco
Flavia Cavallaro – Italiano
Nello Ceccon – Italiano
Miha Masuda – Giapponese
Ai Suzuki – Giapponese
Els de Graaff – Olandese
Sandra Koning – Olandese
Sofia Frazoa – Portoghese
Tatiana Starikova – Russo
Ines Fermoso – Spagnolo
Lena Anderheim – Svedese
Simin Uysal – Turco

E voglio ringraziare tutti voi che leggete le Notizie di Trasmutazione, ne siete ispirati e prendete in voi il desiderio di essere una presenza di luce e di amore nel mondo e/o condividere il lavoro con gli altri.

Mi unisco alla nostra comunità globale per augurare a voi tutti e alle vostre famiglie un bellissimo solstizio!!

Ci vediamo nel nuovo anno!!!

Copyright 2022 Sandra Ingerman. All rights reserved.

Transmutation News – December 2022 – Spanish

Novedades sobre Transmutación Diciembre 2022

Me he encontrado luchando por encontrar muchas palabras mientras escribo y enseño hoy. Cuando viajo, mis espíritus me dicen que este es un momento de regeneración y curación después de tantas cosas que han sucedido en todo el mundo con la pandemia. Por supuesto, los problemas que enfrentamos nosotros y el planeta son formidables. Y, por supuesto, Covid todavía está aquí.

Pero cuando viajo mis espíritus de ayuda me dicen que es un tiempo de espera. Porque la información sobre qué acción y movimientos tomar aún no se conocen. No hay mucha información para obtener en este momento.

Estaba compartiendo con un conocido que he sentido que me he centrado tanto en todas las guerras que están sucediendo que no he mirado la guerra que está sucediendo dentro de mí. Porque una enseñanza clave en el trabajo de Medicina para la Tierra es como es arriba es abajo, como es adentro es afuera. Todo lo que estamos experimentando fuera de nosotros mismos es un reflejo de nuestro estado interior.

Siento que he pasado por algún evento como una guerra donde hubo una tremenda cantidad de secuelas de material casi nuclear. Me llevaron a un artículo sobre Chernobyl. Y el artículo compartió lo rápido que las plantas y los árboles volvieron a crecer después del desastre. Mirar algunas de las fotos de bosques de hoy, aunque la tierra todavía está devastada, es bastante extraordinario. El artículo compartió cómo las plantas y los árboles no pueden recibir ayuda de fuentes externas para la curación mientras están en un solo lugar. Así que tienen todo  lo que necesitan para sanar mientras están de pie dentro suyo. Una planta puede crecer un tallo más largo alcanzando el sol o enviar raíces más profundas en la tierra. Todo tipo de movimientos internos se hacen para sobrevivir y prosperar.

La clave al mirar un área como Chernobyl es la necesidad de descanso, regeneración y todos los elementos para alimentarlo y devolverlo a la vida.

Siento que, aunque el Covid todavía está aquí y nuestros múltiples problemas planetarios se están volviendo más destructivos, hemos pasado por una especie de guerra.

Y encuentro que necesito más tiempo para todo. Me sentí abrumada trabajando y ayudando a tantos que mi cuerpo está trazando la línea en la arena y diciendo que este es el momento de regenerarse después del agotamiento antes de que pueda continuar más trabajo.

He leído este mismo mensaje de otros tantas veces a través de las redes sociales. Muchos de nosotros estamos recibiendo que este es un tiempo real para dejar de buscar respuestas y soluciones. Necesitamos algo de soledad y silencio para hacer esto. Necesitamos sanar cualquier agotamiento.

Estoy feliz de vivir en el hemisferio norte en este momento, donde nos estamos moviendo hacia un tiempo en el que podemos fusionarnos con la fase de la naturaleza que es el invierno aquí. Es un momento para entrar y permitir que las semillas que germinarán en primavera sean alimentadas por la tierra y el calor durante este tiempo.

Y aquellos de ustedes en el hemisferio sur que se mueven a la primavera podrían encontrar una fase diferente de la vida en la que podrían estar enfocándose. Como somos naturaleza debemos hacernos   uno con la fase de las estaciones y la luna para encontrar armonía en nuestras vidas.

Aquí hay algunos ejercicios que mi espíritu guardián me dio para enfocarme en continuar creando un paisaje interior sanador lleno de amor para sanar cualquier agotamiento o agobio que esté sintiendo:

Hace muchos años, comencé a tener problemas para dormir. Todavía los tengo.  Pero en ese momento me imaginaba bajando a una cueva y durmiendo con uno de mis cariñosos  animales de poder. Funcionó. Y me sentí segura y protegida. Y absorbería energías curativas durante toda la noche. Mi espíritu guardián me tiene haciendo esto de nuevo ahora.

Mi espíritu guardián me recordó que todo es energía. Y cuando trabajo en mi paisaje interior, uso demasiada forma para obtener las frecuencias de curación que necesito. Dijo que como amo tanto los colores, debería trabajar con ellos, ya que tienen mucha energía curativa para compartir. Realmente me encantan los colores. Algunos colores son demasiado hermosos y pueden hacerme desmayar.

Me dijo que imaginara la energía de un color que me parezca curativo para llenar todas mis células con su luz curativa.

Entonces tuve que reírme de esta última herramienta que mi espíritu guardián me dio. Me dijo que trabajara más con mi aplicación Healing Your Thoughts – Sanando Sus  Pensamientos. Dijo que simplemente replanteo mis pensamientos cuando escucho sonar cada dos horas las campanas de alerta. Pero él dijo que necesitaba leer la palabra, la bendición, la frase, la foto, y absorber la energía de las palabras, imágenes y colores. Dijo que realmente necesito trabajar con la aplicación como estaba destinada.

Este mes, viaje sobre  algunas herramientas que pueden ayudarlo si se siente agotado o abrumado energéticamente por todo lo que sucede en su mente para que su cuerpo pueda sanar.

Nuestras mentes están un poco fuera de control tratando de encontrar soluciones para sanar un mundo que no está funcionando en este momento. La tierra está bien. Pero la conciencia humana está luchando, y la división en este momento es tan abrumadora.

Si trabaja con prácticas como las que acabo de describir, puedes sanar la guerra interior dentro suyo.

Para el solsticio de invierno/verano del 21 de diciembre me gustaría animarnos a dejar ir lo que no nos sirve y nos agobia. Realmente no queremos entrar en 2023 llenos de cargas. Es hora de dejar ir esas viejas heridas y desprenderse de todo lo que no permite entrar la bondad de la vida.

Para la ceremonia de este mes, realizaremos una ceremonia de fuego juntos para dejar ir lo que nos impide caminar en el Año Nuevo listos para nuevas experiencias y lecciones que no se vean afectadas por las heridas o traumas pasados que portamos.

Si desea unirse a esta ceremonia, puede hacer clic en este enlace: Entrando en el Año Nuevo Sin Cargas

https://www.youtube.com/watch?v=TBM9zlud_WA 

Como estamos trabajando fuera del tiempo, no importa cuándo te unas. No hay tiempo en los reinos invisibles.

En 1997 escribí mi ficción visionaria A Fall To Grace- Una Caída a la Gracia. Lo autopubliqué, lo cual no fue algo fácil de hacer en ese momento. El libro se vendió bien. Todavía tengo copias aquí que vendo al distribuidor New Leaf. Y también está en Smashwords. El libro se ha vendido bien y fue un clásico de culto entre los adolescentes por un tiempo.

De todos modos, un tema continuo en el libro son mis conversaciones con Lao Tze sobre el Río de la Vida.

Y antes de que esta columna se llamara Novedades sobre Transmutación ,  se llamaba A Fall to Grace- Una Caída a la Gracia , donde compartiría extractos del libro. Y luego, en 2000, la columna se convirtió en Novedades sobre Transmutación.

Si ha  estado siguiendo mi trabajo por un tiempo, sabe que el Río de la Vida es la metáfora más común que uso.

Este mes Isis me dijo que viajara para nadar en el Mar de la Vida. Todavía no he experimentado esto por mí misma. Pero pruébelo usted mismo en un viaje y vea cómo se siente.

La luna llena es el 8 de diciembre.  Unamos nuestra vibrante luz espiritual de alta frecuencia para ser una fuerza de bondad y amor en el mundo. Realicemos  nuestras ceremonias de transfiguración permitiéndonos sentir nuestra luz aún más profunda que antes fluyendo dentro de nosotros y también dentro y a través de nuestro hermoso planeta Tierra.

Si usted es un nuevo lector de las  Novedades sobre  Transmutación, por favor lea “Creando una Red Humana de Luz” en nuestra página de inicio.

Es sorprendente para mí lo apasionados y dedicados que son nuestros traductores para llevar las Novedadrs sobre Transmutación a personas en sus países que no hablan inglés. Es mucho trabajo y algunos traductores se han ido y algunos han estado traduciendo durante casi 20 años.

Estamos buscando a alguien que ayude a Veronika Kucharská a traducir el boletín al checo. Si desea ayudar, póngase en contacto con info@sandraingerman.com.

Y, por supuesto, tenemos a Sylvia Edwards, que es mi amiga más querida y trabaja conmigo y con los traductores estrechamente para traerles las Novedades sobre  Transmutación cada mes.

Es un verdadero acto de amor y por favor únanse a mí para enviar a nuestros traductores y sus familias bendiciones para  buena salud y  abundancia de todas las cosas buenas.

Aquí están nuestros traductores. Únanse a mí en verlos a todos en su luz divina mientras les damos nuestra gratitud.

Traductores que contribuyeron en 2022 y Webmaster:

Sylvia Edwards – nuestra maravillosa webmaster
Veronika Kucharská – Checo 
Petr Němčanský. – Checo 
Sabine Menon – Frances
Catherine Meyer –  Frances
Barbara Gramlich  – Alemán
Astrid Johnen  – Alemán
Flavia Cavallaro – Italiano 
Nello Ceccon – Italiano
Miha Masuda – Japones 
Ai Suzuki – Japones 
Els de Graaff – Holandés
Sandra Koning – Holandés
Sofia Frazoa – Portugués
Tatiana Starikova – Ruso
Ines Fermoso  – Español
Lena Anderheim – Suizo
Simin Uysal  – Turco 

Y quiero agradecerles a todos ustedes que leen las Novedades sobre Transmutación y son inspirados por  ellas y  ya sea que las toman profundamente dentro de ustedes para ser una presencia de luz y amor en el mundo y / o comparten el trabajo con otros.

¡Me uno a nuestra comunidad global para desearle a Ud.  y a su familia un hermoso solsticio!

Nos vemos en el Año Nuevo!!!

Anuncios:

Me siento un poco esquizofrénica acerca de mi horario y mi vida. Necesito tiempo para regenerarme. Al mismo tiempo, parece que estoy buscando activamente un centro para enseñar un entrenamiento de dos años en Curación Avanzada.

Por ahora, si desea ir más allá con su trabajo, trabaje con uno de los maestros que entrené listados en www.shamanicteachers.com. Enseñan todos los cursos que enseño, así como algunos propios.

Simplemente estoy tomando un descanso para regenerarme. ¡No me he tomado un tiempo libre para hacer esto en 40 años! Es muy difícil para mí ya que mis talleres son grandes y no estoy segura de cómo hacer talleres en persona con el Covid moviéndose tanto. Sé que muchos maestros están enseñando en persona. Todavía no he recibido luz verde. Pero extraño  enseñar en talleres presenciales, así que resolveré algo. Me veo enseñando en 2024.

Puede obtener un entrenamiento  increíble para que pueda trabajar en el mundo con clientes y potencialmente aparecer en mi sitio web www.shamanicteachers.com. Pero debes ser flexible al trabajar con alguien que no sea yo.

La aplicación Healing Your Thoughts – Sanando Sus Pensamientos –  está oficialmente disponible, y puede comprarla en Apple App Store o Google Play Store. ¡Estoy recibiendo comentarios fabulosos! He estado usando la aplicación original Transmutation desde 2004 y ahora la aplicación actualizada Healing Your Thoughts y es algo con lo que cuento para cambiar mi estado de ánimo, ya que pedí que me notificaran cada dos horas para detenerme y reflexionar sobre lo que estoy pensando y transmutar cualquier negatividad en la que me esté enfocando. Hay una tarifa única de $ 1.99 y no hay inicio de sesión ¡Es tan simple como vienen  las aplicaciones!

Hay maestros en www.shamanicteachers.com que están enseñando entrenamientos en persona, entrenamientos  avanzados de métodos de curación chamánica en línea con grupos realmente pequeños para que todos puedan ser observados en su trabajo, y hay cursos híbridos de una mezcla de entrenamientos en línea y personales. Debido al tamaño íntimo del grupo, los participantes están obteniendo algunas de las mejores curaciones chamánicas que se han visto en talleres anteriores.

Todavía tengo cursos “Siempre Verde”  que ya están grabados en viaje chamánico y otros temas. Eche un vistazo a mi página de capacitación  para más información. Y todos ustedes han recibido mi correo electrónico dedicado que todos mis cursos de Shift Network ahora son todos digitales y pueden ser comprados por ustedes para aprender en cualquier momento. “The Dark Night of the Soul- La Noche Oscura del Alma ” es un curso tan poderoso y tiene excelentes herramientas para ayudarlo a superar tiempos difíciles.

Y “Sanación con Luz Espiritual” producido por Sounds True es un curso que me trae la mayor cantidad de comentarios y cuánto ha cambiado la vida de las personas y la capacidad de moverse con gracia durante estos tiempos. Sounds True mantiene el costo realmente bajo para las clases en línea.  ¡SOUNDS TRUE  VENDE ESTE CURSO POR $ 97!

Y Shift Network tiene un curso similar que enseñé titulado ” Spiritual Immunity  – Inmunidad Espiritual”. Este curso atrajo a miles de participantes que obtuvieron mucha ayuda. Encontrará esto en mi lista de mis cursos digitales en la página de Capacitación en la página de inicio.

Hay un curso fabuloso sobre cómo trabajar con la Naturaleza que es uno de mis favoritos ” Shamanic Journeying with the Spirits of Nature  – Viaje Chamánico con los Espíritus de la Naturaleza”.

En www.shamanicteachers.com puede  encontrar practicantes de chamánismo de todo el mundo que entrenaron conmigo que están haciendo curaciones remotas en este momento. Y muchos están trabajando con personas presencial.  Y he estado entrenando maestros brillantes desde 2004, y puede encontrar talleres en línea y talleres en persona visitando el sitio web.

Por favor, eche un vistazo a mis libros y programas de audio. He recibido muy buenos comentarios, e incluyen información y ejercicios que enseño en mis talleres. Todos mis libros se venden bien. Pero si no lo has hecho, echa un vistazo a Walking in Light – Caminando en Luz  y The Book of Ceremony- El libro de Ceremonia. Es posible que le falten algunas herramientas y prácticas chamánicas valiosas que puede usar en su vida para recibir orientación, curación y honrar todas las transiciones y cambios en la vida.

Y no olvide visitar nuestra página de Facebook Shamans are Gardeners of Energy – Los Chamanes son Jardineros de la Energía –  para publicar historias e imágenes inspiradoras y también para sentirse animado por lo que nuestra comunidad está compartiendo. Para unirse al grupo de Facebook Shamans Are Gardeners of Energy, vaya a: https://www.facebook.com/groups/991720834662313. La contraseña es “Transfiguration”. Estoy de vuelta en esta página de FB. Tuve que dejar FB por un tiempo solo para descansar. Pero empecé a participar de nuevo.

Y, por supuesto, Renee Baribeau y yo tenemos un podcast popular llamado Shamans Cave- La Cueva de los Chamanes. ¡¡A la gente le encanta!! ¡Me encanta hacer el podcast con Renee!  ¡Únase a nosotros! Suscríbase a  ShamansTV.com. ¡Y suscribase en You Tube! Nuestro programa había despegado por completo en You Tube, Buzz Feed y Apple. ¡Estamos recibiendo los comentarios más sorprendentes en nuestro podcast! No puedo creer los correos electrónicos que estamos recibiendo. La gente aprecia nuestra sabiduría, humor, experiencia, especialmente durante estos tiempos.

Y si tiene un tema que desea que abordemos, puede enviar un correo electrónico a shamanscave@gmail.com. Recibiré su correo electrónico y si el tema es apropiado Renee y yo  lo discutiremos.

Recientemente estuve en el programa del Dr. Tassel Faith Metamorphosis: Experience A Quantum Leap – Metamorfosis de Fe: Experimente un Salto Cuántico.  Tassel es una practicante y maestra encantadora. Realmente disfruté haciendo la entrevista con ella. Aquí está el enlace  si quisiera  escucharla:   https://youtu.be/IL3_SEr1CRg

¡Únase a nosotros en la Reunión de los Chamanes- Gathering of the Shamans,  EN LÍNEA, del 2 al 4 de diciembre de 2022, con Alberto Villoldo, PhD, yo misma, don José Ruiz, HeatherAsh Amara, Linda Star Wolf y muchos más! Visite este enlace para obtener más información y registrarse hoy. El año pasado este fue realmente un evento estelar y sé que lo será este año también.

https://insighteventsusa.com/gathering-of-the-shamans-online-2022/ref/22/

CURSO CHAMÁNICO GRATUITO de 3 partes: ” Awaken to your Shamanic Path – Despierte a su camino chamánico” – con Roel Crabbe

Conozco a Roel desde 2004, y su trabajo es poderoso y le habla a su alma.

Acaba de lanzar una capacitación gratuita en línea de 3 partes: “Despierte a su camino chamánico”, como una serie de introducción a su curso de viaje chamánico que enseñará en vivo solo una vez a principios de diciembre.

Estas son 3 sesiones gratuitas de 1 hora de duración, centradas en el empoderamiento chamánico, la guía chamánica y la curación chamánica. Puede acceder a las 3 sesiones de inmediato.

 Acceso gratuito aquí: https://courses.roelcrabbe.com/awaken-to-your-shamanic-path-7

Hace años tuve la increíble oportunidad de pasar tiempo con John Lockley. Su historia de su viaje para ser iniciado en el chamanismo es una de las historias más poderosas que he leído. Él enseña sobre el verdadero poder del amor incondicional. John es de Sudáfrica y dirige viajes allí y a Botswana. Y he escuchado de mis estudiantes que se unieron a John en una de sus aventuras lo increíble que fue. John también hace un poderoso trabajo de curación.

Dreams & Tracking Retreats in the Kalahari Desert in 2023– Retiro de Sueños y Rastreo en el desierto de Kalahari en 2023 con el chamán africano John Lockley

Una Búsqueda de visión & Masterclass en Medicina Chamánica Africana

Este retiro es una combinación de ‘Sueños’, (rastreo interno) trabajando con antepasados, tiempo de sueño y ceremonia; y Rastreo  (externo) trabajando con la comunicación animal, el diálogo entre especies y el lenguaje de las aves.

Para más información + reservas: https://bit.ly/3gAGon2 O visite www.johnlockley.com.

En  7 Keys to Navigate the Sea of Consciousness & Accelerate Your Innate Mediumship Skills – 7 Claves para Navegar por el Mar de la Conciencia y Acelerar tus Habilidades Innatas de Mediumnidad con la célebre médium Suzanne Giesemann, desarrollará confianza en sus habilidades de mediumnidad con el poder de un sistema basado en la evidencia, y descubrirá cómo puede ayudarlo a comunicarse con espíritus fallecidos y seres queridos para navegar el dolor, cerrar y reavivar una sensación de paz … para Ud. y para los demás.

Regístrese aquí: https://shiftnetwork.isrefer.com/go/7kSI/ingerman/

How Do We Awaken from the Trance of Separation? Remember our Spiritual Identity? See All Beings as One?  –  ¿Cómo Despertamos del Trance de la Separación? ¿Recuerda Nuestra Identidad Espiritual? ¿Ver a Todos los Seres como Uno?

En este libro innovador, Unity Begins Within: Spiritual Healing Meets the Four-Petaled Flower- La Unidad empieza dentro nuestro:  La Sanación Espiritual se encuentra con la Flor de Cuatro Pétalos.   Annie Fuller une la curación espiritual con la flor de cuatro pétalos de Teotihuacan, México, e imagina una nueva forma de Rueda Medicinal. Esta mezcla de Sanación Espiritual con memorias, historias, oportunidades experienciales y arte crea el alimento que los buscadores espirituales están hambriento de: alimento que disuelve la lente de la separación y revela la Unidad, que estuvo allí todo el tiempo.

www.fullcirclespiritualhealing.com

Copyright  2022 Sandra Ingerman. Todos los derechos reservados.

 

 

Transmutation News – December 2022 – Swedish

Transmutationsnyheter december 2022

Jag tycker nu att jag har svårt att finna tillräckligt med ord när jag skriver och undervisar. När jag gör shamanska resor meddelar mina andar mig att det nu är dags för regeneration och helande efter att så mycket har skett i världen i och med pandemin.

Visserligen är frågorna som vi och planeten står inför formidabla. Och naturligtvis, Covid är fortfarande här.

Men när jag reser säger mig mina hjälp-andar att det nu är tid att vänta. För informationen om vad som ska göras och vilka steg som ska tas är helt enkelt ännu inte kända. Det finns inte mycket information att få just nu.

Jag meddelade en bekant att jag har fokuserat så mycket på alla krig som pågår. att jag inte har observerat kriget som sker inom mig. För en kärnlärdom i Medicine for the Earth-arbetet är, att så som ovan, så nedan, och så som inom så utom. Allt vi upplever utanför oss själva är en spegling av vårt inre tillstånd.

Jag känner det som om jag har gått igenom en händelse likt ett krig, där det var en enorm mängd av nedfall nästan som nukleärt material. Jag leddes till en artikel om Tchernobyl. Och den artikeln handlade om hur snabbt plantor och träd växer upp igen efter katastrofen. Att se några av fotografierna av skogen idag, även om landskapet fortfarande är ödelagt, är ganska extraordinärt. Artikeln informerade om att växter och träd inte kan få hjälp utifrån för att tillfriskna, eftersom de befinner sig på en plats. Så de måste ha allt för att kunna tillfriskna inombords där de står. En planta kan låta en stam växa längre för att nå solen eller skicka rötter djupare ner i jorden. Alla möjliga inre rörelser görs för att överleva och frodas.

Lösningen, när vi ser på ett område som Tchernobyl, är att det behövs vila, regeneration och alla elementen för att ge näring och få tillbaka livet.

Jag känner att även om Covid fortfarande är här och våra många planetariska problem växer sig allt mer förstörande, att vi har gått igenom något som ett krig.

Och jag tycker att jag behöver mera tid för allt. Jag blev överväldigad av att arbeta och hjälpa så många att min kropp drar en linje i sanden och säger att det är dags för regeneration efter all utarmning innan mer arbete kan fortsätta.

Jag har läst samma sak från många andra på sociala medier. Flera av oss förstår att det nu är tid att sluta leta efter svar och lösningar. Vi behöver ensamhet och tystnad för det.

Vi behöver hela all utarmning.

Jag är lycklig att jag lever på den Norra Hemisfären just nu, där vi går in i den fasen i naturen då vi kan sammansmälta med vintern. Det är nu som vi går inom oss och tillåter fröna att gro tills våren och blir närda av jorden och värmen under denna tiden.

Och de av er i den Södra Hemisfären , som går in mot våren, upptäcker kanske en annan livsfas att fokusera på. Eftersom vi är natur, behöver vi bli ett med årstidernas och månens faser för att finna harmoni i våra liv.

Här är några praktiker som min skyddsande gav mig för att fokusera på att fortsätta att skapa ett helande inre landskap fyllt med kärlek för att hela den utarmning och det  överväldigande jag känner:

För flera år sedan började jag få sömnproblem. Det har jag fortfarande. Men då brukade jag föreställa mig att jag gick ner i en grotta och sov med en av mina mjuka kraftdjur. Det hjälpte. Och jag kände mig skyddad och säker. Och jag kunde ta in helande energier alltigenom natten. Och min skyddsande ser till att jag gör detta nu igen.

Min skyddsande påminde mig om att allt är energi. Och när jag arbetar med mitt inre landskap använder jag lite för mycket form för att få de helande-frekvenser jag behöver. Han sa, att eftersom jag älskar färger så mycket ska jag arbeta med dem eftersom de har så mycket helande energi att dela med sig av. Jag verkligen älskar färger. Vissa färger är alltför vackra och kan få mig att svimma.

Han meddelade mig att föreställa mig den färgs energi, som känns helande för mig och fylla upp alla mina celler med dess helande ljus.

Sedan var jag tvungen att skratta över det sista verktyg som min skyddsande gav mig. Han bad mig att arbeta mera med min Healing Your Thoughts App. Han sade att jag bara omformulerar mina tankar när jag hör påminnelseklockan alla två timmar. Men han menade, att jag behöver läsa ordet, välsignelsen, frasen, se på fotot, och ta in energin av orden, bilderna och färgerna. Han sa, att jag verkligen måste arbeta med appen som det var tänkt.

Denna månaden kan du resa och be om verktyg som kan hjälpa dig om du känner dig energiskt utarmad och överväldigad av allt som pågår i dina tankar så att din kropp kan bli frisk.

Vårt grubblande gör att vi förlorar kontrollen lite grann med att försöka hitta lösningar för att hela en värld, som inte fungerar just nu. Jorden är fin. Men det mänskliga medvetandet har problem och avskiljandet just nu är överväldigande.

Om du arbetar med övningar som de jag just beskrev, kan du hela kriget inom dig själv.

För vinter/sommar-solståndet den 21 december vill jag uppmuntra oss att släppa det som inte längre tjänar oss och bara tynger oss. Vi vill verkligen inte stiga in i 2023 med bördor. Det är dags att släppa de gamla såren och slänga av allt som inte understöder det goda i livet.

Denna månad kommer vi tillsammans att göra en eldceremoni för att bli av med det som hindrar oss att vandra in i det Nya året redo med nya upplevelser och lektioner som inte är påverkade av några gamla sår och traumas som vi bär på.

Om du vill medverka vid denna ceremonin kan du klicka på denna länk: Stig in i det nya året utan bördor.

https://www.youtube.com/watch?v=TBM9zlud_WA

Eftersom vi arbetar bortom tid, spelar det ingen roll när du medverkar. I de osynliga sfärerna finns ingen tid.

1997 skrev jag min visionära fiktion A Fall To Grace. Jag publicerade den själv vilket inte var enkelt på den tiden. Boken såldes bra. Jag har fortfarande kopior här som jag säljer till distributören New Leaf. Och den är även på Smashwords. Boken har sålts väl och var ett tag en kultklassiker bland teenagers.

I vilket fall som helst, ett fortgående tema i boken är min konversation med Lao Tze om Livets Flod.

Och innan denna kolumn blev kallad Transmutationsnyheter kallades den A Fall To Grace, och där delade jag utdrag ur boken. Och sedan 2000 blev kolumnen Transmutationsnyheterna.

Om du har följt mitt arbete en tid, vet du att Livets Flod är min mest använda metafor.

Denna månaden föreslog mig Isis att resa och simma i Livets Hav. Jag har själv inte gjort den upplevelsen än. Men försök det för dig själv i en resa och se hur det känns.

Fullmånen är den 8. december. Låt oss komma tillsammans och tillföra våra vibrerande höga frekvenser med spirituellt ljus för att vara en kraft av godhet och kärlek i världen. Låt oss utföra våra transfigurationsceremonier och tillåta oss själva att känna vårt ljus ännu djupare än tidigare flöda inom oss och även inom och alltigenom vår vackra planet Jorden.

Det är häpnadsväckande för mig hur passionerade och hängivna våra översättare är med att bringa transmutations-nyheterna till människor som inte är engelsktalande i deras länder. Det är mycket arbete och några har lämnat och andra har översatt i snart 20 år.

Vi söker någon som kan hjälpa Veronika Kucharská översätta kolumnen till tjeckiska. Om du kan hjälpa, var snäll och kontakta info@sandraingerman.com

Och naturligtvis har vi Sylvia Edwards som är min käraste vän och arbetar nära med mig och översättarna för att varje månad bringa Transmutationsnyheterna till er.

Det är en sann kärleksakt och var snälla och tillsammans med mig skicka våra översättare och deras familjer välsignelser för god hälsa och ymnighet av alla goda ting.

Detta är våra översättare. Se dem tillsammans med mig i deras gudomiga ljus när vi tackar dem.

Översättare som bidragit 2022 och Webmaster:

Sylvia Edwards – vår underbara webmaster
Veronika Kucharská – Tjeckiska
Petr Némcanský – Tjeckiska
Sabine Menon – Franska
Catherine Meyer –  Franska
Barbara Gramlich – Tyska
Astrid Johnen – Tyska
Flavia Cavallaro – Italienska
Nello Ceccon – Italienska
Miha Masuda – Japanska
Ai Suzuki – Japanska
Els de Graeff – Holländska
Sandra Koning – Holländska
Sofia Frazoa – Portugisiska
Tatiana Starikova – Ryska
Ines Fermoso – Spanska
Lena Anderheim – Svenska
Simin Uysal – Turkiska

Om du är ny läsare av Transmutationsnyheterna kan du få instruktioner till fullmåns- ceremonin under Creating A Human Web of Light på denna hemsidan.

Du kan ta del av Sandras kungörelser på den engelska originalsidan.

Copyright 2022 Sandra Ingerman. All rights reserved.

Transmutation News – December 2022 – French

Nouvelles de Transmutation Décembre 2022

J’ai du mal à trouver mes mots alors que j’écris et enseigne aujourd’hui. Quand je fais un voyage, mon esprit me dit que c’est une période de régénération et de guérison après tant de choses qui se sont passées dans le monde avec la pandémie. Bien sûr, les problèmes auxquels nous et la planète sommes confrontés sont redoutables. Et bien sûr, le Covid est toujours présent.

Mais quand je fais un voyage, mes esprits aidants me disent que c’est un temps d’attente. Car les informations sur les actions et les mouvements à entreprendre ne sont tout simplement pas encore connues. Il n’y a pas beaucoup d’informations à recevoir pour le moment.

Je partageais avec une connaissance que j’avais l’impression de m’être tellement concentrée sur tous les conflits en cours que je n’ai pas regardé le conflit qui se déroulait à l’intérieur de moi. Car un enseignement clé dans le travail de la Médecine pour la Terre c’est  « aussi bien en haut qu’en bas aussi bien à l’intérieur qu’ à l’extérieur. Tout ce que nous vivons en dehors de nous-mêmes est le reflet de notre état intérieur.

J’ai l’impression d’avoir vécu un événement comme une guerre où il y a eu une énorme quantité de retombées presque comme du matériel nucléaire. Je suis tombé sur un article sur Tchernobyl. Et l’article racontait à quelle vitesse les plantes et les arbres ont repoussé après la catastrophe. Regarder certaines des photos de forêts aujourd’hui, alors que la terre est encore dévastée, est tout à fait extraordinaire. L’article a expliqué comment les plantes et les arbres ne peuvent pas recevoir d’aide de sources extérieures pour la guérison car ils ne bougent pas d’endroit. Ils ont donc tous en eux ce dont ils ont besoin pour guérir pendant qu’ils tiennent encore debout. Une plante peut pousser une tige plus longue vers le soleil ou envoyer des racines plus profondément dans la terre. Toutes sortes de mouvements intérieurs sont faits pour survivre et pousser.

La clé dans une région comme Tchernobyl est le besoin de repos, de régénération et de tous les éléments pour l’alimenter et lui redonner vie.

J’ai l’impression que bien que le Covid soit toujours là et que nos multiples problèmes planétaires deviennent de plus en plus destructeurs, nous avons traversé une sorte de guerre.

 Et je trouve que j’ai besoin de plus de temps pour tout. J’ai été submergé par le travail et le fait d’aider tellement de gens que mon corps trace une ligne dans le sable et dit que c’est le moment de se régénérer après l’épuisement avant que tout autre travail puisse continuer.

J’ai lu un message similaire d’autres personnes tant de fois maintenant à travers les réseaux sociaux. Beaucoup d’entre nous comprennent qu’il s’agit d’un temps véritable pour arrêter de chercher des réponses et des solutions. Nous avons besoin d’un peu de solitude et de silence pour le faire. Nous devons guérir de notre épuisement.

Je suis heureuse de vivre dans l’hémisphère nord en ce moment où nous entrons dans une période où nous pouvons fusionner avec la phase de la nature qui est l’hiver ici. C’est le moment d’intérioriser et de permettre aux graines qui germeront au printemps d’être nourries par la terre et la chaleur pendant cette période.

Et ceux d’entre vous dans l’hémisphère sud qui arrivent au printemps pourront découvrir une autre phase de la vie sur laquelle vous pourriez vous concentrer. Comme nous sommes la nature, nous devons devenir un avec les saisons et la lune pour trouver l’harmonie dans nos vies.

Voici quelques exercices que mon esprit gardien m’a donnée pour continuer à créer un espace intérieur de guérison rempli d’amour pour guérir tout épuisement ou sensation d’accablement que je ressens :

Il y a plusieurs années, j’ai commencé à avoir des problèmes de sommeil. J’en ai toujours. Mais à l’époque, je m’imaginais descendre dans une grotte et dormir avec l’un de mes animaux de pouvoir les plus câlins. Ça a marché. Et je me sentais en sécurité. Et j’absorbais les énergies de guérison tout au long de la nuit. Mon esprit gardien me fait recommencer cela maintenant.

Mon esprit gardien m’a rappelée que tout est énergie. Et quand je travaille sur mon espace intérieur, j’utilise un peu trop la notion de forme pour obtenir les fréquences de guérison dont j’ai besoin. Il a dit que puisque j’aime tellement les couleurs, je devrais travailler avec elles car elles ont tellement d’énergie de guérison à partager. J’aime vraiment les couleurs. Certaines couleurs sont tellement belles et peuvent me faire défaillir.

Il m’a dit d’imaginer l’énergie d’une couleur qui me guérit pour remplir toutes mes cellules de sa lumière soignante.

Ensuite, j’ai dû rire de ce dernier outil que mon esprit gardien m’a donnée. Il m’a dit de travailler davantage avec mon App :  Healing Your Thoughts. Il a dit que je recadrais juste mes pensées quand j’entendais la sonnerie d’alerte sonner toutes les deux heures. Mais il a précisé que je devais lire le mot, la bénédiction, la phrase, regarder la photo et absorber l’énergie des mots, des images et des couleurs. Il a dit que j’avais vraiment besoin de travailler avec l’App comme c’était prévu.

Ce mois-ci, faites un voyage pour découvrir les outils qui peuvent vous aider si vous vous sentez épuisé ou accablé énergétiquement par tout ce qui se passe dans votre esprit afin que votre corps puisse guérir.

Nos esprits deviennent un peu incontrôlables en essayant de trouver des solutions pour guérir un monde qui ne fonctionne pas en ce moment. La terre va bien. Mais la conscience humaine est en difficulté, et la fragmentation en ce moment est tellement écrasante.

Si vous travaillez avec des pratiques comme celles que je viens de décrire, vous pouvez guérir le conflit interne en vous.  

Pour le solstice d’hiver/été du 21 décembre, je voudrais nous encourager à lâcher prise sur ce qui ne nous sert pas et nous pèse. Nous ne voulons vraiment pas entrer en 2023 remplis de fardeaux. Il est temps de laisser aller les vieilles blessures et de se débarrasser de tout ce qui ne permet pas la bonté de la vie.

Pour la cérémonie de ce mois-ci, nous effectuerons une cérémonie du feu ensemble pour abandonner ce qui nous empêche d’avancer vers la nouvelle année, prêts pour de nouvelles expériences et leçons qui ne sont pas affectées par les blessures ou traumatismes passés que nous portons.

Si vous souhaitez participer à cette cérémonie, vous pouvez cliquer sur ce lien : Entrer dans la nouvelle année sans fardeau https://www.youtube.com/watch?v=TBM9zlud_WA

Comme nous travaillons en dehors du temps, peu importe quand vous nous rejoignez. Il n’y a pas de temps dans les royaumes invisibles.

En 1997, j’ai écrit ma fiction visionnaire A Fall To Grace. Je l’ai auto-publiée, ce qui n’était pas une chose facile à faire à l’époque. Le livre s’est bien vendu. J’ai encore ici des exemplaires que je vends au distributeur New Leaf. Et c’est aussi sur Smashwords. Le livre s’est bien vendu et a été un classique culte chez les adolescents pendant un certain temps.

Quoi qu’il en soit, un thème récurrent dans le livre est mes conversations avec Lao Tze au sujet du fleuve de la vie. Et avant que cette chronique ne s’appelle Nouvelles de Transmutation, elle s’appelait A Fall to Grace où je partageais des extraits du livre.

Et puis en 2000 la rubrique est devenue Nouvelles de Transmutation. Si vous suivez mon travail depuis un certain temps, vous savez que la rivière de la vie est la métaphore la plus courante que j’utilise.

Ce mois-ci, Isis m’a dit de voyager pour nager dans la mer de la vie. Je n’ai pas encore vécu cela pour moi. Mais essayez-le par vous-même dans un voyage et voyez ce que cela fait.

La pleine lune est le 8 décembre Joignons ensemble notre lumière spirituelle vibrante à haute fréquence pour être une force de bonté et d’amour dans le monde. Effectuons nos cérémonies de transfiguration en nous permettant de sentir notre lumière encore plus profondément qu’avant couler en nous et aussi à l’intérieur et à travers notre belle planète Terre.

Si vous êtes un nouveau lecteur de Nouvelles de Transmutation, veuillez lire “Créer un réseau humain de lumière” sur https://www.sandraingerman.com/transmutation-news/creating-a-human-web-of-light-french/

Je suis étonnée de voir à quel point nos traducteurs sont passionnés et dévoués à apporter les Nouvelles de Transmutation aux personnes de leur pays non-anglophones. C’est beaucoup de travail.  Certains traducteurs sont partis et d’autres traduisent depuis près de 20 ans.

Nous recherchons quelqu’un pour aider Veronika Kucharská à traduire la newsletter en tchèque. Si vous souhaitez aider, veuillez contacter info@sandraingerman.com

Et bien sûr, nous avons Sylvia Edwards qui est ma plus chère amie et qui travaille étroitement avec moi et les traducteurs pour vous apporter les Nouvelles de Transmutation chaque mois.

C’est un véritable acte d’amour.  Aussi veuillez-vous joindre à moi pour envoyer à nos traducteurs et à leurs familles des bénédictions pour une bonne santé et une vie d’abondance.

Voici nos traducteurs. Joignez-vous à moi pour les voir tous dans leur lumière divine alors que nous leur exprimons notre gratitude.

Traducteurs ayant contribué en 2022 et Webmaster :

Sylvia Edwards – notre merveilleuse webmaster
Veronika Kucharská – Tchèque
Petr Němčansky. – Tchèque
Sabine Menon – Français
Catherine Meyer – Français
Barbara Gramlich – allemand
Astrid Johnen – allemand
Flavia Cavallaro – Italienne
Nello Ceccon – Italien
Miha Masuda – Japonais
Ai Suzuki – Japonais
Els de Graaff – Pays-Bas
Sandra Koning – Pays-Bas
Sofia Frazoa – portugaise
Tatiana Starikova – Russe
Inès Fermoso – Espagnol
Lena Anderheim – Suédoise
Simin Uysal – Turc

Et je tiens à remercier tous ceux d’entre vous qui lisez les Nouvelles de Transmutation et qui en sont inspirés et qui les intègrent au plus profond de vous pour être une présence de lumière et d’amour dans le monde et/ou partager le travail avec les autres.

Je me joins à notre communauté mondiale pour vous souhaiter, à vous et à votre famille, un beau solstice !!

A l’année prochaine!!!

 

Annonces :

Je me sens un peu schizophrène à propos de mon emploi du temps et de ma vie. J’ai besoin de temps pour me régénérer. En même temps, il semble que je cherche activement un centre pour enseigner une formation de deux ans en guérison avancée.

Pour l’instant, si vous souhaitez aller plus loin dans votre travail, veuillez travailler avec l’un des enseignants que j’ai formés et répertoriés sur www.shamanicteachers.com

Ils enseignent tous les cours que j’enseigne ainsi que certains des leurs.

Je prends simplement une pause pour me régénérer. Je n’ai pas pris de congés pour faire cela depuis 40 ans !!  C’est très difficile pour moi car mes ateliers sont grands et je ne sais pas comment faire des ateliers en personne avec le Covid qui mute autant. Je sais que de nombreux enseignants enseignent en personne. Je n’ai pas encore reçu de feu vert. Mais il me manque des ateliers d’enseignement en personne, donc je vais trouver quelque chose. Je me vois enseigner en 2024.

Vous pouvez obtenir une formation incroyable afin de pouvoir travailler avec des clients et éventuellement être répertorié sur mon site Web www.shamanicteachers.com

Mais il vous faut être flexible pour travailler avec quelqu’un d’autre que moi.

L’application Healing Your Thoughts est officiellement sortie et vous pouvez l’acheter sur l’App Store d’Apple ou le Google Play Store. Je reçois des commentaires fabuleux ! J’utilise l’application originale Transmutation depuis 2004 et maintenant l’application mise à jour Healing Your Thoughts (soignez vos pensées) et c’est quelque chose sur laquelle je compte pour changer mon état d’esprit car j’ai demandé à être avertie toutes les deux heures afin de m’arrêter et de réfléchir à ce que je pense et transmuter toute négativité sur laquelle je me concentre. Il y a des frais uniques de 1,99 $ et il n’y a pas besoin de connexion. C’est aussi simple que toute autre app !

Il y a des enseignants sur www.shamanicteachers.com qui enseignent des formations en personne, des formations en ligne avancées sur les méthodes de guérison chamanique avec de très petits groupes afin que chacun puisse être observé dans son travail, et il existe des cours hybrides d’un mélange de formations en ligne et en personne. En raison de la taille intime du groupe, les participants obtiennent certaines des guérisons chamaniques meilleures que celles observées lors des ateliers précédents.

J’ai encore des cours Evergreen qui sont déjà enregistrés sur le voyage chamanique et d’autres sujets. Consultez ma page Formation pour plus d’informations. Et vous avez tous reçu mon e-mail indiquant que tous mes cours Shift Network sont désormais disponibles en ligne et que vous pouvez les acheter pour apprendre à votre rythme. “The Dark Night of the Soul” (la nuit sombre de l’âme) est un cours tellement profond et qui dispose d’excellents outils pour vous aider à traverser des moments difficiles.

Et « Healing with Spiritual Light » (Guérir avec la lumière spirituelle) produit par Sounds True est un cours qui m’apporte le plus de commentaires et à quel point il a changé la vie des gens et leur capacité à se déplacer avec grâce pendant ces périodes. Sounds True maintient des tarifs très bas pour les cours en ligne. SOUNDS TRUE VEND CE COURS POUR 97 $ !

Et le Shift Network a un cours similaire que j’ai enseigné intitulé “Spiritual Immunity” (immunité spirituelle). Ce cours a attiré des milliers de participants qui ont reçu beaucoup d’aide. Vous le trouverez sur mes cours en ligne dans la page de formation sur la page d’accueil du cours.

Il y a un cours fabuleux sur le travail avec la nature qui est l’un de mes préférés “Voyage chamanique avec les esprits de la nature”.

Sur www.shamanicteachers.com vous pouvez trouver des praticiens chamaniques du monde entier qui se sont formés avec moi et qui font des guérisons à distance en ce moment. Et beaucoup travaillent en présentiel. Et je forme de brillants enseignants depuis 2004, et vous pouvez trouver des ateliers en ligne et des ateliers en présentiel en visitant le site internet.

S’il vous plaît consulter mes livres et programmes audio. J’ai reçu d’excellents commentaires, et ils incluent des informations et des exercices que j’enseigne dans mes ateliers. Tous mes livres se vendent bien. Mais si vous n’avez pas lu « Walking in Light » et « Le livre des cérémonies chamaniques », il vous manquera peut-être des outils et des pratiques chamaniques précieux que vous pouvez utiliser dans votre vie pour recevoir des conseils, guérir et honorer toutes les transitions et tous les changements de la vie.

Et n’oubliez pas de visiter notre page Facebook Les chamans sont des jardiniers de l’énergie pour publier des histoires et des images inspirantes et aussi pour être édifié par ce que notre communauté partage. Pour rejoindre le groupe Facebook Shamans Are Gardeners of Energy, rendez-vous sur : https://www.facebook.com/groups/991720834662313.

Le mot de passe est “Transfiguration”. Je suis de retour sur cette page FB. J’ai dû quitter FB pendant un certain temps juste pour me reposer. Mais j’ai recommencé à participer.

Et bien sûr, Renée Baribeau et moi avons un podcast populaire appelé Shamans Cave. Les gens adorent !! J’adore faire le podcast avec Renée ! Rejoignez-nous! Abonnez-vous sur www.ShamansTV.com. Et abonnez-vous sur You Tube ! Notre émission avait complètement décollé sur You Tube, Buzz Feed et Apple. Nous recevons les commentaires les plus étonnants sur notre podcast. Les gens apprécient tellement notre sagesse, notre humour, notre expérience, surtout en ces temps.

Et si vous avez un sujet que vous souhaitez que nous abordions, vous pouvez envoyer un e-mail à shamanscave@gmail.com. Je vais recevoir votre e-mail et si le sujet est approprié Renée et moi l’aborderons.

Récemment, j’ai participé à l’émission Metamorphosis: Experience A Quantum Leap du Dr Tassel Faith. Tassel est une charmante praticienne et enseignante. J’ai beaucoup aimé faire l’interview avec elle. Voici le lien si vous souhaitez écouter https://youtu.be/IL3_SEr1CRg

Rejoignez-nous au Rassemblement des chamans, EN LIGNE, du 2 au 4 décembre 2022 – avec Alberto Villoldo, PhD, moi-même, don Jose Ruiz, HeatherAsh Amara, Linda Star Wolf et bien d’autres ! Clicquez sur ce lien pour en savoir plus et pour vous inscrire aujourd’hui. L’année dernière, ce fut vraiment un événement stellaire et je sais que ce le sera cette année aussi.

GRATUIT en 3 parties : “Éveillez-vous à votre chemin chamanique” – avec Roel Crabbe.  

Je connais Roel depuis 2004, et son travail est puissant et parle à votre âme. Il vient de publier une formation gratuite en ligne en 3 parties : “Éveillez-vous à votre chemin chamanique”, comme une série d’introduction à son cours de voyage chamanique qu’il enseignera en direct une seule fois début décembre. Il s’agit de 3 sessions gratuites d’une heure, axées sur l’autonomisation chamanique, l’orientation chamanique et la guérison chamanique. Vous pouvez accéder aux 3 sessions tout de suite.

Accès gratuit ici : https://courses.roelcrabbe.com/awaken-to-your-shamanic-path-7

Il y a des années, j’ai eu l’incroyable opportunité de passer du temps avec John Lockley. L’histoire de son voyage pour être initié au chamanisme est l’une des histoires les plus intenses que j’ai lues. Il enseigne le vrai pouvoir de l’amour inconditionnel. John vient d’Afrique du Sud et mène des voyages là-bas et au Botswana. Et j’ai entendu de mes étudiants qui ont rejoint John dans l’une de ses aventures à quel point c’était incroyable. John fait un puissant travail de guérison aussi.

Dreams & Tracking Retreats dans le désert du Kalahari en 2023 avec le chaman sud-africain John Lockley.

A vision Quest & Masterclass en médecine chamanique africaine. Cette retraite est une combinaison de «Dreams», (suivi intérieur) travaillant avec les ancêtres, le temps du rêve et la cérémonie; et (extérieur) ‘Tracking’, travaillant avec la communication animale, le dialogue interspécifique et le langage des oiseaux.

Pour Plus d’infos + Réservation : https://bit.ly/3gAGon2 Ou visitez www.johnlockley.com

Dans 7 clés pour naviguer dans l’océan de la conscience et accélérer vos compétences innées de médiumnité avec la célèbre médium Suzanne Giesemann, vous renforcerez la confiance dans vos compétences médiumniques grâce à la puissance d’un système fondé sur des preuves – et découvrirez comment ce système peut vous aider à communiquer avec les esprits des défunts et avec vos proches afin de surmonter le chagrin, de tourner la page et de redonner naissance à un sentiment de paix… pour vous-même et pour les autres.

Inscrivez-vous ici : https://shiftnetwork.isrefer.com/go/7kSI/ingerman/

Comment se réveille-t-on de la transe de la séparation ? Rappelez-vous votre identité spirituelle ? Voir tous les êtres comme un ?

Dans ce livre révolutionnaire – L’unité commence à l’intérieur : la guérison spirituelle rencontre la fleur à quatre pétales – Annie Fuller unit la guérison spirituelle à la fleur à quatre pétales de Teotihuacan, au Mexique, et envisage une nouvelle forme de roue médicinale. Ce mélange de guérison spirituelle avec des mémoires, des histoires, des opportunités expérientielles et de l’art crée la nourriture dont les chercheurs spirituels sont friands – une nourriture qui dissout laxxx  de la séparation et révèle l’Unité, qui était là depuis le début. www.fullcirclespiritualhealing.com

Copyright 2022 Sandra Ingerman. Tous les droits sont réservés.

Transmutation News – December 2022 – Turkish

Dönüşüm Haberler Aralık 2022

Bugün yazarken ve öğretirken kendimi kelimeleri bulmakta zorlanırken buldum. Yolculuk yaptığımda yardımcı ruhum bana bunun bir yenilenme ve salgın ve dünya çapında yaşanan onca şeyden sonra iyileşme zamanı olduğunu söylüyor. Elbette hem bizim ve hem de gezegenin karşı karşıya olduğu sorunlar çetin. Ve tabii ki, Covid hala burada.

Ama yolculuk ettiğimde, yardımcı ruhlarım bana bunun bir bekleme zamanı olduğunu söylüyor. Hangi eylem ve hareketlerin yapılacağına dair bilgiler henüz bilinmiyor. Şu anda alınacak çok fazla bilgi yok.

Bir tanıdığımla, dünyadaki tüm savaşlara odaklandığımı ama içimde dönen savaşa bakmadığımı hissettiğimi paylaştım. Çünkü Yeryüzü için Şifa çalışmasının temel öğretilerinden biri yukarıda ne varsa aşağıda o vardır, içeride ne varsa dışarıda o vardır. Kendi dışımızda deneyimlediğimiz her şey içsel durumumuzu yansıtır. 

Neredeyse nükleer maddeye benzeyen muazzam miktarda serpinti olan bir savaş gibi bir olaydan geçmiş gibi hissediyorum. Çernobil hakkında bir makaleye yönlendirildim. Ve makale, felaketten sonra bitkilerin ve ağaçların ne kadar hızlı büyüdüğünü paylaşıyordu. Bugün, arazi hala harap olmasına rağmen, bazı orman fotoğraflarına bakmak oldukça sıra dışı. Yazıda, bitki ve ağaçların tek bir yerde durdukları için şifa için dış kaynaklardan nasıl yardım alamadıkları paylaşılıyordu. Yani ayaktayken iyileşmek için ihtiyaç duydukları her şeye sahipler. Bir bitki, güneşe ulaşan bir gövdeyi daha uzun süre büyütebilir veya köklerini toprağın daha derinlerine gönderebilir. Hayatta kalmak ve gelişmek için her türlü içsel hareket yapılır.

Çernobil gibi bir bölgeye bakarken kilit nokta dinlenme, yenilenme ve onu beslemek ve hayata döndürmek için gereken tüm unsurlardır.

Covid hala burada olmasına ve gezegene ilişkin birden fazla sorunumuzun daha yıkıcı hale gelmesine rağmen, bir şekilde bir savaştan geçtiğimizi hissediyorum.

Ve her şey için daha fazla zamana ihtiyacım olduğunu fark ettim. Çalışmaktan ve o kadar çok kişiye yardım etmekten o derece bunaldım ki, vücudum çizgiyi çiziyor ve daha fazla çalışmaya devam etmeden önce yenilenme zamanının geldiğini söylüyor.

Aynı mesajı sosyal medya aracılığıyla başkalarından birçok kez okudum. Birçoğumuz bunun yanıtları ve çözümleri aramayı bırakmanın gerçekten zamanı olduğunu anlıyoruz. Bunu yapmak için biraz yalnızlığa ve sessizliğe ihtiyacımız var. Herhangi bir tükenmişliği iyileştirmemiz gerekiyor.

Şu anda, burada doğanın kış olan evresiyle bütünleşebileceğimiz bir zamana doğru ilerlediğimiz Kuzey Yarımküre’de yaşamaktan mutluyum. İlkbaharda filizlenecek tohumların bu süre zarfında topraktan ve sıcaktan beslenmesine izin verme zamanıdır.

Ve Güney Yarımküre’de ilkbahara doğru ilerleyen sizler, hayatın odaklanıyor olabileceğiniz farklı bir aşamasını keşfedebilirsiniz. Doğa olduğumuza göre, hayatımızda uyumu bulmak için mevsimlerin evresi ve ay ile bir olmalıyız.

İşte koruyucu ruhumun, hissettiğim her türlü tükenmişliği veya bunalımı iyileştirmek için sevgiyle dolu iyileştirici bir iç manzara yaratmaya devam etmeye odaklanmam için bana verdiği bazı egzersizler:

Yıllar önce uyku sorunları yaşamaya başladım. Hala yaşıyorum. Ama o zamanlar kendimi bir mağaraya inerken ve sevimli güç hayvanlarımdan biriyle uyurken hayal ederdim. İşe yaradı. Ve kendimi güvende hissettim. Ve gece boyunca iyileştirici enerjileri emerdim. Koruyucu ruhum şimdi bunu tekrar yapmamı söylüyor.

Koruyucu ruhum bana her şeyin enerji olduğunu hatırlattı. Ve içsel manzaram üzerinde çalışırken, ihtiyacım olan şifa frekanslarını elde etmek için biraz fazla form kullanıyorum. Renkleri çok sevdiğim için onlarla çalışmam gerektiğini çünkü paylaşacak çok fazla şifa enerjileri olduğunu söyledi. Renkleri gerçekten seviyorum. Bazı renkler çok güzel.

Ayrıca, bana şifalı gelen bir rengin enerjisinin şifalı ışığıyla hücrelerimi doldurduğunu hayal etmemi söyledi. 

Koruyucu ruhumun bana verdiği bu son araca gülmek zorunda kaldım. Bana Healing Your Thoughts (Düşüncelerini Şifalandır)  Uygulamamla daha çok çalışmamı söyledi. Her iki saatte bir alarm zillerinin çaldığını duyduğumda düşüncelerimi yeniden şekillendirdiğimi söyledi. Ama kelimeyi, kutsamayı, cümleyi, fotoğrafı okumam, kelimelerin, görüntülerin, renklerin enerjisini almam gerektiğini söyledi. Uygulamayla gerçekten amaçlandığı gibi çalışmam gerektiğini söyledi.

Bu ay, zihninizde olup bitenlerden dolayı enerjik olarak tükenmiş veya bunalmış hissediyorsanız, vücudunuzun iyileşebilmesi için size yardımcı olabilecek bazı araçlar üzerinde yolculuk yapın.

Şu anda yolunda gitmeyen bir dünyayı iyileştirmek için çözümler bulmaya çalışırken zihinlerimiz biraz kontrolden çıkıyor. Dünya iyi. Ama insan bilinci mücadele ediyor ve şu andaki bölünme çok ezici.

Az önce anlattığım gibi uygulamalarla çalışırsanız, içinizdeki savaşı iyileştirebilirsiniz.

21 Aralık’taki kış/yaz gündönümü için, bize hizmet etmeyen ve bize yük olan şeyleri bırakmamız için bizi cesaretlendirmek istiyorum. 2023’e yüklerle dolu olarak girmek istemiyoruz. Bu eski acıları bırakmanın ve hayatın iyiliğine izin vermeyen her şeyi bırakmanın zamanı geldi.

Bu ayki seremoni için, Yeni Yıl’da geçmişte taşıdığımız herhangi bir acı veya travmadan etkilenmeyen yeni deneyimlere ve derslere hazır olarak yürümemizi engelleyen şeyleri bırakmak için birlikte bir ateş seremonisi gerçekleştireceğiz.

Bu seremoniye katılmak isterseniz bu bağlantıya tıklayabilirsiniz: Yeni Yıla Yüksüz Girmek
https://www.youtube.com/watch?v=TBM9zlud_WA 

Zamanın dışında çalıştığımız için ne zaman dahil olursanız olun fark etmez. Görünmeyen alemlerde zaman yoktur.

A Fall To Grace’i yazdım . O zamanlar yapması kolay bir şey değildi ama kendi kendime yayınladım. Kitap iyi sattı. Burada hala kopyalarım var, dağıtımcı New Leaf’te satıyorum. Ve ayrıca Smashwords’te . Kitap iyi sattı ve bir süre gençler arasında bir kült klasik oldu.

Her neyse, kitapta devam eden bir tema, Lao Tze ile Hayat Nehri hakkında yaptığım konuşmalar.

Ve bu sütunun adı Dönüşüm Haberleri olmadan önce, kitaptan alıntılar paylaşacağım A Fall to Grace olarak adlandırılıyordu. Ve sonra 2000 yılında köşe, Dönüşüm Haberleri oldu.

Çalışmalarımı bir süredir takip ediyorsanız, en sık kullandığım metaforun Hayat Nehri olduğunu bilirsiniz.

Bu ay İsis bana Hayat Denizi’nde yüzmek için yolculuk yapmamı söyledi. Bunu henüz kendim deneyimlemedim. Ama bir yolculukta kendiniz deneyin ve nasıl hissettirdiğini görün

Dolunay 8 Aralık’ta.  Haydi , dünyada iyiliğin ve sevginin gücü olmak için canlı yüksek frekanslı ruhsal ışığımızı birleştirelim. Işığımızın içimizde ve ayrıca güzel gezegenimiz Dünya’nın içinde ve her yerinde akmasını öncekinden daha derin hissetmemizi sağlayan sremonimizi gerçekleştirelim.

Dönüşüm Haberleri’nin yeni bir okuyucusuysanız, lütfen ana sayfamızdaki “İnsanlardan Oluşan Bir Işık Ağı Yaratmakyazıyı okuyun.

Çevirmenlerimizin Dönüşüm Haberlerini kendi ülkelerindeki İngilizce bilmeyen insanlara ulaştırma konusunda ne kadar tutkulu ve özverili oldukları benim için şaşırtıcı. Bu çok iş ve bazı çevirmenler ayrıldı ve bazıları 20 yıla yakın bir süredir çeviri yapıyor.

Veronika Kucharská haber bültenini Çekçeye çeviriyor ve kendisine yardım edecek birini arıyoruz. Yardım etmek isterseniz lütfen info@sandraingerman.com ile iletişime geçin.

Ve elbette, her ay Dönüşüm Haberlerini size ulaştırmak için benimle ve tercümanlarla yakından çalışan en yakın arkadaşım Sylvia Edwards var.

Bu gerçek bir sevgi eylemidir ve lütfen tercümanlarımıza ve ailelerine sağlık ve tüm iyi şeylerin bolluğu için hayırduaları gönderirken bana katılın .

İşte tercümanlarımız. Onlara şükranlarımızı sunarken, hepsini ilahi ışıklarında görmek için bana katılın.

2022’de katkıda bulunan çevirmenler ve Webmaster:

Sylvia Edwards – harika web yöneticimiz
Veronica Kucharská – Çekçe
Peter Almanca _ – Çekçe
Sabine Menon – Fransızca
Catherine Meyer – Fransızca 
Barbara Gramlich – Almanca
Astrid Johnen – Almanca
Flavia Cavallaro – İtalyan
Nello Ceccon – İtalyan
Miha Masuda – Japon
Ai Suzuki – Japon
Els de Graaff – Hollanda
Sandra Koning – Hollanda
Sofia Frazoa – Portekizce
Tatiana Starikova – Rusça
Ines Fermoso – İspanyolca
Lena Anderheim – İsveççe
Simin Uysal – Türkçe

Ve Dönüşüm Haberlerini okuyan ve ondan ilham alan ve dünyada ışığın ve sevginin varlığı olmayı içinizin derinliklerine çeken ve/veya çalışmayı başkalarıyla paylaşan hepinize teşekkür etmek istiyorum.

Size ve ailenize güzel bir gündönümü dilemek için küresel topluluğumuza katılıyorum!!

Yeni yılda görüşürüz!!!

Telif Hakkı 2022 Sandra Ingerman . Tüm hakları Saklıdır.

 

 

Transmutation News – December 2022 – Dutch

Transmutatie Nieuws December 2022

Ik heb moeite om woorden te vinden vandaag de dag als ik schrijf en lesgeef. Wanneer ik journey vertellen mijn spirit helpers me dat dit de tijd van vernieuwing en heling is, nadat er tijdens de pandemie zoveel in de wereld is gebeurd. Natuurlijk zijn de problemen waar wij en de planeet mee worden geconfronteerd, enorm. En natuurlijk is Covid er nog steeds.

Maar als ik journey vertellen mijn helpende spirits mij dat het een tijd van wachten is. Want het is nog niet bekend wat voor acties of bewegingen we kunnen doen. Er is momenteel niet veel informatie te krijgen.

Ik vertelde een kennis dat ik het gevoel heb dat ik me zo gecontenteerd heb op alle oorlogen die gaande zijn dat ik niet naar de oorlog heb gekeken die in mij gaande is. Een belangrijke les in “The Medicine fot the Earth” werk; is zo boven zo beneden en zo binnen zo buiten. Alles wat we buiten onszelf ervaren is een weerspiegeling van onze innerlijke toestand.

Ik heb het gevoel dat ik een gebeurtenis heb meegemaakt zoals een oorlog waarbij  er een enorme hoeveelheid neerslag was wat leek op nucleair materiaal. Ik werd naar een artikel over Tsjernobyl geleid. En het artikel ging over hoe snel planten en bomen terug gegroeid zijn na de ramp

Het is heel bijzonder om naar enkele foto’s van bossen te kijken van vandaag, hoewel het land nog steeds verwoest is. Het artikel ging over hoe planten en bomen geen hulp kunnen krijgen van externe bronnen voor genezing want ze staan op een plek. Ze hebben dus alles in zich wat ze nodig hebben om te genezen terwijl ze staan. Een plant kan een stengel laten groeien die naar de zon reikt of wortels dieper de aarde in laten groeien. Allerlei innerlijke bewegingen worden gedaan om te overleven en te groeien.

Het belangrijkste is als je kijkt naar een gebied zoals Tsjernobyl, de rust die nodig is, vernieuwing en alle elementen die het gebied voeden en tot leven brengen.

Het voelt voor mij ondanks dat Covid nog steeds actief is en onze vele planetaire problemen groter worden, dat we een soort oorlog hebben meegemaakt.

En ik merk dat ik meer tijd nodig heb om dingen te doen. Ik raakte oververmoeid door zoveel te werken en zoveel andere mensen te helpen dat mijn lichaam duidelijk aangaf dat dit het moment is om te herstellen na de uitputting voordat er meer werk gedaan kan worden.

Ik heb deze boodschap van anderen zo vaak gezien op sociaal media. Velen van ons krijgen de boodschap dat dit echt de tijd is om te stoppen met zoeken naar antwoorden en oplossingen. We hebben alleen zijn en stilte nodig om dit te doen. Het is nodig om te herstellen van de vermoeidheid.

Ik ben zo blij dat ik op het noordelijk halfrond leef nu we richting de tijd gaan waar we ons kunnen samenvoegen met de fase van de natuur wat de winter is. Het is een tijd van naar binnen gaan en de zaadjes toestaan die zullen ontspringen in de lente, zich te laten voeden door de aarde en de warmte die er nu is.

En voor degene op het zuidelijk halfrond waar de lente begint zullen waarschijnlijk een andere fase van het leven ontdekken waar je je op kunt focussen. Omdat we ook tot de natuur behoren is het belangrijk dat we een worden met de seizoenen en met de maan om harmonie in onze levens te vinden.

Dit zijn wat oefeningen die mijn helpende spirit mij gaf om te focussen om een helende innerlijke tuin te creëren die gevuld is met liefde om elke uitputting of overweldiging die ik voel te helen.

Jaren geleden kreeg ik slaap problemen. Die heb ik nog steeds. Maar in die tijd stelde ik mezelf voor dat ik een grot inging waar ik sliep met een van mijn knuffel krachtdieren.  Dat werkte.  En ik voelde me veilig en beschermd. En ik absorbeerde helende energieën gedurende de nacht. Mijn helpende spirit laat me dit nu weer doen.

Mijn helpende spirit herinnerd me er aan dat alles energie is. En als ik werk aan mijn innerlijke landschap dan gebruik ik een beetje te veel vorm om de helende frequenties te krijgen die ik nodig heb. Hij zegt omdat ik zoveel van kleuren hou, ik met hun zou moeten werken omdat ze zoveel helende energieën hebben. Ik hou echt van kleuren. Sommige kleuren zijn zo prachtig dat ze me kunnen laten flauw vallen.

Hij zei me dat ik me de energie van een kleur moest voorstellen die helend voor me voelt en al mijn cellen moet vullen met dit helende licht.

Bij de laatste oefening die ik kreeg moest ik lachen. Hij zei dat ik meer moest werken met mijn Healing Your Thoughts App. Hij zei  dat ik mijn gedachten gewoon herformuleerde als ik de alarmbellen hoorde afgaan. Die gaan elke twee uur af. Maar hij zei dat ik het woord, de zegen, de zin, de foto moest lezen en de energie van de woorden, foto’s en kleuren op me in moet laten werken.  Hij zei dat ik echt met de app moest werken zoals die bedoeld was.

Journey deze maand op oefeningen die je kunnen helpen als je je energetisch oververmoeid en overweldigd voelt van wat er allemaal in je gedachten gebeurt, zodat je lichaam kan helen.

Onze gedachten gaan rare dingen doen om oplossingen te vinden om de wereld te helen die op het moment niet werkt. De aarde is goed. Maar het menselijk bewustzijn heeft het moeilijk en de verdeeldheid momenteel is zo overweldigend.

Als je oefeningen doet die ik net heb beschreven kan je de oorlog in jezelf helen.

Voor de winter/zomer wende op 21 december wil je aanmoedigen om los te laten wat ons niet langer helpt en wat ons belast. We willen echt 2023 niet ingaan vol met ballast. Het is tijd om deze oude pijnen los te laten en alles los te laten wat de goedheid van het leven niet toestaat.

De ceremonie van deze maand is een vuur ceremonie waar we samen los laten wat ons tegenhoud om het nieuwe jaar te beginnen. Zodat we klaar zijn voor nieuwe ervaringen en lessen die niet beïnvloed zijn door pijn uit het verleden of door trauma’s die we met ons meedragen.

Als je mee wilt doen met deze ceremonie klik dan op deze link: Stepping into the New Year Unburdened
https://www.youtube.com/watch?v=TBM9zlud_WA 

Omdat we buiten de tijd werken maakt het niet uit wanneer je mee doet. Er bestaat geen tijd in de onzichtbare gebieden.

In 1997 schreef ik mijn visionaire fictie “A Fall T Grace”. Ik heb het in eigen beheer uitgegeven, wat niet makkelijk was in die tijd. Het boek verkocht goed. Ik heb er nog een paar exemplaren die ik verkoop aan de distributeur New Leaf. En het staat ook op Smashwords. Het boek is goed verkocht en was een tijdje een cultklassieker onder tieners.

Hoe dan ook een doorlopend thema in het boek zijn mijn gesprekken Lao Tze over de Rivier van het leven.

En voordat deze nieuwsbrief, het Transmutatie Nieuws werd genoemd, heette het A Fall of Grace waar ik stukjes uit het boek deelde. En toen in 2000 werd de nieuwsbrief het Transmutatie Nieuws.

Als je mijn werk al een poosje volgt weet je dat de Rivier van het Leven mijn meeste gebruikte metafoor is.

Deze maand zei Isis dat ik een journey moest doen naar de Zee van het Leven. Ik heb dit nog niet zelf ervaren. Maar probeer het zelf in een journey en kijk hoe het voelt.

De volle maan is 8 december. Laten we samen onze levendige hoge frequentie spirituele licht bundelen om een kracht van goedheid en liefde in de wereld te zijn. Laten we onze transfiguratie ceremonies uitvoeren waardoor we ons licht nog dieper dan voorheen in ons voelen stromen en ook in en door onze prachtige planeet aarde.

Als je het Transmutatie Nieuws voor het eerst leest, lees dan “een menselijk web van licht creëren”. Onder het kopje Dutch ceremonies onder latest news.

Voor mij is het geweldig hoe gepassioneerd en toegewijd onze vertalers zijn om het Transmutatie nieuws te vertalen voor mensen die geen Engels lezen. Het is een hoop werk en sommige vertalers zijn gestopt en sommige vertalen al bijna 20 jaar de nieuwsbrief.

We zijn opzoek naar iemand die Veronika Kucharska wil helpen om de nieuwsbrief in het Tsjechisch te vertalen. Als je wilt helpen neem dan contact op via info@sandraingerman.com

En natuurlijk hebben we Sylvia Edwards mijn lieve vriendin die met mij en de vertalers werkt zodat jullie elke maand de nieuwsbrief ontvangen.

Het is echt vrijwilligerswerk die met liefde gedaan wordt en alsjeblieft stuur samen met mij de vertalers en hun familie zegeningen voor goede gezondheid en overvloed van al goede dingen.

Dit zijn onze vertalers. Laten we ze samen in hun goddelijke licht zien terwijl we ze bedanken.

Vertalers en Webmaster in 2022:

Sylvia Edwards – onze geweldige  webmaster
Veronika Kucharská – Tsjechisch 
Petr Němčanský. – Tsjechisch 
Sabine Menon – Frans
Catherine Meyer –  Frans
Barbara Gramlich  – Duits
Astrid Johnen  – Duits
Flavia Cavallaro – Italiaans
Nello Ceccon – Italiaans
Miha Masuda – Japans 
Ai Suzuki – Japans
Els de Graaff – Nederlands
Sandra Koning – Nederlands
Sofia Frazoa – Portuguees
Tatiana Starikova – Russisch
Ines Fermoso  – Spaans
Lena Anderheim – Zweeds
Simin Uysal – Turks

En ik wil iedereen bedanken die het Transmutatie Nieuws leest en er door geïnspireerd is en die het diep in zich opnemen om een wezen van licht en liefde in de wereld te zijn en/of het delen met andere mensen.

Ik wens jullie en jullie families samen met onze wereldwijde gemeenschap  een mooie zonnewende.

Ik zie jullie in het Nieuwe Jaar.

Announcements:

I am feeling a bit schizophrenic about my schedule and life. I do need to time to regenerate. At the same time, I seem to be actively searching out a center for teaching a Two-Year Training in Advanced Healing.

For now  if you want to go further with your work please work with one of the teachers I trained listed on www.shamanicteachers.com. They teach all the courses I teach as well as some of their own.

I am simply taking a break to regenerate. I have not taken time off to do this in 40 years!! It is very hard for me as my workshops are large and I am not sure how to do in person workshops with the Covid moving around so much. I know many teachers are teaching in person. I have not received a green light to yet. But I am missing teaching in person workshops so I will figure something out. I see myself teaching in 2024.

You can get amazing training so you can work in the world with clients and potentially be listed on my website www.shamanicteachers.com. But you need to be flexible about working with someone other than me.

The Healing Your Thoughts app is officially out, and you can purchase it on the Apple App Store or Google Play Store. I am getting fabulous feedback! I have been using the original app Transmutation since 2004 and now the updated app Healing Your Thoughts and it is something I count on to change my mood as I asked to be notified every two hours to stop and reflect on what I am thinking about and transmute any negativity I am focusing on. There is a one time fee of $1.99 and there is no sign in It is as simple as apps come!

There are teachers on www.shamanicteachers.com who are teaching in person trainings, online advanced shamanic healing methods trainings with really small groups so everyone can be observed in their work, and there are hybrid courses of a mixture of online and person trainings. Due to the intimate size of the group participants are getting some of the best shamanic healing than have seen in past workshops.

I still have Evergreen Courses that are already recorded on Journeying and other topics. Check out my Training page for further information. And you have all received my dedicated email that all my Shift Network courses are now all digital and can bought by you to learn from at any time. “The Dark Night of the Soul” is such a powerful course and has great tools to get you through challenging times.

And “Healing with Spiritual Light” produced by Sounds True is a course that brings me the most feedback and how much it has changed people’s lives and ability to move with grace during these times. Sounds True keeps the cost really low for online classes.  SOUNDS TRUE SELLS THIS COURSE FOR $97!

And the Shift Network has a similar course I taught titled “Spiritual Immunity”. This course brought in thousands of participants who gained so much help. You will find this listed under my digital courses in The Training Page on the course homepage.

There is a fabulous course on working with Nature which is one of my favorites “Shamanic Journeying with the Spirits of Nature”.

On www.shamanicteachers.com you can find shamanic practitioners from all over the world who trained with me who are doing remote healings right now. And many are working with people in person. And I have been training brilliant teachers since 2004, and you can find online workshops and in person workshops by visiting the website.

Please check out my books and audio programs. I have received such great feedback, and they include information and exercises I teach in my workshops. All my books sell well. But if you haven’t check out Walking in Light and The Book of Ceremony. You might be missing some valuable shamanic tools and practices you can use in your life to receive guidance, healing, and to honor all the transitions and changes in life.

And don’t forget to visit our Shamans are Gardeners of Energy Facebook page to post inspirational stories and images and also to be uplifted by what our community is sharing. To join the Facebook group Shamans Are Gardeners of Energy, go to: https://www.facebook.com/groups/991720834662313. The password is “Transfiguration”. I am back on this FB page. I had to leave FB for awhile just for a rest. But I began participating again.

And of course Renee Baribeau and I have a popular podcast called the Shamans Cave. People love it!! I love doing the podcast with Renee!  Join us! Subscribe on ShamansTV.com. And subscribe on You Tube! Our show had completely taken off on You Tube, Buzz Feed, and Apple. We are getting the most amazing feedback on our podcast! I can’t believe the emails we are getting. People so appreciate our wisdom, humor, experience especially during these times.

And if you have a topic you wish for us to address you can email shamanscave@gmail.com. I will receive your email and the topic is appropriate Renee and I will discuss it.

Recently I was on Dr. Tassel Faith’s show Metamorphosis: Experience A Quantum Leap. Tassel is a lovely practitioner and teacher. I really enjoyed doing the interview with her. Here is the link is you would like to listen https://youtu.be/IL3_SEr1CRg

Join us at the Gathering of the Shamans, ONLINE, December 2-4, 2022- with Alberto Villoldo, PhD,, myself, don Jose Ruiz, HeatherAsh Amara, Linda Star Wolf, and many more! Visit this link to learn more and to register today. Last year this was really a stellar event and I know it will be this year too.

 https://insighteventsusa.com/gathering-of-the-shamans-online-2022/ref/22/

FREE 3-part SHAMANIC COURSE: “Awaken to your Shamanic Path” – with Roel Crabbe 

I have known Roel since 2004, and his work is powerful and speaks to your soul.  

He has just released a Free 3-part Online training: “Awaken to your Shamanic Path”, as an introduction series to his Shamanic Journey Course that he will be teaching live only once at the beginning of December.

These are 3 free 1-hour long sessions, focusing on Shamanic Empowerment, Shamanic Guidance and Shamanic healing. You can access the 3 sessions right away. 

> Free access here: https://courses.roelcrabbe.com/awaken-to-your-shamanic-path-7

Years ago I had the amazing opportunity to spend time with John Lockley. His story of his journey to be initiated into shamanism is one of the more powerful stories I have read. He teaches about the true power of unconditional love. John is from South Africa and leads trips there and to Botswana. And I have heard from my students who joined John on one of his adventures how amazing it was. John does some powerful healing work too.

Dreams & Tracking Retreats in the Kalahari Desert in 2023 with African Shaman John Lockley

A vision Quest & Masterclass in African Shamanic Medicine

This retreat is a combination of ‘Dreams’, (inner tracking) working with ancestors, dreamtime & ceremony; and (outer) ‘Tracking’, working with animal communication, interspecies dialogue and the language of birds. 

For More info + Booking: https://bit.ly/3gAGon2 Or visit www.johnlockley.com.

In 7 Keys to Navigate the Sea of Consciousness & Accelerate Your Innate Mediumship Skills with celebrated medium Suzanne Giesemann, you’ll build confidence in your mediumship skills with the power of an evidence-based system — and discover how it can help you communicate with deceased spirits and loved ones in order to navigate grief, gain closure, and rekindle a sense of peace… for yourself and others.

Register here: https://shiftnetwork.isrefer.com/go/7kSI/ingerman/

How Do We Awaken from the Trance of Separation? Remember our Spiritual Identity? See All Beings as One?

In this groundbreaking book—Unity Begins Within: Spiritual Healing Meets the Four-Petaled Flower—Annie Fuller unites Spiritual Healing with the Four-Petaled Flower of Teotihuacan, Mexico, and envisions a new form of Medicine Wheel. This blend of Spiritual Healing with memoir, stories, experiential opportunities, and art creates the food spiritual seekers are hungry for—nourishment that dissolves the lens of separation and reveals Unity, which was there all along.

www.fullcirclespiritualhealing.com

Copyright 2022 Sandra Ingerman. All rights reserved.

Transmutation News – December 2022 – Russian

Transmutation News декабрь 2022

Я обнаружила, что изо всех сил пытаюсь подобрать подходящие слова, когда пишу и веду свои занятия. Когда я иду в путешествие, мой дух говорит мне, что сейчас время регенерации и исцеления последствий того, что произошло во всем мире из-за пандемии. Конечно, проблемы, стоящие сейчас перед нами и планетой, огромны. И, конечно же, Covid все еще здесь.

Но когда я путешествую, мои духи-помощники говорят мне, что пришло время ожидания. Ибо информация о том, какие действия и движения предпринять, пока просто не известна. Сейчас не так много информации, которую можно было бы получить.

Я поделилась со своими близкими, что почувствовала, что я так сильно сосредотачиваюсь на всех происходящих войнах, что не замечаю на войну, происходящую внутри меня. Ибо ключевое учение «Медицины для Земли» работает как наверху, так и внизу, как внутри, так и снаружи. Все, что мы переживаем вне себя, является отражением нашего внутреннего состояния.

Я чувствую, что пережила какое-то событие, похожее на войну, когда выпало огромное количество радиоактивных осадков почти как ядерный материал. Мне попалась статья о Чернобыле. А в статье рассказывалось, как быстро после катастрофы отросли растения и деревья. Смотреть на некоторые фотографии лесов сегодня, хотя земля все еще опустошена, довольно необычно. В статье рассказывалось, как растения и деревья не могут получить помощь из внешних источников для исцеления, поскольку они стоят на одном месте. Так что внутри у них есть все, что нужно для исцеления, пока они растут. Растение может отрастить более длинный стебель, тянущийся к солнцу, или пустить корни глубже в землю. Все виды внутренних движений совершаются, чтобы выжить и процветать.

Ключевым моментом при взгляде на такую местность, как Чернобыль, является потребность в отдыхе, восстановлении и во всех элементах, которые ее питают и возвращают к жизни.

Я чувствую, что, хотя Covid все еще здесь, а наши многочисленные планетарные проблемы становятся все более разрушительными, мы пережили своего рода войну.

И я обнаружила, что мне нужно больше времени для всего. Я была перегружена работой и помогла такому большому количеству людей, что мое тело проводит черту на песке и говорит, что пришло время восстановиться после истощения, прежде чем можно будет продолжать какую-либо работу.

Я много раз читала такое же сообщение от других практиков в социальных сетях. Многие из нас используют это время, чтобы прекратить искать ответы и решения. Для этого нам нужно немного уединения и тишины. Мы должны исцелить любое истощение.

Я счастлива жить в Северном полушарии прямо сейчас, когда мы движемся вглубь себя, когда мы можем слиться с фазой природы, и сейчас здесь зима. Это время пройти вглубь, и позволить семенам, которые прорастут весной, напитаться землей и теплом за время зимы.

А те из вас, кто живет в Южном полушарии и приближается к весне, могут открыть для себя другую фазу жизни, на которой вы, возможно, сосредоточились. Поскольку мы все являемся живой природой, мы должны стать едиными с фазами времен года и луны, чтобы обрести гармонию в своей жизни.

Вот несколько упражнений, которые мой дух-хранитель дал мне, чтобы я продолжала создавать исцеляющий внутренний ландшафт, наполненный любовью, чтобы исцелить любое истощение или подавленность, которые я ощущаю:

Много лет назад у меня начались проблемы со сном. И они есть до сих пор. Но в то время я представляла, как спускаюсь в пещеру и сплю с одним из моих любимых животных силы. Это сработало. И я чувствовала себя в безопасности. И всю ночь я впитывала их исцеляющую энергию. Мой дух-хранитель сейчас заставил меня сделать это снова.

Мой дух-хранитель напомнил мне, что все есть энергия. И когда я работаю над своим внутренним ландшафтом, я использую слишком много формы, чтобы получить нужные мне исцеляющие частоты. Он сказал, что, поскольку я так сильно люблю цвета, я должна работать с ними, потому что у них так много целительной энергии, которой можно поделиться. Я действительно люблю цвета. Некоторые цвета слишком красивы и могут заставить меня упасть в обморок.

Он посоветовал мне представить, как энергия того цвета, который кажется мне исцеляющим, наполняет все мои клетки своим светом.

Тогда я даже засмеялась над этим последним инструментом, который дал мне мой дух-хранитель. Он посоветовал мне больше работать с моим приложением Healing Your Thoughts. Он сказал, что я просто переосмысливаю свои мысли, когда каждые два часа слышу сигнал тревоги. Но он сказал, что мне нужно прочитать слово, благословение, фразу, фотографию и впитать энергию слов, изображений и цветов. Он сказал, что мне действительно нужно работать с приложением так, как оно было задумано.

В этом месяце вы можете познакомиться с некоторыми инструментами, которые могут помочь вам, если вы чувствуете себя истощенными или энергетически перегруженными из-за всего, что происходит в вашем уме, чтобы ваше тело могло исцелиться.

Наш разум немного выходит из-под контроля, пытаясь найти решения, чтобы исцелить мир, который сейчас не работает. Земля в порядке. Но человеческое сознание борется, и прямо сейчас разделение абсолютно подавляющее.

Если вы будете работать с практиками, которые я только что описала, вы сможете исцелить внутреннюю войну внутри себя.

К зимнему/летнему солнцестоянию 21 декабря я хотела бы призвать всех нас отпустить то, что не служит нам и обременяет нас. Мы действительно не хотим входить в 2023 год, наполненный бременем. Пришло время отпустить эти старые обиды и отбросить все, что не позволяет жить благополучно.

Для церемонии этого месяца мы вместе проведем огненную церемонию, чтобы отпустить то, что мешает нам идти в Новом году, готовые к новым впечатлениям и урокам, на которые не повлияли какие-либо прошлые обиды или травмы, которые мы несем.

Если вы хотите присоединиться к этой церемонии, вы можете нажать на эту ссылку: Шагнуть в Новый год без бремени.

https://www.youtube.com/watch?v=TBM9zlud_WA

Поскольку мы работаем вне времени, не имеет значения, когда вы присоединитесь к нам. В невидимых мирах времени нет.

В 1997 году я написала свой фантастический рассказ «Падение к благодати». Я опубликовала его самостоятельно, что было не так-то просто сделать в то время. Книга хорошо продавалась. У меня все еще есть экземпляры, которые я продаю дистрибьютору New Leaf. И это также на Smashwords. Книга хорошо продавалась и какое-то время была культовой классикой среди подростков.

Так или иначе, продолжающейся темой книги являются мои беседы с Лао-Цзы о Реке Жизни.

И до того, как эта колонка была названа «Новости трансмутации», она называлась «Падение к благодати», где я делился выдержками из книги. А затем в 2000 году рубрика стала «Новости трансмутации».

Если вы некоторое время следили за моей работой, то знаете, что Река Жизни — самая распространенная метафора, которую я использую.

В этом месяце Исида сказала мне отправиться в путешествие, чтобы искупаться в Море Жизни. Я еще не испытала этого на себе. Но попробуйте сами в путешествии и посмотрите, каково это.

Полнолуние произойдет 8 декабря. Давайте все объединим наш яркий высокочастотный духовный свет, чтобы стать силой добра и любви в мире. Давайте проведем наши церемонии преображения, позволив себе почувствовать, как наш свет еще глубже, чем раньше, течет внутри нас, а также внутри и по всей нашей прекрасной планете Земля.

Если вы новый читатель Transmutation News, пожалуйста, прочитайте «Создание человеческой сети света» на нашей домашней странице.

Меня поражает, насколько страстно и преданно наши переводчики доносят Transmutation News людям в их странах до людей, не говорящих по-английски. Это большая работа,  некоторые переводчики покинули команду, а некоторые занимаются переводами уже почти 20 лет.

Мы ищем человека, который поможет Веронике Кухарской перевести информационный бюллетень на чешский язык. Если вы хотите помочь, пожалуйста, свяжитесь с info@sandraingerman.com

И, конечно же, у нас есть Сильвия Эдвардс, моя самая дорогая подруга, которая тесно сотрудничает со мной и переводчиками, чтобы каждый месяц приносить вам новости трансмутации.

Это настоящий акт любви, и, пожалуйста, присоединяйтесь ко мне, чтобы послать нашим переводчикам и их семьям благословения на крепкое здоровье и изобилие всего хорошего.

Вот наши переводчики. Присоединяйтесь ко мне, чтобы увидеть их всех в их божественном свете, когда мы выражаем им нашу благодарность.

Переводчики, участвовавшие в 2022 году, и веб-мастера:

Сильвия Эдвардс — наш замечательный веб-мастер
Вероника Кухарска – чешский язык
Петр Немчанский – чешский язык
Сабина Менон – французский язык
Кэтрин Мейер – французский язык
Барбара Грамлих – немецкий язык
Астрид Йонен – немецкий язык
Флавия Кавалларо – итальянский язык
Нелло Чеккон – итальянский язык
Миха Масуда – японский язык
Ай Судзуки – японский язык
Эльс-де-Грааф – голландский язык
Сандра Конинг – голландский язык
София Фразоа – португальский язык
Татьяна Старикова – русский язык
Инес Фермосо – испанский язык
Лена Андерхейм – шведский язык
Симин Уйсал – турецкий язык

И я хочу поблагодарить всех вас, кто читал «Transmutation News» и был вдохновлен ими, и либо принимаете это глубоко внутри себя, чтобы быть присутствием света и любви в мире, либо делитесь работой с другими.

Я присоединяюсь к нашему глобальному сообществу, чтобы пожелать вам и вашей семье прекрасного солнцестояния!!

Увидимся в новом году!!!

Объявления:

Я чувствую себя слегка сумасшедшей из-за своего графика и образа жизни. Мне нужно время, чтобы восстановиться. В то же время я, похоже, активно ищу центр для проведения двухгодичного обучения продвинутому целительству.

На данный момент, если вы хотите пойти дальше в своей работе, пожалуйста, поработайте с одним из учителей, которых я обучала, перечисленных на www.shamanicteachers.com . Они преподают все курсы, которые я преподаю, а также некоторые из своих собственных.

Я просто беру перерыв, чтобы восстановиться. Я не брала отпуск в течение 40 лет!! Мне очень тяжело, так как мои семинары большие, и я не знаю, как проводить личные семинары, когда Covid так быстро перемещается. Я знаю, что многие учителя преподают лично. Я еще не получила зеленый свет. Но мне не хватает личных семинаров, поэтому я что-нибудь придумаю. Я вижу себя преподавателем в 2024 году.

Вы можете пройти отличное обучение, чтобы работать с клиентами по всему миру и, возможно, быть в списке на моем веб-сайте www.shamanicteachers.com . Но вам нужно быть гибкими в работе с кем-то еще, кроме меня.

Приложение Healing Your Thoughts официально выпущено, и вы можете приобрести его в Apple App Store или Google Play Store. Я получаю потрясающие отзывы! Я использую оригинальное приложение Transmutation с 2004 года, а теперь обновленное приложение Healing Your Thoughts, и это то, на что я рассчитываю, чтобы изменить свое настроение, поскольку я настроила уведомления на каждые два часа, чтобы остановиться и подумать о том, о чем я думаю, и трансмутировать любой негатив, на котором я сосредотачиваюсь. Существует единовременная плата в размере 1,99 доллара США, и нет пароля на вход в систему. Это так же просто, как и приложения!

На сайте www.shamanicteachers.com  есть учителя, которые проводят очные тренинги, онлайн-тренинги по продвинутым шаманским методам исцеления с очень небольшими группами, чтобы каждый мог наблюдать за их работой, а также есть гибридные курсы, сочетающие онлайн-тренинги и персональные тренинги. Из-за небольшого размера группы участники получают лучшее шаманское исцеление, чем на прошлых семинарах.

У меня все еще есть курсы Evergreen, которые уже записаны по путешествиям и другим темам. Посетите мою страницу обучения для получения дополнительной информации. И вы все получили мое специальное электронное письмо о том, что все мои курсы Shift Network теперь полностью цифровые, и вы можете купить их для обучения в любое время. «Темная ночь души» — это очень мощный курс, в котором есть отличные инструменты, которые помогут вам пережить трудные времена.

А курс «Исцеление духовным светом», подготовленный Sounds True, — это курс, который приносит мне больше всего отзывов и показывает, насколько он изменил жизнь людей и их способность двигаться с изяществом в те времена. Sounds True снижает стоимость онлайн-классов. ЭТОТ КУРС Sounds True ПРОДАЕТСЯ ЗА 97 ДОЛЛАРОВ США!

И в Shift Network есть аналогичный курс, который я вела, под названием «Духовный иммунитет». Этот курс собрал тысячи участников, которые получили очень много помощи. Вы найдете его в списке моих цифровых курсов на странице обучения на главной странице курса.

Есть замечательный курс по работе с природой, один из моих любимых «Шаманские путешествия с духами природы».

На сайте www.shamanicteachers.com  вы можете найти шаманов-практиков со всего мира, которые обучались у меня и прямо сейчас занимаются дистанционным исцелением. И многие работают с людьми лично. И я готовлю блестящих учителей с 2004 года, и вы можете найти онлайн-семинары и очные семинары, посетив веб-сайт.

Пожалуйста, ознакомьтесь с моими книгами и аудиопрограммами. Я получила такие замечательные отзывы, и они включают в себя информацию и упражнения, которые я преподаю на своих семинарах. Все мои книги хорошо продаются. Но если вы еще не посмотрели «Хождение в свете» и «Книгу церемоний». Возможно, вам не хватает некоторых ценных шаманских инструментов и практик, которые вы можете использовать в своей жизни, чтобы получить руководство, исцеление и почтить все переходы и изменения в жизни.

И не забудьте посетить нашу страницу «Шаманы — садовники энергии» в Facebook, чтобы публиковать вдохновляющие истории и изображения, а также получать вдохновение от того, чем делится наше сообщество. Чтобы присоединиться к группе Facebook «Шаманы — садовники энергии», перейдите по ссылке: https://www.facebook.com/groups/991720834662313 . Пароль «Transfiguration». Я снова присутствую на этой странице в ФБ. Мне пришлось покинуть FB на некоторое время, чтобы отдохнуть. Но я снова начала публиковать свои посты.

И, конечно же, у нас с Рене Барибо есть популярный подкаст под названием «Пещера шаманов». Людям нравится!! Мне нравится делать подкаст с Рене! Присоединяйтесь к нам! Подпишитесь на ShamansTV.com. И подписывайтесь на You Tube! Наше шоу стало популярным на You Tube, Buzz Feed и Apple. Мы получаем самые удивительные отзывы о нем! Я не могу поверить во все то, что нам пишут в электронных письмах, которые мы получаем. Люди очень ценят нашу мудрость, юмор, опыт, особенно в эти времена.

И если у вас есть тема, которую вы хотите, чтобы мы рассмотрели, вы можете написать по адресу shamanscave@gmail.com . Я получу ваше письмо, и если тема будет подходящей, мы с Рене обсудим ее.

Недавно я была на шоу доктора Тассел Фейт «Метаморфозы: опыт квантового скачка». Тассель прекрасный практик и преподаватель. Мне очень понравилось это интервью. Вот ссылка, по которой вы сможете послушать материал https://youtu.be/IL3_SEr1CRg

Присоединяйтесь к нам на Собрании шаманов, ОНЛАЙН, 2–4 декабря 2022 г., с Альберто Виллольдо, доктором философии, мной, доном Хосе Руисом, Хизер Эш Амара, Линдой Стар Вульф и многими другими! Перейдите по этой ссылке, чтобы узнать больше и зарегистрироваться сегодня. В прошлом году это было действительно звездное событие, и я знаю, что оно будет и в этом году.

 https://insighteventsusa.com/gathering-of-the-shamans-online-2022/ref/22/

БЕСПЛАТНЫЙ ШАМАНСКИЙ КУРС, состоящий из 3 частей: «Пробудитесь к своему шаманскому пути» – с Роэлем Крэббом

Я знаю Роэля с 2004 года, и его работа очень сильна и говорит напрямую с вашей душой.

Он только что выпустил бесплатный онлайн-тренинг, состоящий из 3 частей: «Пробудитесь к своему шаманскому пути» в качестве вводной серии к своему курсу «Шаманское путешествие», который он будет преподавать в прямом эфире только один раз в начале декабря.

Это 3 бесплатных часовых сеанса, посвященных шаманскому пути обретения своей силы, шаманскому руководству и шаманскому исцелению. Вы можете получить доступ к 3 сеансам сразу.

> Бесплатный доступ здесь: https://courses.roelcrabbe.com/wake-to-your-shamanic-path-7

Много лет назад у меня была удивительная возможность провести время с Джоном Локли. Его история о его путешествии для посвящения в шаманизм — одна из самых сильных историй, которые я читала. Он учит об истинной силе безусловной любви. Джон из Южной Африки и проводит поездки туда и в Ботсвану. И я слышала от своих учеников, которые присоединились к Джону в одном из его приключений, насколько это было потрясающе. Джон также проделывает мощную исцеляющую работу.

Ретриты Dreams & Tracking в пустыне Калахари в 2023 году с африканским шаманом Джоном Локли

Видение Квест и мастер-класс по африканской шаманской медицине

Этот ретрит представляет собой комбинацию «Снов» (внутреннего отслеживания), работы с предками, сна и церемонии; и (внешний) «Выслеживание», работа с общением животных, межвидовым диалогом и языком птиц.

Для получения дополнительной информации и бронирования: https://bit.ly/3gAGon2  Или посетите сайт www.johnlockley.com .

В книге «7 ключей к навигации по морю сознания и ускорению ваших врожденных навыков медиума» со знаменитым медиумом Сюзанной Гиземанн вы укрепите уверенность в своих навыках медиума с помощью системы, основанной на доказательствах, и узнаете, как она может помочь вам общаться с духами умерших близких, чтобы справиться с горем, обрести завершенность и возродить чувство покоя… для себя и других.

Зарегистрируйтесь здесь: https://shiftnetwork.isrefer.com/go/7kSI/ingerman/

Как пробуждаться от транса разлуки? Помните нашу духовную идентичность? Видеть все существа как одно?

В этой новаторской книге «Единство начинается внутри: духовное исцеление встречается с четырехлепестковым цветком» Энни Фуллер объединяет духовное исцеление с четырехлепестковым цветком из Теотиуакана, Мексика, и представляет новую форму Колеса Исцеления. Эта смесь духовного исцеления с мемуарами, историями, возможностями опыта и искусством создает пищу, которой жаждут духовные искатели, — пищу, которая растворяет линзу разделения и открывает Единство, которое было там все это время.

www.fullcirclespiritualhealing.com

Copyright 2022 Сандра Ингерман. Все права защищены.

Transmutation News – December 2022 – German

Transmutationsnachrichten Dezember 2022

Ich habe festgestellt, dass ich darum kämpfe, viele Worte zu finden, die ich heute schreibe und unterrichte. Wenn ich eine Reise mache, sagen mir meine Geister, dass dies eine Zeit für Erholung und Heilung ist, nachdem so viel in der Welt durch die Pandemie passiert ist. Natürlich sind die Angelegenheiten, die uns und den Planeten betreffen, beeindruckend. Und natürlich ist Covid immer noch hier.

Aber wenn ich reise, sagen mir meine Geister, dass nun eine Zeit des Wartens ist. Denn die Informationen, welche Taten und Bewegungen anstehen, sind einfach noch nicht bekannt. Im Moment gibt es nicht viele Informationen.

Ich habe einer Bekannten erzählt, dass ich das Gefühl habe, ich habe mich so sehr auf all die Kriege fokussiert, die gerade im Gange sind, dass ich nicht auf den Krieg geachtet habe, der gerade in mir stattfindet. Denn eine Hauptlehre in der Arbeit mit „Heilung für Mutter Erde“ besteht in dem Gesetz, wie oben so unten, wie innen so außen. Alles, was wir im Außen erfahren, ist eine Spiegelung unseres inneren Zustandes.

Ich habe das Gefühl, als sei ich durch ein Ereignis, wie das eines Krieges gegangen, bei dem es einen enormen Niederschlag gab, wie nukleares Material. Ich wurde zu einem Artikel über Tschernobyl geführt. In dem Artikel wurde beschrieben, wie schnell sich  Pflanzen und Bäume nach der Katastrophe erholten. Wenn man sich einige Photos vom Wald heute anschaut, obwohl das Land noch verwüstet ist, ist das ziemlich außergewöhnlich. Im Artikel wird beschrieben, wie Pflanzen und Bäume keine Hilfe zur Heilung von außen erhalten können, da sie an einem Platz stehen. Also tragen sie alles in sich für Heilung, da wo sie stehen. Eine Pflanze kann ihren Stamm länger Richtung Sonne, und Wurzeln tiefer in die Erde wachsen lassen. Alle Arten von innerer Bewegung werden vollzogen, um zu überleben und zu gedeihen.

Der Schlüssel, eine Gegend wie Tschernobyl zu betrachten, liegt in der Notwendigkeit von Ruhe, Erholung und all den Elementen, sie zu nähren und zum Leben zu erwecken.

Ich habe das Gefühl, obwohl Covid noch immer präsent ist, und unsere vielfältigen planetaren Herausforderungen einfach weiter zerstörerisch wachsen, dass wir durch eine Art Krieg gegangen sind.

Und ich finde, ich brauche für alles mehr Zeit. Die Arbeit und Hilfe für so viele hat mich überwältigt, so dass mein Körper eine Linie in den Sand gezeichnet hat und mir sagte, jetzt ist es Zeit zu regenerieren nach der Erschöpfung, bevor irgend eine weitere Arbeit gemacht werden kann.

Durch die sozialen Medien habe ich jetzt die selbe Botschaft von so vielen anderen gelesen.Viele von uns erhalten die Botschaft, jetzt ist es wirklich an der Zeit, nicht mehr nach Antworten und Lösungen zu suchen. Wir brauchen Einsamkeit und Stille das zu tun. Wir müssen jede Erschöpfung heilen.

Im Moment freue ich mich darüber, dass ich in der nördlichen Hemisphäre lebe, wo wir uns in eine Zeit hinein bewegen, in der wir uns mit der Winterphase der Natur verschmelzen können. Es ist Zeit hinein zu gehen, um den Samen zu erlauben, die im Frühling keimen werden, sich in dieser Zeit durch die Erde und die Wärme zu nähren.

Und all Jene in der südlichen Hemisphäre, die sich in den Frühling hinein bewegen, vielleicht entdecken Sie eine andere Phase des Lebens, auf die Sie sich fokussieren möchten. Da wir Natur sind, müssen wir eins werden mit den Phasen der Jahreszeiten und dem Mond, um Harmonie in unserem Leben zu finden.

Hier sind ein paar Übungen, die mir mein Geistführer gegeben hat, weiterhin darauf fokussierend, eine heilende innere Landschaft zu kreieren, die mit Liebe gefüllt ist, um jedwede Erschöpfung oder Überwältigung, die ich fühle, zu heilen:

Vor vielen Jahren habe ich Schlafstörungen bekommen. Das ist immer noch so. Damals habe ich mir vorgestellt, ich gehe hinunter in eine Höhle und schlafe dort bei einem meiner kuscheligen Krafttiere. Das hat geholfen. Und ich fühlte mich aufgehoben und sicher. Und ich nahm die ganze Nacht Heilenergie auf. Mein Geistführer hat mich angewiesen, dies nun wieder zu tun.

Mein Geistführer hat mich daran erinnert, das alles Energie ist. Und wenn ich an meiner inneren Landschaft arbeite, nutze ich ein bisschen zu viel Form, um die Heilenergien zu bekommen, die ich brauche. Er sagte mir, da ich Farben so sehr liebe, sollte ich mit ihnen arbeiten, da sie so viel Heilenergie zum Teilen haben. Ich liebe Farben wirklich. Manche Farben sind einfach zu schön und lassen mich ohnmächtig werden.

Er sagte, ich solle mir die Energie einer Farbe vorstellen, die sich für mich heilend anfühle, um alle meine Zellen mit ihrem heilenden Licht zu füllen.

Über das letzte Werkzeug, das mein Geistführer mir empfahl, musste ich lachen. Er empfahl mir, mehr mit meiner „Healing Your Thoughts App“ (Heile deine Gedanken App) zu arbeiten. Er teilte mir mit, dass ich einfach meine Gedanken neu formulieren solle, sobald ich die Warnglocke alle zwei Stunden höre. Aber er sagte, ich müsse das Wort, den Segen, den Ausdruck und das Photo lesen und die Energie des Wortes, der Bilder und Farben in mich aufnehmen. Er sagte, ich müsse wirklich mit der App arbeiten, wie sie gemeint war.

In diesem Monat reisen Sie zu Werkzeugen, die Ihnen helfen können, falls Sie sich erschöpft oder energetisch überwältigt fühlen von all den Zuständen in Ihrem Geist (mind), so dass Ihr Körper heilen kann.

Wir verlieren ein wenig die Kontrolle über unseren Verstand, bei dem Versuch, Lösungen zu finden, um eine Welt zu heilen, die gerade nicht gut arbeitet. Der Erde geht es gut. Aber das menschliche Bewusstsein kämpft, und im Moment ist die Spaltung so überwältigend.

Wenn Sie mit Praktiken arbeiten, wie ich sie gerade beschrieben habe, können Sie den inneren Krieg heilen.

Für die Winter/Sommer Sonnenwende am 21. Dezember  möchte ich uns ermutigen, das loszulassen, was uns nicht länger dient oder uns belastet. Wir wollen nicht wirklich in das Jahr 2023 treten, von Bürden erdrückt. Es ist Zeit, die alten Verletzungen loszulassen und das abzustreifen, was die Güte des Lebens nicht gestattet.

Für die Zeremonie dieses Monats machen wir zusammen eine Feuerzeremonie, um das loszulassen, was uns daran hindert, in das Neue Jahr zu treten, bereit für neue Erfahrungen und Lektionen, die nicht von vergangenen Verletzungen und Traumata beeinträchtigt sind, die wir tragen.

Wenn Sie gerne an dieser Zeremonie teilnehmen möchten, dann klicken Sie auf diesen Link: Unbelastet in das Neue Jahr treten

https://www.youtube.com/watch?v=TBM9zlud_WA 

Da wir außerhalb der Zeit arbeiten, ist es unwichtig, wann Sie teilnehmen. Es existiert keine Zeit in den unsichtbaren Reichen.

1997 habe ich meine visionäre Fiktion „Heimkehr ins Leben“ (A Fall To Grace) geschrieben. Ich habe sie selbst verlegt, was zu der Zeit nicht einfach war. Das Buch hat sich gut verkauft. Ich habe immer noch Exemplare hier, die ich dem Verteiler  New Leaf verkaufe. Und man kann es auch auf Smashwords bekommen. Das Buch hat sich gut verkauft und war eine Weile ein Kultklassiker unter Jugendlichen.

Nun, ein durchgehendes Thema im Buch sind meine Gespräche mit Laotse über den Fluss des Lebens.

Und bevor diese Kolumne „ The Transmutation News“ (Transmutationsnachrichten)  genannt wurde, hieß sie „A Fall To Grace“ (Heimkehr ins Leben), in der ich Auszüge aus diesem Buch teilte. Im Jahr 2000 wurde dann aus dieser Kolumne die Transmutationsnachrichten.

Wenn Sie meine Arbeit eine Weile verfolgt haben, dann wissen Sie, dass „Der Fluss des Lebens“ die am häufigsten gebrauchte Metapher von mir ist.

Diesen Monat teilte mir Isis mit, eine Reise zum Meer des Lebens zu machen, um darin zu schwimmen. Ich habe dies noch nicht selbst erfahren. Aber versuchen Sie es für sich selbst in einer Reise, und schauen Sie, wie es sich anfühlt.

Der Vollmond ist am 8. Dezember. Lassen Sie uns gemeinsam unsere lebendige hohe Frequenz verbinden, um eine Macht der Güte und Liebe in der Welt zu sein. Lassen Sie uns unsere Transfigurationszeremonien durchführen, in denen wir uns erlauben, unser Licht noch tiefer als zuvor zu fühlen, wie es in uns, und auch durch unseren ganzen, wunderschönen Planeten Erde fließt.

Wenn Sie ein neuer Leser der Transmutationsnachrichten sind, dann besuchen Sie folgende Webseite: https://www.sandraingerman.com/transmutation-news/german/creating-a-human-web-of-light-german/ , wo Sie sich über Anweisungen für unsere monatliche Zeremonie informieren können.

Es berührt mich immer wieder, mit welcher Leidenschaft und Hingabe unsere ÜbersetzerInnen die Transformationsnachrichten zu den Menschen in ihren Ländern bringen, die kein Englisch verstehen. Es ist viel Arbeit, und einige ÜbersetzerInnen sind gegangen, und einige übersetzen schon fast 20 Jahre lang.

Wir suchen noch jemanden, der Veronika Kucharská helfen kann, die Transmutationsnachrichten ins Tschechische zu übersetzen. Wenn Sie gerne helfen möchten, dann nehmen Sie Kontakt auf zu info@sandraingerman.com.

Und natürlich gibt es da Sylvia Edwards, die meine liebste Freundin ist, die eng mit mir und den ÜbersetzerInnen arbeitet, um Ihnen die Transmutationsnachrichten jeden Monat zu bringen. Das ist ein wahrer Akt der Liebe, also senden Sie mit mir zusammen den ÜbersetzerInnen und ihren Familien ganz viel Segen für gute Gesundheit, und die Fülle in allen guten Dingen.

Hier sind unsere ÜbersetzerInnen. Wir wollen sie alle in ihrem Göttlichen Licht sehen, indem wir ihnen unsere Dankbarkeit ausdrücken.

ÜbersetzerInnen, die 2022 beigetragen haben und der Webmaster:

Sylvia Edward – unsere wunderbare WebmasterIn
Veronika Kucharská – Tschechisch
Petr Némcanský – Tschechisch
Sabine Menon – Französisch
Catherine Meyer – Französisch
Barbara Gramlich – Deutsch
Astrid Johnen – Deutsch
Flavia Cavallaro – Italienisch
Nello Ceccon – Italienisch
Miha Masuda – Japanisch
Ai Suzuki – Japanisch
Els de Graeff – Niederländisch
Sandra Koning – Niederländisch
Sofia Frazoa – Portugiesisch
Tatiana Starikova – Russisch
Ines Fermoso – Spanisch
Lena Anderheim – Schwedisch
Simin Uysal – Türkisch

Und ich möchte Ihnen allen danken, die die Transmutationsnachrichten lesen und davon inspiriert sind, und sie entweder tief in sich hinein nehmen, um eine Präsenz des Lichtes und der Liebe in der Welt zu sein, und/oder diese Arbeit mit anderen teilen.

Ich verbinde mich mit unserer globalen Gemeinschaft, und wünsche Ihnen und Ihren Familien eine wunderbare Sonnenwende.

Wir sehen uns im Neuen Jahr!!!

Ankündigungen – Announcements

Copyright 2022 Sandra Ingerman. All rights reserved.

Übersetzerin: Barbara Gramlich

Transmutation News – December 2022

I have found myself struggling to find a lot of words as I write and teach today. When I journey my spirits tell me this is a time of regeneration and healing after so much has happened around the world with the pandemic. Of course the issues facing us and the planet are formidable. And of course, Covid is still here.

But when I journey my helping spirits tell me it is a time of waiting. For the information on what action and movements to take are just not yet known. There is not a lot of information to get right now.

I was sharing with an acquaintance that I have felt like I have been focusing so much on all the wars going on that I have not looked at the war going on inside of me. For a key teaching in the Medicine for the Earth work is as above so below as within so without. Everything we are experiencing outside of ourselves is a reflection of our inner state.

I feel like I have been through some event like a war where there was a tremendous amount of fallout of almost like nuclear material. I was led to an article on Chernobyl. And the article shared how fast plants and trees grew back after the disaster. To look at some of the photos of forests today, although the land is still devastated, is quite extraordinary. The article shared how plants and trees can’t receive help from outside sources for healing as they stand in one place. So they have everything within they need to heal while they are standing. A plant can grow a stem longer reaching for the sun or send roots deeper into the earth. All kinds of inner movements are done to survive and thrive.

The key thing in looking at an area like Chernobyl is the need for rest, regeneration, and all the elements to feed it and bring it back to life.

I feel that although Covid is still here and our multiple planetary issues are just growing more destructive that we have been through somewhat of a war.

And I find I need more time for everything. I got overwhelmed working and helping so many that my body is drawing the line in the sand and saying this is the time to regenerate after depletion before any more work can go on.

I have read this same message from others so many times now through social media. Many of us are getting this is a real time to stop searching for answers and solutions. We need some solitude and silence to do this. We need to heal any depletion.

I am happy to be living in the Northern Hemisphere right now where we are moving into a time where we can merge with the phase of nature which is winter here. It is a time to go in and allow the seeds that will germinate in spring to be fed by the earth and the heat during this time.

And those of you in the Southern Hemisphere moving into springtime might discover a different phase of life that you might be focusing on. As we are nature we must become one with the phase of the seasons and the moon to find harmony in our lives.

Here are some exercises my guardian spirit gave me to focus on continuing to create a healing inner landscape filled with love to heal any depletion or overwhelm I am feeling:

Many years ago, I started to have sleeping issues. I still do. But at the time I would imagine myself going down into a cave and sleeping with one of my cuddly power animals. It worked. And I felt safe and secure. And I would absorb healing energies throughout the night. My guardian spirit has me doing this again now.

My guardian spirit reminded me that everything is energy. And when I work on my inner landscape I use a little bit too much form to get the healing frequencies I need. He said since I love colors so much I should work with them as they have so much healing energy to share. I really do love colors. Some colors are too beautiful and can make me faint.

He told me to imagine the energy of a color that feels healing to me to fill all my cells with it’s healing light.

Then I had to laugh at this last tool my guardian spirit gave me. He told me to work with my Healing Your Thoughts App more. He said I just reframe my thoughts when I hear the alert bells go off every two hours. But he said I need to read the word, blessing, phrase, photo, and take in the energy of the words, images, and colors. He said I really need to work with the app as it was intended.

This month, journey on some tools that can help you if you feel depleted or overwhelmed energetically from all going on in your mind so that your body can heal.

Our minds are going a bit out of control trying to find solutions to heal a world that is not working right now. The earth is fine. But human consciousness is struggling, and the division right now is so overwhelming.

If you work with practices like I just described you can heal the inner war inside of you.

For the winter/summer solstice on December 21 I would like to encourage us to let go of that which no serves us and is burdening us. We really don’t want to step into 2023 filled with burdens. It is time to let go of those old hurts and slough off all that does not allow in the goodness of life.

For this month’s ceremony we will perform a fire ceremony together to let go of what is preventing us from walking in the New Year ready for new experiences and lessons that are not impacted by any past hurts or traumas we are carrying.

If you would like to join in on this ceremony you can click on this link:  Stepping into the New Year Unburdened
https://www.youtube.com/watch?v=TBM9zlud_WA 

As we are working outside of time it does not matter when you join in. There is no time in the unseen realms.

In 1997 I wrote my visionary fiction A Fall To Grace. I self-published it which was not an easy thing to do at the time. The book sold well. I still have copies here I sell to the distributor New Leaf. And it is also on Smashwords. The book has sold well and was a cult classic among teenagers for awhile.

Anyway, a continuing theme in the book is my conversations with Lao Tze about the River of Life.

And before this column was named The Transmutation News it was called A Fall to Grace where I would share excerpts from the book. And then in 2000 the column became the Transmutation News.

If you have been following my work for awhile, you know the River of Life is the most common metaphor I use.

This month Isis told me to journey to swim in the Sea of Life. I have not experienced this yet for myself. But try it for yourself in a journey and see how it feels.

The full moon is December 8 Let’s join our vibrant high frequency spiritual light together to be a force of goodness and love in the world. Let’s perform our transfiguration ceremonies allowing ourselves to feel our light even deeper than before flowing within us and also within and throughout our beautiful planet Earth.

If you are a new reader of the Transmutation News please read “Creating a Human Web of Light’ on our homepage.

It is amazing to me how passionate and dedicated our translators are in bringing the Transmutation News to people in their countries to non-English speakers. It is a lot of work and some translators have left and some have been translating for close to 20 years.

We are looking for someone to help Veronika Kucharská translate the newsletter into Czech. If you would like to help please contact info@sandraingerman.com

And of course we have Sylvia Edwards who is my dearest friend and works with me and the translators closely to bring you the Transmutation News each month.

It is a true act of love and please join me in sending our translators and their families blessings for good health and abundance of all good things.

Here are our translators. Join me in seeing them all in their divine light as we give our gratitude to them.

Translators who contributed in 2022 and Webmaster:

Sylvia Edwards – our wonderful webmaster
Veronika Kucharská – Czech 
Petr Němčanský. – Czech  
Sabine Menon – French
Catherine Meyer –  French 
Barbara Gramlich  – German
Astrid Johnen  – German
Flavia Cavallaro – Italian 
Nello Ceccon – Italian
Miha Masuda – Japanese 
Ai Suzuki – Japanese 
Els de Graaff – Nederlands
Sandra Koning – Nederlands
Sofia Frazoa – Portuguese
Tatiana Starikova – Russian
Ines Fermoso  – Spanish
Lena Anderheim – Swedish
Simin Uysal  – Turkish 

And I want to thank all of you who read the Transmutation News and are inspired by it and either take it deep within you to be a presence of light and love in the world and/or share the work with others.

I join with our global community to wish you and your family a beautiful solstice!!

See you in the New Year!!!

 

Announcements:

I am feeling a bit schizophrenic about my schedule and life. I do need to time to regenerate. At the same time, I seem to be actively searching out a center for teaching a Two-Year Training in Advanced Healing.

For now  if you want to go further with your work please work with one of the teachers I trained listed on www.shamanicteachers.com. They teach all the courses I teach as well as some of their own.

I am simply taking a break to regenerate. I have not taken time off to do this in 40 years!! It is very hard for me as my workshops are large and I am not sure how to do in person workshops with the Covid moving around so much. I know many teachers are teaching in person. I have not received a green light to yet. But I am missing teaching in person workshops so I will figure something out. I see myself teaching in 2024.

You can get amazing training so you can work in the world with clients and potentially be listed on my website www.shamanicteachers.com. But you need to be flexible about working with someone other than me.

The Healing Your Thoughts app is officially out, and you can purchase it on the Apple App Store or Google Play Store. I am getting fabulous feedback! I have been using the original app Transmutation since 2004 and now the updated app Healing Your Thoughts and it is something I count on to change my mood as I asked to be notified every two hours to stop and reflect on what I am thinking about and transmute any negativity I am focusing on. There is a one time fee of $1.99 and there is no sign in It is as simple as apps come!

There are teachers on www.shamanicteachers.com who are teaching in person trainings, online advanced shamanic healing methods trainings with really small groups so everyone can be observed in their work, and there are hybrid courses of a mixture of online and person trainings. Due to the intimate size of the group participants are getting some of the best shamanic healing than have seen in past workshops.

I still have Evergreen Courses that are already recorded on Journeying and other topics. Check out my Training page for further information. And you have all received my dedicated email that all my Shift Network courses are now all digital and can bought by you to learn from at any time. “The Dark Night of the Soul” is such a powerful course and has great tools to get you through challenging times.

And “Healing with Spiritual Light” produced by Sounds True is a course that brings me the most feedback and how much it has changed people’s lives and ability to move with grace during these times. Sounds True keeps the cost really low for online classes.  SOUNDS TRUE SELLS THIS COURSE FOR $97!

And the Shift Network has a similar course I taught titled “Spiritual Immunity”. This course brought in thousands of participants who gained so much help. You will find this listed under my digital courses in The Training Page on the course homepage.

There is a fabulous course on working with Nature which is one of my favorites “Shamanic Journeying with the Spirits of Nature”.

On www.shamanicteachers.com you can find shamanic practitioners from all over the world who trained with me who are doing remote healings right now. And many are working with people in person. And I have been training brilliant teachers since 2004, and you can find online workshops and in person workshops by visiting the website.

Please check out my books and audio programs. I have received such great feedback, and they include information and exercises I teach in my workshops. All my books sell well. But if you haven’t check out Walking in Light and The Book of Ceremony. You might be missing some valuable shamanic tools and practices you can use in your life to receive guidance, healing, and to honor all the transitions and changes in life.

And don’t forget to visit our Shamans are Gardeners of Energy Facebook page to post inspirational stories and images and also to be uplifted by what our community is sharing. To join the Facebook group Shamans Are Gardeners of Energy, go to: https://www.facebook.com/groups/991720834662313. The password is “Transfiguration”. I am back on this FB page. I had to leave FB for awhile just for a rest. But I began participating again.

And of course Renee Baribeau and I have a popular podcast called the Shamans Cave. People love it!! I love doing the podcast with Renee!  Join us! Subscribe on ShamansTV.com. And subscribe on You Tube! Our show had completely taken off on You Tube, Buzz Feed, and Apple. We are getting the most amazing feedback on our podcast! I can’t believe the emails we are getting. People so appreciate our wisdom, humor, experience especially during these times.

And if you have a topic you wish for us to address you can email shamanscave@gmail.com. I will receive your email and the topic is appropriate Renee and I will discuss it.

Recently I was on Dr. Tassel Faith’s show Metamorphosis: Experience A Quantum Leap. Tassel is a lovely practitioner and teacher. I really enjoyed doing the interview with her. Here is the link is you would like to listen https://youtu.be/IL3_SEr1CRg

Join us at the Gathering of the Shamans, ONLINE, December 2-4, 2022- with Alberto Villoldo, PhD,, myself, don Jose Ruiz, HeatherAsh Amara, Linda Star Wolf, and many more! Visit this link to learn more and to register today. Last year this was really a stellar event and I know it will be this year too.

 https://insighteventsusa.com/gathering-of-the-shamans-online-2022/ref/22/

FREE 3-part SHAMANIC COURSE: “Awaken to your Shamanic Path” – with Roel Crabbe 

I have known Roel since 2004, and his work is powerful and speaks to your soul.  

He has just released a Free 3-part Online training: “Awaken to your Shamanic Path”, as an introduction series to his Shamanic Journey Course that he will be teaching live only once at the beginning of December.

These are 3 free 1-hour long sessions, focusing on Shamanic Empowerment, Shamanic Guidance and Shamanic healing. You can access the 3 sessions right away. 

> Free access here: https://courses.roelcrabbe.com/awaken-to-your-shamanic-path-7

Years ago I had the amazing opportunity to spend time with John Lockley. His story of his journey to be initiated into shamanism is one of the more powerful stories I have read. He teaches about the true power of unconditional love. John is from South Africa and leads trips there and to Botswana. And I have heard from my students who joined John on one of his adventures how amazing it was. John does some powerful healing work too.

Dreams & Tracking Retreats in the Kalahari Desert in 2023 with African Shaman John Lockley

A vision Quest & Masterclass in African Shamanic Medicine

This retreat is a combination of ‘Dreams’, (inner tracking) working with ancestors, dreamtime & ceremony; and (outer) ‘Tracking’, working with animal communication, interspecies dialogue and the language of birds. 

For More info + Booking: https://bit.ly/3gAGon2 Or visit www.johnlockley.com.

In 7 Keys to Navigate the Sea of Consciousness & Accelerate Your Innate Mediumship Skills with celebrated medium Suzanne Giesemann, you’ll build confidence in your mediumship skills with the power of an evidence-based system — and discover how it can help you communicate with deceased spirits and loved ones in order to navigate grief, gain closure, and rekindle a sense of peace… for yourself and others.

Register here: https://shiftnetwork.isrefer.com/go/7kSI/ingerman/

How Do We Awaken from the Trance of Separation? Remember our Spiritual Identity? See All Beings as One?

In this groundbreaking book—Unity Begins Within: Spiritual Healing Meets the Four-Petaled Flower—Annie Fuller unites Spiritual Healing with the Four-Petaled Flower of Teotihuacan, Mexico, and envisions a new form of Medicine Wheel. This blend of Spiritual Healing with memoir, stories, experiential opportunities, and art creates the food spiritual seekers are hungry for—nourishment that dissolves the lens of separation and reveals Unity, which was there all along.

www.fullcirclespiritualhealing.com

Copyright 2022 Sandra Ingerman. All rights reserved.