Dönüşüm Haberleri Mart 2016

Zaman hızla ilerliyor ve bu ay Ekinoksu kutlar ve onurlandırırken yeni bir mevsimi de karşılıyoruz.

Geçtiğimiz birkaç ayda Dönüşüm haberleri okuyucularından dua hakkında yazmam için üç ayrı istek aldım. Dua hakkında neden daha fazla yazmadığımı merak etmişler.

John bana aşağıdaki mektubu yazmış:

Sevgili Sandra,

Hem meditasyon hem de şamanik yolculuğu eşit biçimde geçerli spirtiüel uygulamalar olarak gördüğünüzü yazdığınız son Dönüşüm Haberleri sayısını okuduğumda rahatladım. Yıllar içinde gitgide daha az usule uygun şamanik yolculuk yapmaya başladım. Günlük olarak meditasyon ve duayı birleştirdiğim bir uygulamam var ve şefkat dolu yardımcı ruhlarımla iletişim kurmak da bu uygulamanın bir parçası. Bununla birlikte, davul ritmi eşliğinde “gerçek” yolculuklar yapmadığım için kendimi korkak ve/ya tembel hissediyordum. Ve bir biçimde yıllardır öğretileri ve mentorluklarını benimle cömertçe paylaşan farklı şamanik eğitmenlerimi de hayal kırıklığına uğrattığımı hissettim. Bu yüzden, meditasyonun geleneksel şamanik yolculuk kadar geçerli bir spiritual uygulama olduğunu onaylamanızla bu yükün bir bölümünü benden kaldırdırdığınız için size teşekkür ederim.

Meditasyon ve yolculuk hakkındaki yorumlarınıza duaya yer vermemiş olmamanız beni meraklandırdı. Açıkçası, şamanşk çalışmada şefkatli bir yardımcı ruhun rehberlik ya da yardımını istemek, pek çok kişinin aynı şeyleri bir tanrı ya da bedensiz bir varlıktan dua yoluyla istemeleriyle aynı süreç. Belirgin olan yegane farklılık ise şamanizmin kişinin istekleri için sonsuz sayıda varlığa başvurabilmesi. Geleneksel teist (özellikle monotheist) dinlerin uygulayıcıları dua ederken yaptıklarının, bunu aynı şekilde adlandırmasalar da şamanik uygulayıcıların yaptığıyla aynı şey olduğu düşüncesinden kırılabilirler. Ve sizin dua etmekten bahsetmemenizin nedeninin bu insanları kırmaktan kaçınmak mı olduğunu merak ediyorum.

Dünya için yaptığınız herşey için teşekkürler.

En içten dileklerimle,

John

Duanın hem bireysel yaşamlarımız hem de gezegen için kudretli bir iyileştirici güç olduğu şüphe götürmez. Ve Dönüşüm Haberlerini okuyan herkesin dua ettiğine ve hepsinin kendi yöntemiyle dua ettiğini tahmin ediyorum.

Dönüşüm Haberlerinin amacı, yaşayan birer dua olmaları için kişilere bilinçli bir yaşam tarzını yaşamalarını öğretmek ve yaşamlarımızın her dakikasında ve gün içindeki tüm hareketlerimizde duaları cisimleştirmektir.

Çünkü istediğimiz kadar dua edebiliriz ama bilinçli bir yaşamı yaşamadığımız sürece dualarımız da mümkün olan gerçek değişim gücüne sahip olamazlar. Yaşamın kendisi bir seremonidir. Ve dualarımızı ve seremoni çalışmamızı dünyadaki günlük varoluşumuzdan ayırmaya eğilimimiz var.

Dönüşüm Haberleri, öğrettiğim Yeryüzü için Şifa çalışmasını temel alır ve bu çalışmanın da merkezindeki öğreti, ne yaptığımız değil kime dönüştüğümüzün dünyayı değiştirdiğidir. Ve sevgi ve birlik anlayışıyla yaşamamız gerektiğidir. Değişimi yaratan uygulamalar, dualar ve seremonilere odaklanmalı ve konsantre olmalıyız. İçimizdeki uyumu bulmalı ve bunu yaparken de tüm canlı varlıkların ve Yeryüzünün hayrına hizmet eden bir hayatı yaşamak için imajinasyonlarımızı kullanmalıyız.

Kültürümüzde spiritual çalışma ve dualarımzı yaşamlarımızdan ayrı tutmaya eğilimliyiz. Ve anahtar da bu muhteşem Yeryüzü’nde yaşarken aldığımız her nefesin bir dua olduğu anlayışı.

Dışımızdaki dünya içsel dünyamızın bir yansımasıdır. Bu yüzden içsel dünyamızın sanatkarları haline gelmeli ve toprağımızı işlemeli ve kendimiz ve dünya için arzu ettiğimiz yaşamı yaratan tohumları ekmeliyiz.

Duanın gücünü hiçbir biçimde hafife alıyor değilim. Fakat hem kendi yaşamlarımızı hem de dünya üzerindeki yaşamı dönüştürmek için yapmamız gereken kişisel çalışma için sorumluluk almamak ve yalnızca dua etmek ümit ettiğimiz sonucu vermeyebilir.

Evet, dualar mucize yaratır. Ve çoğumuz hem kendi yaşamlarımızda hem de diğerlerinin yaşamında bu mucizelere tanık olduk.

Fakat dünya barışı için dua etme konusuna gelince, bizler yaşayan bir barış duası olmak zorundayız. Düşünce ve duygularımızın gerisindeki enerjiyi barış enerjisine dönüştürmeyi öğrenmek zorundayız. İçsel bahçemize barış tohumları ekmek zorundayız. Barışın kendisi olmak zorundayız. Tüm duyularımızı harekete geçirerek insanların barış içinde yaşadıklarını imgeleyebilmeliyiz. Ve bu da dua, seremoniler ve yaptığımız diğer spiritüel uygulamaları da entegre etmemizi gerektiren büyük bir kişisel çalışma ister.

Dönüşüm Haberlerini yazdığım 16 yıl içinde, daha bilinçli hale gelmek ve görmek istediğimiz sonucu yaratmak için olmamız gereken kişi haline gelebilmemiz ve aynı zamanda da zamnalama ve sonuca teslimiyet için çalışmaya yönelik her ay yazdım.

Yıllar içinde zaman zaman yaşayan bir dua haline gelmemizde bize yardımcı olacak uygulamaları özetledim. Kasım 2015 Dönüşüm Haberlerinde yine bir özet yazdım. Dönüşüm Haberlerini okumaya yeni başlayanlar bu özeti okumak isteyebilirler.

Şamanik yolculuk ve meditasyon uygulamaları yapanları hem kendi sağlığımızı hem de Yeryüzünün sağlığını besleyecek olumlu değişimleri nasıl yapacakları konusunda rehberlik istemeleri için cesaretlendirdim. Fakat yardım içim şamanik yolculuk da, kendi içsel manzaralarımıza ve içimizdeki Kaynak’a ulaşmak için meditasyon ya da dua da etsek yine de kişisel çalışmanızı yapmanız gereklidir.

Hangi dine inandığınız ya da nasıl dua ettiğiniz önemli değildir. Tüm din ve dualar, daha bilinçli yaşamak ve dualarınızı yaşamınızda içselleştirmek için yapılan uygulamalarla entegre edilebilir. Anahtar çalışmayı YAPMAKTIR ki dua ve çalışmanın kendisi OLABİLELİM. Ve çok yoğun olan yaşadığımız hayatlarımız ve medyada gördüklerimizle boğulurken benim “misyonum” da hem kendi yaşamlarımızda hem de Yeryüzünde gerçekten olumlu ve bilinçli değişim yaratankar olmamız için esin sağlamayı ve odaklanmaya yardımcı olmayı sürdürmek.

Dolunay 23 Mart’ta. Haydi dua, meditasyon ya da şamanik yolculuklarımızla kendi ilahi ışığımızı deneyimlemek için biraraya gelmeye devam edelim. Ve yine hep birlikte bu ışığın Yeryüzünde yayılmasına ve tüm yaşama dokunmasına izin verelim. Anahtar yine ışığı bedenlemek ve bunu zihinsel bir konsept olarak düşünmemek. Biz ışık haline gelmeliyiz.

Dönüşüm Haberlerini okumaya yeni başlayanlar bu dolunay seremonisinin detayları için bu sitedeki “İnsanlardan oluşan bir ışık ağı yaratmak” yazısını okuyabilirler.

Kuzey yarıkürede ilkbahar ve güney yarıkürede sonbaharı karşılayacağımız ekinoksu 19 Mart’ta kutlayacağız. Bu yeni ve güçlü mevsimlere girdiğimiz zamanlar, doğada büyük değişimlerin olduğu, güçlü değişimlerin zamanıdır.

Ekinoksu kutlamak için İçsel Dünyamız ve içsel manzaramız ile ilgilenmeye devam etmek istiyorum. Bunu bhep birlikte yaparken Yeryüzü ve tüm yaşam için sağlığı besleriz. İçimizde ve dışımızda küresel bir bahçe yaratırız.

İçsel bahçenizde nadasa bırakılması gerekli yerleri tespit edin ve çalışacak yeni alan bulun. İçsel bahçemizin ne kadar büyük olduğunu anımsayın.

Eğilin ve parmaklarınızı toprağa daldırın. Toprağın taneciklerini ve toprağın zenginliğini hissedin. Toprağı parmaklarınızın arasında tamamen hissedin. Toprakla oynamanın keyfine varın. Toprağın tadına bakın ve zengin aromasını hissedin. Kendinizi toprakta yalınayak yürür ve içsel bahçenizin enerjisi ve kalp atışıyla gerçekten bağlantıya geçerken hayal edin. Toprak eğer sert ve kuruysa bu İçsel dünyanızı ihmal ettiğinizin bir işaretidir. Yerli halkların içsel dünyalarını sürekli geliştirmekten kaynaklı gözlerinden parlayan ışık ve mutluluğu anımsayın.

Toprağınızın ihtiyacı ve size artık hizmet etmeyen hangi bitkilerin ayıklanması gerektiği üzerine derinlemesine düşünün. Bunu yapmak için tutkunuzu hissedin. Bunu iş olarak görmeyin. Bunun oyun olarak ve ruhunuzu besleyip zenginleştiren birşey olarak düşünün.

İçsel bahçenizde dans edip hareket ederken saçmak istediğiniz yabani tohumları düşünün. İyi bir sağlık, barış, sevgi, uyum gibi tohumlar atın. Kalbinizdeki düşün tohumlarını atın. Tohumlara şarkı söyleyin ki sevgiyle ekildiklerini bilsinler.

Bunu yaptıktan sonra eğilip tohumları nazikçe toprağın içine itebilirsiniz. Ve sonra da onları sevgiyle sulayın.

Güney yarıkürede bize büyük güzellikler sunmuş olan bitki ve ağaçları onurlandırmanın zamanı. Şimdi kurumuş olan yaprak ve dallrı hissedin. Bir zamanlar canlı ve pek çok güzelliği yansıtmış olan için şimdi toprağa dönerek içsel ve dışsal bahçelerimiz sonbahar ve kış süresince dinlenirken onu beslemenin zamanı. İçsel dünyanızın Yeryüzüne dönmesi ve böylece İlkbahar yeniden geldiğinde ekeceğiniz tohumları sarmalayacak olan zengin toprağa dönüşmesi gereken yerlerinin farkına varın.

İçsel bahçenizi ziyaret edin ve onu dinlenmeye bırakın. Bakıma ihtiyaç duyduğunu düşündüğünüz yerler için içinizden geleni yapın. Yaşamınıza getirdiği tüm güzellikler için herşeye bir şükran şarkısı söyleyin. Olağan yaşamınızda bırakmanız gerekenlerin ne olduğunu düşünün. İçsel bahçenizdeki toprağı hissedişinize odaklanın ve ayaklarınızı toprağa bastıkça yeryüzünün bu mevsimde geçirdiği değişimle bağlantı kurun. Siz doğasınız. Yaşadığınız yerdeki toprakla birleşerek mevsim değişimine uyum sağlayabilir ve kendi bedeninizin mevsimle birlikte nasıl değiştiğini ve sonbaharda kendinize nasıl bakmanız gerektiğini hissedebilirsiniz.

İlkbaharı da ya da sonbaharı da karşılıyorsanız, içeride ya da dışarıda bir kaba bitki tohumları ekin. Bu tohumlardan yetişen bitkileri sevginizle besleyin. Tohumlara her gün şarkı söyleyin. Zengin toprağa ektiğiniz tohumlar güçlü bitkiler olarak büyürken onlarla konuşun. Zamanla büyümelerini gözlemleyin ve onları sevginizle beslemeye devam edin. Ve bitki büyüdüğünde onu yiyin. İçsel ve dışsal bahçemizi beslediğimiz enerjileri ve düşünceleri nasıl yediğimiz üzerine derinlemesine düşünün.

Kendimize, diğerlerine, doğaya ve dünyaya gönderdiğimiz enerjilere daha çok dikkat etmek konusunda daha gayretli olma k için bir seçim yapın. Çünkü sonunda bu enerjileri bedenimiz ve yaşamlarımızda sindiriyoruz.

Mutlu bir ekinoks dilerim!

Copyright 2016 Sandra Ingerman. Tüm hakları saklıdır.

Recommended Posts