2019 Ağustos Dönüşüm Haberleri

Temmuz ayında Internet bağlantım yoktu. Doğada bulunmak, kendimi güzelliklere bırakmak üzere seyahate çıktım. Kendimizi ne zaman bu güzelliklere bıraksak, hayatın başka bir boyutuna adım atarız. Seyahatim nedeni ile bir ay atlamayayım diye Temmuz ve Ağustos Dönüşüm Haberleri’ni beraber yazmak durumunda kaldım.

Ağustos Dönüşüm Haberleri için “Seremoni Kitabı: Günlük Hayatımızda Kutsal olanı Ortaya Çıkarmak için Şamanik Bilgelik” kitabımın bir bölümünden alıntılar paylaşmaya karar verdim. Onurlu sonlandırma ile ilgili olan bu bölümde hayatımızdaki bitişleri ve aramızdan ayrılmış olan sevdiklerinizi onurlandıracak törenleri sizlerle paylaştım.

Çevre sorunları ile boğuştuğumuz bu günlerde doğada bulunan, kaybettiğimiz diğer varlıkları onurlandırmak için de tören yapabiliriz. Bu, sevdiğimiz evcil hayvanlarımız için olabileceği gibi, yakınımızda, çevremizdeki ya da gezegenimizin bambaşka bir yerinde, doğada bulunan varlıklar için de yapılabilir.

İnsanlık olarak tüm yaşamı onurlandırmayı, onların hayat örüntüsünde ne kadar önemli olduklarını unuttuğumuzdan, yaşamlarına zarar verdiğimiz tüm türler bize acı verir. Onların yaşamlarını ve ölümlerini onurlandırmak bir onurlu sona ulaşmamız için bir yoldur. Bu üzüntümüzle baş etmemize yardımcı olur; ancak en önemlisi, tüm yaşamı onurlandırır.

Ölümü Onurladırmak için Uyarlamalar

Ölmüş olan evcil hayvanınız, bir vahşi hayvan, ağaçların, bitkilerin ya da hayvanların kitlesel ölümleri gibi durumlarda aşağıda bahsetmiş olduğum seremonileri uyarlayarak onları onurlandırabilirsiniz. Tüm canlılar yaşarken de, yaşamı sona erip geçiş yaptıktan sonra da onurlandırılmalıdırlar.

Evcil Hayvan Gömme

Sevdiğiniz evcil hayvanınız için bir gömü töreni yaparken mezarına belki bir parça yiyecek, su, süt gibi şeyler sunabilirsiniz. Ailenizin o ferdi için birkaç güzel söz söyledikten sonra kollarınızı kaldırıp ona ışık, sevgi, güzelliklerle dolu kolay bir dönüş yolu dileyerek yolcu edin.

Bitki Töreni

Hep bahçıvanlığa yeteneğim olsun istemişimdir. Bitkileri çok serim ve bir sürü bitki yetiştiririm.

Aslında yaşadığım yerin bir köşesine bir bitki mezarlığı da yaptım. Ölen bitkiyi bu mezarlığa getiririm. Evimde ve dünyada bizlerle paylaştığı güzelliklere teşekkür eder, ona güzel bir dönüş yolculuğu dilerim. Yaşamında ona karşı doğru olmayan bir şey yaptıysam, bakımını aksattıysam özür dilerim. Sonunda da sunu olarak mezarına mavi mısır unu bırakırım.

Onları anmak için bitki mezarlığımı sık sık ziyaret ederim. Ever, biraz garip biriyim diyebiliriz.

Ağaçları Onurlandırmak

Yaşadığım yerde bir ağaç ölürse onu ziyaret ederim. Ona bu güzel dünyada bizimle paylaştığı güzelliği ve zerafeti için teşşekkür ederim ve iyi bir dönüş yolu dilerim. Yaşamını onurlandırmak için ona mavi mısır unu bırakırım.

Eskiden ormada kesimcilik yapan bir çok kişiyle yazışma yapma fırsatım oldu. O güzellikleri, çoğunlukla asırlık ağaçları keserek yokettikleri, için o kadar büyük bir suçluluk duygusuyla yaşıyorlar ki! Bahçemdeki ağaçlarla ilgili yaptığım seremoniyi bu tür bir kesim yapılmış olan bir bölgede de yapabilirsiniz. Tek tek her ağaç için olmasa bile kesim bölgesinde bulunmak yeterli olacaktır.

Hazırlığınızı yaptıktan sonra içinizdeki duyguları kesilip alınmış olsalar bile o ağaçlarla paylaşın. Davul, çıngırak çalarak, şarkı söyleyerek, dans ederek kendinizce duanızı edebilir, o ağaçlara güzel bir dönüş yolculuğu dileyebilirsiniz. Onlara dünya ile paylaştıkları güzellikleri ve etkileyici varlıkları için teşekkür etmeli, içten gelen hediyeler hediyeler bırakmalısınız. Aynı tören ormalarda bir yangın ya da salgın sonunda zarar gören ağaçlar için de yapılabilir.

Çevre Felaketlerinde Kaybetiklerimizi Onurlandırmak

Birçok canlının ölümüne neden olan, hava, su ya da toprağı etkileyen bir çok çevre felaketine tanıklık etmekteyiz. İklim değişiklikleri ve savaşların hem insanlar, hem de diğer canlılar için trajik sonuçları olmaktadır. Seller, yangınlar, depremler, fırtınalar ve diğer afetler birçok canlının evini, yaşam alanını ve hatta hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Daha da üzüntü verici olan ise, bir çok değerli türün hayatlarını idame ettirebilecekleri alan ve ortam kalmadığı için ortadan kalmaları.

İnsan olsun, hayvan ya da bitki olsun, büyük bir yıkım yaşamış, ya da nesli tükenmiş canlılar için tören yapabilirsiniz.

Hayatını kaybedenler için evinizin içinde ya da dışarıda yapabileceğiniz seremonide onlara dünya ile paylaştıkları değerli ve güzel varlıkları için, yaşam örüntüsüne katkıları ile attıkları enerji dolu imzaları için teşekkür ediniz. Onlara kalbinizi açın. Davul ve çıngırak çalarak, şarkı söyleyerek, ya da sessizlik içinde töreninizi yapabilir, geçiş yapan bu varlıkları onurlandırabilirsiniz.

Bu tür felaketler hepimizi, tüm dünyayı etkilediği için çevrenizde size katılmak isteyebilecek insanlar olabilir. Yerel olsun, küresel sanal seremoniler olsun, hayatını kaybeden canlılar için yaptığınız törenler onların yaşamlarını onurlandırmamızı ve onlara Kaynak’a dönüşte güzel bir yolculuk dilememizi sağlayacaktır.

Onurlu bir Amaç için Sanal Seramoni

Güçlü bir çalışma yöntemi kitapta da bahsettiğim gibi sanal bir sunak kullanmaktır. Bir yolculuk yaparak sunağınızın bulunduğu bir mekan meydana getirebilirsiniz. Bu mekana tek başınıza, isterseniz bir grup insanla yolculuk yapın. Grubunuzu telefon ya da Internet’i kullanarak bir araya getirebilirsiniz. Internet ya da telekonferans ortamında aynı anda konuşulması karmaşa yaratağından törendeki konuşmaları öncelikle lider olan yapmalıdır.

Grubu sunak odasına meditasyon ya da yolculuk yaparak toplayın. Sevgi dolu koruyucu ruhlar sizi temizlerken hayatınız ile ilgili düşünceleri geride bırakın. Sunak örtüsünde buluşarak birbirinizi selamlayın. İsterseniz şamanik bir enstrumanla şarkı söyleyip dans ederek seremoniyi başlatıp bitirebilirsiniz.

Duygu ve düşüncelerinizi paylaşırken bunu sırayla yapın. Paylaşımlar bittiğinde kollarınızı gökyüzüne kaldırıp geçiş yapanlara güzel bir dönüş yolculuğu dileyin. Yardımcı ruhlara teşekkür edin.

Evinize gidin. Bu yaptığınız güçlü ve besleyici töreni birbirinizle paylaşın. Gruptaki bazı arkadaşlarınız onurlandırdığınız varlıklardan sevgi mesajları duymuş, almış olabilir.

Doğaçlama Seremoniler

Günlük hayatınızda bir kaza, travmatik olay ya da ölmüş bir hayvan ile karşılaşabilirsiniz.

Birçok şamanik uygulayıcı aracında ya da üzerinde bu tür durumlarda kullanmak üzere sunu bulundururlar. Kaza yerine geldiğinizde kazayı geçirenler için bir dua edip sununuzu uygun bir yere bırakın. Ölmüş bir beden ile karşılaştığınız zaman ise hayatı için, varlığıyla dünyayı şereflendirdiği için dua edip sunu bırakın. Eğer ortamınız uygunsa onu bir seremoni ile gömebilirsiniz.

Yas tuttuğumuz zamanlar genellikle kalp kırıklığı yaşarız. Acı verici olsa da, bu durum bize aynı zamanda kalbimizi açmamız, büyümemiz ve daha şefkat için bir fırsat sunar.

Kederi Onurlandırma

Şamanik kültürlerde ölenlerin geçişlerini onurlandırmak için törenler yapılırdı. Aslında törenler acı içinde olan sevdiklerimizi onurlandırmak için de yapılabilir. Kederin kendi yolu vardır. Bu yolda acıyı değişik aşamalarla yaşarız. Törenler acıyı hemen yok etmeyebilir ancak hayatta önemli olan bir geçişi yapmamız için bir başlangıç noktası olabilirler.

Bütün hayat keder doludur. Hayvanlar, ağaçlar, bitkiler, kuşlar ve bunun gibi bir çok canlı yoldaşının ölümünde yas tutar. Her birey acısını kendine göre bir zaman içinde yaşar. Acısını tedavi etmek günler, aylar, yıllar alsa da, bir tören ile bu süreci onurlandırmak bu yolda bize yardımcı olabilecektir.

Ben o çok sevdiğimiz canlıların ölümlerini onurlandırmamızın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu, onları ışıklandırmamızı, saygı ve onur dolu bir alan yaratmamızı sağlar. Bu, yaşam ağımızdaki her canlıya katkı sağlayacak ve hepimizi etkileyecektir.

15 Ağustos’ta dolunay olacak. Ay ile güçlü bir ilişki kurmaya devam edelim. Ayın enerji alanına adım atmak için izin isteyin. Ay’ı ailenizin bir parçasıymış gibi görebileceğiniz duruma gelebilmek için ilişkinizi geliştirmeye devam edin. O’nun çalışmamızda bize destek olacak büyük gücünü öğrenin. Kutsal transfigürasyon töreniniz için hazırlanırken biraz zaman ayırın. İçinizdeki tanrısal ışığın akmasına izin verirken tüm canlılar için önkoşulsuz bir sevgi yaydığınızı hissedin. İçimizden başlayarak tüm Dünya’ya dokunan ışık ağını örmeye hep beraber devam edelim.

Dönüşüm Haberleri okuyucusu iseniz dolunay törenleri için “İnsanlardan Oluşan Işık Ağı Yaratmak” makalemizi okuyunuz.

Sandra Ingerman Tüm hakları saklıdır.

 

Recommended Posts